Liga majstrov: Benfica Lisabon je ďalším účastníkom štvrťfinále

Na štadióne Petrovskij zvíťazili v záverečných minútach nad Zenitom Petrohrad 2:1 a po triumfe v prvom zápase 1:0 sa prebojovali medzi najlepšiu osmičku prestižnej súťaže.

Futbalista Benficy Lisabon Jonas (vľavo) a hráč Zenitu Nicolas Lombaerts bojujú o loptu v odvetnom osemfinálovom zápase Ligy majstrov Zenit Petrohrad - Benfica Lisabon v Petrohrade 9. marca 2016 Foto: TASR/AP

Bratislava 9. marca (TASR) - Futbalisti portugalského klubu Benfica Lisabon sa stali ďalšími štvrťfinalistami Ligy majstrov 2015/2016. Na štadióne Petrovskij zvíťazili v záverečných minútach nad Zenitom Petrohrad 2:1 a po triumfe v prvom zápase 1:0 sa prebojovali medzi najlepšiu osmičku prestižnej súťaže. Domácich poslal do vedenia v 69. minúte Hulk, no hostia otočili gólmi Nicolasa Gaitana a Taliscu.

Vo vyrovnanom zápase ohrozili ako prví bránku hostia. V piatej minúte zahral Jonas z ľavej strany priamy kop a Lodygin musel vytlačiť loptu nad brvno. O chvíľu na to sa predral do vápna domáci Dzjuba a jeho krížna strela len tesne minula pravú tyčku. V 20. minúte sa do lopty oprel Sanches a z diaľky namieril len tesne vedľa. Najväčšia šanca prvého polčasu prišla o dve minúty neskôr. Dzjuba dostal prihrávku do otvorenej obrany, no jeho šancu zmaril výborným zákrokom brankár Ederson.

To však bolo na dlhé minúty všetko a diváci už v prvom dejstve veľa vzruchu nemali. Hralo sa najmä medzi šestnástkami a oba tímy si dávali pozor na zbytočné chyby. Šance prišli až po hodine hry a to hned niekoľko v krátkom slede. Zenit sa dostal do tlaku. Po dvoch nevyužitých tutovkách Smolnikova a Dzjubu však mohol pykať, keď Lombaerts chyboval a Jonas sa rútil na brankára. Lodygin ale svoju úlohu zvládol a podržal spoluhráčov. Tí sa mu odmenili už v 69. minúte. Žirkov prešiel po tvrdom súboji s obrancom, ktorý skončil na zemi, až do šestnástky a presným centrom vyzval na hlavičku Hulka - 1:0. Zenit pokračoval v tlaku. Aktívny Dzjuba sa pekným sólom cez dvoch obrancov dostal do malého vápna, ale Ederson výborne vybehol a zmaril jeho ďalšiu veľkú príležitosť.

Aj keď sa Benfica v posledných minútach najmä bránila, nakoniec to bola ona, ktorá rozhodola. V 85. minúte z diaľky vypálil Jimenez, Lodygin jeho peknú ranu vytlačil na brvno, no k dorážke sa dostal ako prvý kapitán Lisabončanov Gaitan a hlavou rozhodol o postupe. V záverečných sekundách upravil na 2:1 pre hostí striedajúci Talisca.

V utorňajším dueloch si postup vybojovali španielsky Real Madrid a nemecký VfL Wolfsburg.

Odvety osemfinále LM 2015/2016:

Zenit Petrohrad - Benfica Lisabon 1:2 (0:0)

Góly: 69. Hulk - 85. Gaitan, 90.+6 Talisca. Rozhodoval: Kassai (Maď.), ŽK: Mitroglu, Pizzi (obaja Benfica).

Zostavy:

Zenit: Lodygin - Aňukov (58. Smolnikov), Lombaerts, Neto, Žirkov - Mauricio (82. Jusupov), Witsel - Hulk, Danny, Kokorin (58. Šatov) - Dzjuba

Benfica: Ederson - Semedo, Eliseu, Lindelöf, Fejsa - Sanches, Pizzi (73. Salvio), Gaitan, Samaris - Jonas (90.+2 Talisca), Mitroglou (67. Jimenez)

/prvý zápas: 0:1, postúpila Benfica/