Lehota bude do októbra priamo napojená na rýchlostnú cestu PR1BINA
TASR
TASR

Lehota bude do októbra priamo napojená na rýchlostnú cestu PR1BINA

O priame napojenie obce Lehota na rýchlostnú komunikáciu sa samospráva usilovala niekoľko rokov.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Alexandra Moštková
 

Nitra 22. februára (TASR) – Obec Lehota v okrese Nitra by mala byť do októbra tohto roka priamo napojená na rýchlostnú cestu PR1BINA. Obec ako spoluinvestor v súčasnosti spracováva územné rozhodnutie a robí majetkovoprávne usporiadanie dotknutých pozemkov. „Všetky pozemky budú vo vlastníctve obce a obec ich dá do prenájmu ministerstvu dopravy. Robíme všetky zmluvy až po vyplatenie a vklad do katastra,“ informoval starosta Lehoty Milan Chmelár.

Podľa jeho slov majiteľmi dotknutých pozemkov je zhruba 30 známych vlastníkov, neznámi vlastníci, cirkev, štát i Národná diaľničná spoločnosť. „Odhadujeme, že náklady obce dosiahnu približne 125.000 eur, čo nám nabúra obecný rozpočet. Budeme sa však usilovať zvládnuť financovanie z vlastných zdrojov,“ skonštatoval starosta. Rozpočtový náklad na výstavbu križovatky Lehota dosiahne 800.000 eur.

O priame napojenie obce Lehota na rýchlostnú komunikáciu sa samospráva usilovala niekoľko rokov. Už počas posledného verejného prerokovania stavby rýchlostnej cesty PR1BINA v roku 2008 starostovia Lehoty i Veľkého Zálužia vyjadrili obavy, že výstavbou novej trasy cesty R1 prídu o priame a rýchle spojenie s Nitrou a žiadali preprojektovanie križovatky pri obci Lehota. „Do Nitry sa bude možné dostať iba cez mestskú časť Kynek, kde dôjde k dopravnému kolapsu, pretože už teraz je tu doprava neúmerne zahustená,“ argumentovali. Napriek tomu sa výstavba rýchlostnej cesty zrealizovala bez priameho napojenia Lehoty na R1.

Ministerstvo dopravy ešte v roku 2012 nevidelo dôvod na priame napojenie obce na rýchlostnú cestu R1. Tvrdilo, že príliš veľa pripojení spomaľuje dopravu a znižuje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Po štyroch rokoch však názor zmenilo. Dôvodom výstavby priameho napojenia cesty III/1674 na rýchlostnú cestu R1 je bezpečnosť premávky, odľahčenie klasickej aj tranzitnej dopravy mimo zastavané časti dotknutých obcí a mestských častí, čo prispeje k odstráneniu nevyhovujúcich technických parametrov a zníženiu negatívnych účinkov dopravy na životné prostredie.

Výstavbu Križovatky Lehota vítajú aj obce Veľké Zálužie, Jarok, mestská časť Nitry Kynek i samotné krajské mesto Nitra. „Napojenie bude najmä do budúcnosti veľkým prínosom pre našich obyvateľov, ktorí sa vyhnú dopravným zápcham v meste a za pár minút sa dostanú do práce do priemyselného parku,“ tvrdí Chmelár. Podľa štatistiky obce prejde za jeden deň po existujúcej ceste III/1674 v obidvoch smeroch priemerne 1300 vozidiel. Nové prepojenie umožní zjazd v smere od Nitry a pripojenie na rýchlostnú cestu R1 v smere na Banskú Bystricu. Nové napojenie na cestu III/1674 je navrhnuté ako okružná križovatka s troma vetvami.

Diskusia

Už ste čítali?

Do parku vypustili 14 vlkov. Nikto nepredpokladal, že to bude…

Písal sa rok 1995 a v slávnom americkom parku v USA Yellowstone bola len…

Slovák 3,5 roka cestoval okolo sveta na bicykli: Vonku som spal…

Na ceste bol 1337 dní a v nohách má približne 70.000 kilometrov,…

Bratislavský vodojem desaťročia chátral. Architekti ho premenili…

Zo železobetónovej stavby vytvorili prívetivé miesto, kde majú…

Slovenka vyrába jedinečné kabelky. Trhá sa o ne celý svet

Má len 24 rokov, no podarilo sa jej to, o čom mnoho ľudí len sníva. Mladá…