Dobré noviny
Bohatá úroda kvetov na smrekoch poslúži najmä vtákom
TASR
TASR

Bohatá úroda kvetov na smrekoch poslúži najmä vtákom

Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavla Majka v zimnom období z dozretých šišiek postupne vyletujú semená a slúžia najmä ako potrava pre vtáky.

Ilustračné foto Foto: J&T REAL ESTATE, a. s.
 

Vysoké Tatry 29. februára (TASR) - Kvety na smreku, ktorý je najrozšírenejšou drevinou v Tatrách, v minulom roku bohato zakvitli. Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavla Majka v zimnom období z dozretých šišiek postupne vyletujú semená a slúžia najmä ako potrava pre vtáky.

„Príroda je v tomto ohľade naozaj štedrá a od nepamäti sa produkciou lesných semien nepretržite stará o zachovanie lesa. Semená lesných drevín sú tiež významným zdrojom potravy hlavne pre vtáky, veverice alebo drobné hlodavce,“ informoval Majko. Uviedol, že z vtákov je ozajstným majstrom pri vyberaní semien zo šišiek krivonos smrekový. K semenám sa dokáže dostať vďaka obojstranne zahnutému zobáku, ktorým najprv prestrihne krycie šupiny na šiške.

„Z jedného zarodeného smreka sa do okolitého lesa dostanú tisíce okrídlených semien, z ktorých na jar vyklíčia malé semenáčiky. Pokiaľ majú dostatok svetla a vlhkosti, môžu vyklíčiť a rásť aj v drsnom a chudobnom prostredí, na machu, rozkladajúcom sa dreve alebo v strmých skalách,“ povedal riaditeľ Správy TANAP-u. Doplnil, že v prirodzených podmienkach, kde do vývoja lesa nezasahuje človek, sa budú musieť presadiť v silnej konkurencii o svetlo, vlahu, pôdu a živiny. Ich odolnosť bude skúšať vietor, sneh, mráz, sucho, výkyvy počasia alebo podkôrny hmyz. „Prežijú len tie najsilnejšie a o niekoľko desaťročí budú môcť odovzdať svoje gény ďalšej generácii lesa,“ dodal Majko.

Už ste čítali?