Dobré noviny
Naozaj tak veľmi prekáža, keď bez okolkov vytiahnete USB disk z počítača?
Dobré noviny
Dobré noviny

Naozaj tak veľmi prekáža, keď bez okolkov vytiahnete USB disk z počítača?

— Foto: Flickr/I. Gabowitch

Niekto čaká na uistenie od operačného systému, kým USB disk opatrne vytiahne z počítača. Iní bez mihnutia vytrhnú disk z portu a z upozornení si nič nerobia. Ukážeme, v čom je prípadný problém a ako nastaviť operačný systém, aby s USB diskom zaobchádzal ako so zariadením prenosným. V nových verziách Windows zvyčajne rýchle vytiahnutie neprekáža.

Určite poznáte situáciu, kedy sa ponáhľate a potrebujete z počítača čo najrýchlejšie vytiahnuť USB disk. Operačný systém zahlási, že takéto počínanie je nebezpečné a môže viesť k strate dát. V čom toto nebezpečenstvo spočíva?

Predtým to bol väčší problém

Nové verzie Windows sú vo východiskovej konfigurácii nastavené tak, aby k strate dát nedošlo, píše technet.cz.

Aby počítač optimalizoval svoj výkon, pracuje čo najviac s operačnou pamäťou - teda tou, ktorá je najrýchlejšia pri zápise aj čítani dát. Na pomalšie pamäte (pevný disk) zapisuje len občas. V operačnej pamäti alebo na systémovom disku teda pracuje s vyrovnávacou pamäťou (cache) pre jednotlivé disky. Hoci navonok to môže vyzerať, že sa niečo zapísalo na prenosný disk, v skutočnosti si len počítač drží vo vyrovnávacej pamäti, takzvanom bufferi, informácie o tom, čo bude potrebné zapísať a kam.

Niektoré systémy, napríklad tie unixové, dodnes používajú klasickú terminológiu "mount drive", teda "nasadiť disk". Počítač nepočíta s tým, že by tento disk zrazu zmizol, a podľa toho s ním aj pracuje.

USB zariadenie sa môže k systému Windows pripojiť v zásade dvoma spôsobmi:

USB Mass Storage Media Transfer Protocol
Používa se pri USB flash diskoch Používa sa pri prehrávačoch, fotoaparátoch, mobilných telefónoch a pod.
Práca ako s každým iným pevným diskom. Vhodné pre prácu s dátami. Obmdzené práva manipulovať s dátami. Vhodné pre multimediálne prehrávače.
Počítač má prístup k jednotlivým blokom na disku. Operácie môžu prebiehať paralelne. Systém má prístup iba k celým súborom. Súčasne prebieha iba jedna operácia.
Môže dôjsť k strate dát pri náhlom odpojení. Protokol je pripravený na náhle prerušenie spojenia.

Keď pripojíte USB disk do počítača, pracuje s ním systém podobne ako s iným pevným diskom. Keď nejaký súbor na disku zmeníte, počítač môže - ak mu to dovolíte - zmeny ukladať na dočasné miesto v operačnej pamäti, aby šetril čas. Na USB disku sa zmeny nemusia prejaviť okamžite, aj keď z pohľadu užívateľa to tak je.

Keď na vybratie disku použijete odporúčanú metódu a zariadenie odstránite z počítača, systém vydá povel (tzv. "Flush") na to, aby všetky dočasné údaje z medzipamäte boli zapísané na prenosný disk. Až potom je možné zaručiť, že sú na disk zapísané všetky dáta, ktoré ste tam chceli uložiť.

Zakázať cache pre prenosné disky

Ak nechcete zakaždým disk odoberať, môžete operačnému systému povedať, aby pre výmenné USB disky nepoužíval prechodnú pamäť a všetko na ne zapisoval priamo. Je to teoreticky trochu pomalšie, ale máte istotu, že to, čo ste na disk poslali, sa neschováva niekde vo vyrovnávacej pamäti. Aj tak ale bude niektorý operačný systém proti náhlemu vytiahnutiu protestovať.

Nové verzie Windows (podľa niektorých zdrojov 7 a vyššie) už túto možnosť majú nastavenú ako predvolenú. U tých starších si caching môžete zakázať sami. Vo Windows 7 a novších to docielite takto:

  • Choďte do okna Tento počítač. Pravým tlačidlom myši kliknite na prenosný disk a vyberte Vlastnosti.
  • Na karte Hardvér zvoľte položku, ktorá zodpovedá disku USB.
  • Zmeňte nastavenie v karte "Zásady" na "Rýchle odobranie".

Toto nastavenie zakáže systému zapisovať do vyrovnávacej pamäte a môžete tak bez obáv vybrať zariadenie bez "bezpečného odstránenia". Pokiaľ ale práve na disk kopírujete súbory, môže sa stať, že budú po vytrhnutí neúplné. Za to už však nezodpovedá systém, ale vy.

Už ste čítali?