Kližan postúpil do finále ATP v Rotterdame, odvrátil tri mečbaly

Slovenský tenista tak nadviazal na triumf nad Mahutom z Roland Garros z roku 2012.

Na archívnej snímke slovenský tenista Martin Kližan. Foto: TASR/AP

Rotterdam 13. februára (TASR) - Slovenský tenista Martin Kližan sa prebojoval do finále dvojhry na halovom turnaji ATP v holandskom Rotterdame. V semifinále si poradil s francúzskym kvalifikantom Nicolasom Mahutom 6:7 (3), 7:6 (7), 6:2. V druhom sete odvrátil tri mečbaly. Kližanovi sa druhýkrát za sebou podaril dokonalý obrat, vo štvrťfinále proti Španielovi Robertovi Bautistovi Agutovi čelil dokonca piatim mečbalom. V dueli o štvrtý singlový titul na okruhu ATP nastúpi v nedeľu proti víťazovi súboja medzi ďalším Francúzom Gaelom Monfilsom a Nemcom Philippom Kohlschreiberom. V Rotterdame už má istú prémiu 170.665 eur a 300 bodov do svetového rebríčka ATP Entry pre nasadzovanie.

V prvom sete si obaja hráči s prehľadom držali podanie a tak na rad prišiel tajbrejk, v ktorom mal navrch Mahut. V druhom dejstve Kližan za stavu 3:3 stratil podanie a v deviatom geme čelil mečbalu. Odvrátil ho, v ďalšom geme Francúza brejkol a vyrovnanie na 5:5 oslávil kotrmelcom. Rozhodnutie opäť padlo až v tajbrejku, v ktorom Kližan za stavu 4:6 odvrátil ďalšie dva mečbaly a v koncovke slávil úspech. Za stavu 8:7 premenil druhý setbal a vynútil si rozhodujúce dejstvo, v ktorom dominoval. Po dvoch brejkoch si vybudoval náskok 5:1 a v ôsmom geme premenil po úspešnom obhodení pri vlastnom servise v poradí druhý mečbal. Mahutovi tak odplatil prehru z Roland Garros z roku 2012.

Kližan na margo semifinálového duelu uviedol. "V prvom sete to bola taká nuda, že kebyže som divák, tak odídem zo zápasu. Bolo to celé o servise. On výborne servoval, pri jeho podaní som nemal nárok. Aj ja som kvalitne servoval. Nemal ani jeden brejkbal a až do tajbrejku uhral pri mojom servise dve lopty. V druhom sete mal tri mečbaly, no podarilo sa mi ich odvrátiť a vybojovať to srdcom. Tretí set bol už v mojej réžii, To, čo hral súper v prvom a do polovice druhého setu. nebolo normálne. Servoval do vinklov rýchlosťou 200 km/h, nedalo sa to returnovať. Potom však prišli šance, podržali ma diváci, ktorí chceli, aby som trochu začal robiť šou. V nedeľu budem hrať prvé finále na 500-ke. Chcem, aby bolo na rotterdamskej trofeji napísané moje meno krásne so slovenskou vlajkou," sprostredkoval pre TASR slová Kližana jeho mediálny manažér Jozef Korbel.