Dobré noviny
Na Domašu sa možno vráti výletná loď
TASR
TASR

Na Domašu sa možno vráti výletná loď

Na Domaši sa úspešne rozvíja cestovný ruch a objavili sa aj úvahy o návrate vyhliadkovej lode pre turistov.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
 

Kvakovce 14. februára (TASR) - Na východoslovenskej priehrade Domaša bude možno premávať vyhliadková loď. Po návšteve vodnej nádrže a stretnutí s predstaviteľmi regionálnej samosprávy a štátnej správy to skonštatoval štátny tajomník ministerstva životného prostredia Vojtech Ferencz. Ten si za prítomnosti vodohospodárov zo Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) a starostu obce Kvakovce (okr. Vranov nad Topľou), kam patrí aj rekreačná oblasť Domaša Dobrá, prezrel čistenie mŕtveho ramena Domaše verejnoprospešnými pracovníkmi. TASR o tom dnes informoval hovorca MŽP SR Maroš Stano.

Na Domaši sa úspešne rozvíja cestovný ruch a objavili sa aj úvahy o návrate vyhliadkovej lode pre turistov. "O tejto téme diskutujeme dlhší čas. Momentálne vyhodnocujeme náklady a možnosti vrátane prípadného presunu lode. Predbežne sme nechali preveriť prevádzkové náklady a využiteľnosť lodí SVP," povedal Ferencz.

Rezort životného prostredia chce so samosprávou ďalej spolupracovať aj pri odstránení nánosov a koreňovej sústavy v mŕtvom ramene. Vodohospodári totiž môžu na účinné riešenie využiť novú modernú techniku, ktorú získali od envirorezortu v rámci veľkej modernizácie podniku.

Štátny tajomník diskutoval s predstaviteľmi samosprávy aj na tému čiernych stavieb, ktoré sa nachádzajú na brehoch vodnej nádrže, často aj na pozemkoch povodia. Predstavitelia štátu a samosprávy sa zhodli na tom, že všetky kompetentné orgány musia vyvinúť maximálne úsilie na odstránenie týchto čiernych stavieb, pretože bez poriadku na Domašu turisti neprídu.

Domašu opakovane trápila nízka hladina priehrady, ktorá bránila rozvoju cestovného ruchu. "Situácia sa zmenila výrazne k lepšiemu po intervencii ministra životného prostredia Petra Žigu. Vodohospodári po dohode so samosprávou zmenili manipulačný poriadok, na základe ktorého sa postupne znižoval odtok z Domaše a v priehrade sa udržal dostatok vody," informoval Stano.

Už ste čítali?