Neviete si poradiť s nepríjemnými spomienkami? Vyskúšajte jednoduchú metódu
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Neviete si poradiť s nepríjemnými spomienkami? Vyskúšajte jednoduchú metódu

Každý z nás už zažil veci, na ktoré by najradšej zabudol. A viete, že tomu možeme sami dopomôcť?

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Máme pre vás dobrú správu! Tajomstvo sa ukrýva v metóde, ktorá využíva pohyb očí. Čoraz populárnejší typ terapie dokáže redukovať negatívne spomienky a dopomáha k psychickej pohode človeka. Spracovávanie traumatických zážitkov pomocou pohybov očí pomáha prekonať nepríjemné zážitky, ktoré máme uložené v mysli. Dobrý psychický pocit je predsa na nezaplatenie.

Ako to vzniklo?

Táto metóda bola objavená, ako to už niekedy býva, úplnou náhodou. Takmer pred 30-timi rokmi si kalifornská výskumná pracovníčka Francine Shapiro počas prechádzky v parku uvedomila, že jej pohyby očí zo strany na stranu akoby zmierňovali nápor nepríjemných myšlienok, ktorými sa vtedy zaoberala. Keď si to uvedomila, začala si zámerne vybavovať v mysli negatívne veci, pričom pohybovala očami doľava a doprava., aby otestovala svoje zistenie. To ju zaujalo natoľko, až z neho vyvinula metódu, ktorá sa používa aj v súčasnosti.

Vyskúšať to môžete aj sami. Podstatou je pomalé pohybovanie očami zo strany na stranu 20 až 30 krát. Pritom myslite na zážitok, ktorý potrebujete nanovo mozgom spracovať. Je to jedna z možností, ktorá pomáha vysporiadať sa s bolestnými spomienkami, úzkosťou, depresiou alebo uvoľniť bežný stres, ktorý z času na čas zažívame. Pri vážnejších problémoch je, samozrejme, vhodnejšie vyriešiť problém s pomocou psychologických odborníkov.

Pozrite sa na problém inak

Ten, kto spracúva spomienky, je náš mozog. Väčšina normálnych spomienok časom vybledne a my si ich postupne nepamätáme tak jasne, ako predtým. Veľká škoda je, že to neplatí aj o traumatických spomienkach. Zlé skúsenosti dokážu akoby zamrznúť v čase. Namiesto toho, aby zmizli, tak ako by sme si to priali, nevieme sa ich zbaviť. Je to preto, že mozog ich niekedy nevie spracovať, ostávajú v našej pamäti, a potom sa ku nim stále vraciame. Niekedy však stačí, aby sa spomienky v mysli nanovo uspoariadali a aby sme uvoľnili zablokované emócie.

Veď kto by sa chcel cítiť nepríjemne? Určite nikto. Či už ide o to, že sme sa cítili trápne, neprijali sme dobre kritiku alebo sme zažili niečo, na čo by sme chceli zabudnúť. Pohyby očí môžu byť nápomocné v tom, že mozog to potom dokáže lepšie spracovať a budeme sa na problém pozerať odlišne. Znie to síce zvláštne, ale niečo na tom je. Cieľom je, aby negatívne spomienky stratili emočný náboj a stali sa neutrálnymi faktami, z ktorých nebudeme mať zlý pocit. Táto technika podporuje prepojenie medzi ľavou a pravou mozgovou hemisférou, a nám sa potom lepšie darí pozrieť sa na vec inak.

Už ste čítali?

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…