Lehota bude do októbra priamo napojená na rýchlostnú cestu PR1BINA
TASR
TASR

Lehota bude do októbra priamo napojená na rýchlostnú cestu PR1BINA

O priame napojenie obce Lehota na rýchlostnú komunikáciu sa samospráva usilovala niekoľko rokov.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Alexandra Moštková
 

Nitra 22. februára (TASR) – Obec Lehota v okrese Nitra by mala byť do októbra tohto roka priamo napojená na rýchlostnú cestu PR1BINA. Obec ako spoluinvestor v súčasnosti spracováva územné rozhodnutie a robí majetkovoprávne usporiadanie dotknutých pozemkov. „Všetky pozemky budú vo vlastníctve obce a obec ich dá do prenájmu ministerstvu dopravy. Robíme všetky zmluvy až po vyplatenie a vklad do katastra,“ informoval starosta Lehoty Milan Chmelár.

Podľa jeho slov majiteľmi dotknutých pozemkov je zhruba 30 známych vlastníkov, neznámi vlastníci, cirkev, štát i Národná diaľničná spoločnosť. „Odhadujeme, že náklady obce dosiahnu približne 125.000 eur, čo nám nabúra obecný rozpočet. Budeme sa však usilovať zvládnuť financovanie z vlastných zdrojov,“ skonštatoval starosta. Rozpočtový náklad na výstavbu križovatky Lehota dosiahne 800.000 eur.

O priame napojenie obce Lehota na rýchlostnú komunikáciu sa samospráva usilovala niekoľko rokov. Už počas posledného verejného prerokovania stavby rýchlostnej cesty PR1BINA v roku 2008 starostovia Lehoty i Veľkého Zálužia vyjadrili obavy, že výstavbou novej trasy cesty R1 prídu o priame a rýchle spojenie s Nitrou a žiadali preprojektovanie križovatky pri obci Lehota. „Do Nitry sa bude možné dostať iba cez mestskú časť Kynek, kde dôjde k dopravnému kolapsu, pretože už teraz je tu doprava neúmerne zahustená,“ argumentovali. Napriek tomu sa výstavba rýchlostnej cesty zrealizovala bez priameho napojenia Lehoty na R1.

Ministerstvo dopravy ešte v roku 2012 nevidelo dôvod na priame napojenie obce na rýchlostnú cestu R1. Tvrdilo, že príliš veľa pripojení spomaľuje dopravu a znižuje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Po štyroch rokoch však názor zmenilo. Dôvodom výstavby priameho napojenia cesty III/1674 na rýchlostnú cestu R1 je bezpečnosť premávky, odľahčenie klasickej aj tranzitnej dopravy mimo zastavané časti dotknutých obcí a mestských častí, čo prispeje k odstráneniu nevyhovujúcich technických parametrov a zníženiu negatívnych účinkov dopravy na životné prostredie.

Výstavbu Križovatky Lehota vítajú aj obce Veľké Zálužie, Jarok, mestská časť Nitry Kynek i samotné krajské mesto Nitra. „Napojenie bude najmä do budúcnosti veľkým prínosom pre našich obyvateľov, ktorí sa vyhnú dopravným zápcham v meste a za pár minút sa dostanú do práce do priemyselného parku,“ tvrdí Chmelár. Podľa štatistiky obce prejde za jeden deň po existujúcej ceste III/1674 v obidvoch smeroch priemerne 1300 vozidiel. Nové prepojenie umožní zjazd v smere od Nitry a pripojenie na rýchlostnú cestu R1 v smere na Banskú Bystricu. Nové napojenie na cestu III/1674 je navrhnuté ako okružná križovatka s troma vetvami.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…