Dobré noviny
Do štrajku sa doteraz zapojilo viac ako 500 vysokoškolských pedagógov
TASR
TASR

Do štrajku sa doteraz zapojilo viac ako 500 vysokoškolských pedagógov

Aj v druhom týždni štrajku zamestnanci či študenti vysokých škôl pripravujú diskusné stretnutia, kultúrne podujatia či zhromaždenia akademickej obce.

Symbolické odovzdanie štafetového kolíka pedagógom vysokých škôl pred Rektorátom UPJŠ na Šrobárovej ulici v Košiciach 15. februára 2016. Podujatie organizuje Iniciatíva košických učiteľov. Foto: TASR - František Iván
 

Bratislava 22. februára (TASR) - Do štrajku, ktorý organizuje Iniciatíva vysokoškolských učiteľov (IVU), sa k dnešnému dňu zapojilo 504 učiteľov z 19 vysokých škôl na celom Slovensku. Rady štrajkujúcich sa v posledných dňoch rozšírili o zamestnancov Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity a Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, ako aj Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Na dnešnom brífingu v Bratislave o tom informoval Juraj Halas z IVU.

Aj v druhom týždni štrajku zamestnanci či študenti vysokých škôl pripravujú diskusné stretnutia, kultúrne podujatia či zhromaždenia akademickej obce. "V priebehu týždňa sa uskutoční viac ako 15 zhromaždení a kultúrnych podujatí spojených so štrajkom," podotkol Halas. Na stredu 24. februára plánujú pochody ulicami slovenských miest, na ktorých chcú vybubnovať pravdu o slovenskom školstve.

"Ak tu je vláda do 5. marca, tak má naďalej zmysel vyvíjať tlak nielen na ňu, ale akúkoľvek vládu, ktorá vzíde z budúcich parlamentných volieb," tvrdí Halas, podľa ktorého je potrebné, aby každá vláda vedela, že rezort školstva je tu a je schopný postupovať jednotne za spoločné požiadavky.

IVU tvrdí, že prebiehajúci štrajk sa vôbec netýka požiadaviek vysokého školstva, ale cieľom iniciatívy je splnenie požiadaviek pedagógov z materských, základných a stredných škôl. "Uvedomujeme si totiž, že bez zlepšenia ich postavenia a bez zväčšenia objemu financií smerujúcich do regionálneho školstva sa nedočkáme ani podstatných zlepšení vo vysokom školstve," priblížil Halas.

Štrajk podporia tento týždeň aj niektorí vysokoškoláci s heslom – Študenti za učiteľov. V nasledujúcich dňoch plánujú sériu večerných kultúrnych podujatí, takzvaných štrajkovíc. "Počnúc utorkom (23.2.) každý deň päť minút po 12.00 h symbolicky prerušíme výučbu a nakrátko sa zhromaždíme pred budovami našich fakúlt a ich nádvoriach, aby sme dali najavo svoju podporu učiteľským požiadavkám," povedala zástupkyňa študentov Ina Sečíková. Ako doplnila, zároveň tým chcú vyjadriť znepokojenie nad zlou situáciou v regionálnom školstve a nedôstojným spoločenským postavením učiteľov. Študenti sa plánujú zapojiť v stredu aj do pochodov v uliciach slovenských miest.

Štrajk časti vysokoškolských pedagógov vníma minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru-SD) ako symbolické gesto jednotlivcov. Stotožnil sa tak so Slovenskou rektorskou konferenciou (SRK), ktorá uviedla, že aktivity členov štrajkového výboru IVU sú ich osobnou iniciatívou. Zástupcovia IVU ale takéto tvrdenia odmietajú. Podľa nich sa do štrajku zapojila na viacerých vysokoškolských fakultách až štvrtina zamestnancov. "Mnohí ďalší kolegovia ho podporujú a aktívna podpora je aj zo strany vysokoškolákov," dodal Halas.

Časť vysokoškolských učiteľov prerušila v pondelok 15. februára prácu a vstúpila do ostrého štrajku. Vysokoškolskí pedagógovia tak prebrali štafetu po Iniciatíve slovenských učiteľov (ISU), ktorá štrajk prerušila, avšak ostáva v štrajkovej pohotovosti. Iniciatíva vysokoškolských učiteľov presadzuje rovnaké požiadavky ako ISU.

Už ste čítali?