Čierna vrana je novým symbolom žilinskej mestskej časti Vranie
TASR
TASR

Čierna vrana je novým symbolom žilinskej mestskej časti Vranie

Nový erb Vrania odhalili na budove miestneho kultúrneho domu.

Na snímke deti z detského hasičského zboru pózujú pred Kultúrnym domom vo Vraní počas slávnostého odhalenia nového erbu mestskej časti Žilina - Vranie 28. februára 2016. Foto: TASR/Erika Ďurčová
 

Žilina 28. februára (TASR) – Čierna vrana v striebornom štíte, stojaca na zelenom kríku symbolizuje od dnešného dňa žilinskú mestskú časť Vranie. Nový erb Vrania odhalili na budove miestneho kultúrneho domu.

 

Vranie je podľa primátora Žiliny Igora Chomu po Trnovom a Bytčici treťou mestskou časťou s vlastným erbom. "Erb vznikol na základe historických prameňov, predovšetkým historickej pečate z polovice 18. storočia, kde sa už vrana nachádza. Takže sa týmto erbom vraciame späť k histórii a k identite tejto obce," povedal Choma.

 

"Erb kedysi samostatnej obce, dnes mestskej časti Vranie, vychádza z historickej pečate, ktorá sa zachovala v župných a iných písomnostiach. Ide o takzvaný hovoriaci erb. Je to zvláštna kategória erbov, ktoré poznáme od polovice 12. storočia. Boli to erby, ktoré symbolom vyjadrovali meno, názov rodu, osoby alebo mesta a obce. V našom prípade je tam na kríku sediaca vrana, ktorá je skutočne veľmi primeraným motívom pre obec Vranie," uviedol hlavný štátny radca pre heraldickú tvorbu a správca Heraldického registra SR Ladislav Vrtel.

Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár pripomenul, že v roku 1990 mali obce možnosť rozhodnúť sa v referende či budú samostatné. "Rozhodli sa rôzne a treba rešpektovať rozhodnutie obyvateľov. Mnohé ostali pod mestom a sú dnes mestskými časťami. Ale to vôbec nemôže brániť tomu, aby si ctili svoju históriu a budovali svoju identitu. Tak, ako sme to začali v mestskej časti Trnové, pokračovalo sa v Bytčici a teraz vo Vraní," dodal Blanár.

Erb mestskej časti Vranie má v striebornom štíte čiernu vranu v zlatej zbroji, stojacu na zelenom kríku vyrastajúcom zo zelenej pažite. Vlajka Vrania pozostáva zo siedmich pozdĺžnych pruhov vo farbách zelenej, bielej, čiernej a žltej. Vlajka má pomer strán 2:3 a je ukončená tromi cípmi - dvomi zástrihmi siahajúcimi do tretiny jej listu.

Erb mestskej časti Bytčica má v modrom štíte zlatý gryf s červeným jazykom a v striebornej zbroji, držiaci oboma prednými labami veľký strieborný tulipán na zlatej prehnutej listnatej stopke. Vlajka Bytčice pozostáva zo siedmich pozdĺžnych pruhov vo farbách modrej, bielej, červenej a žltej. Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi - dvoma zástrihmi siahajúcimi do tretiny jej listu.

Symboly mestských častí Bytčica a Vranie schválili žilinskí mestskí poslanci na rokovaní 15. februára 2016.

Diskusia

Už ste čítali?

Slovenka vyrába jedinečné kabelky. Trhá sa o ne celý svet

Má len 24 rokov, no podarilo sa jej to, o čom mnoho ľudí len sníva. Mladá…

Úspech bratov ovplyvnila jednoduchá otázka, ktorú sa ich mama…

Mama sa synov každý deň pri večeri pýtala jednu jednoduchú otázku.…

Slovák zmapoval 8 000 kilometrov krásnej slovenskej prírody…

8 mesiacov, 8 000 kilometrov a 35 000 fotografií v jednom videu. Fotograf Majo…

Svoje meno počujú raz za 3 mesiace, mnohí sú zaujímavejší než…

Kedysi okolo nich mladá žena prechádzala bez povšimnutia, potom sa rozhodla…