Dobré noviny
Spojené arabské emiráty majú novú vládu, v nej aj ministerku šťastia
TASR
TASR

Spojené arabské emiráty majú novú vládu, v nej aj ministerku šťastia

Zloženie novej vlády oznámil premiér dva dni po zverejnení plánov na privatizáciu verejných služieb a spojenie niekoľkých ministerstiev.

Na nedatovanej snímke je šejk Rášid Muhammad ibn Rášid Maktúm. Foto: TASR/AP
 

Dubaj 10. februára TASR) - Spojené arabské emiráty (SAE) majú novú 29-člennú vládu, v ktorej je sedem žien a po prvý raz aj ministerka šťastia, informoval dnes na Twitteri premiér šejk Muhammad ibn Rášid Maktúm.

Uviedol, že šťastie je viac ako len želanie a treba ho iniciovať "plánmi, projektmi, programami a indexmi". Vedením nového rezortu - ministerstva šťastia - poveril šéfku svojej kancelárie, ktorá bude zastávať obe funkcie súčasne.

"Nová vláda sa sústredí na budúcnosť, mládež, šťastie, rozvoj vzdelania a boj s klimatickou zmenou," oznámil 66-ročný premiér, ktorý je súčasne viceprezidentom SAE a vládcom Dubaja.

Podľa agentúry AP v novej vláde zostali viacerí doterajší ministri vrátane ministrov vnútra a zahraničných vecí, ktorí pochádzajú z vládnucej rodiny v Abú Zabí, metropole SAE.

Nováčikom vo vláde je 22-ročná absolventka Oxfordskej univerzity Šama Mazruiová, ktorá dostala na starosť ministerstvo pre záležitosti mládeže.

Doterajšia ministerka zahraničného obchodu Lubna Kásimíová bola vymenovaná za ministerku tolerancie. Premiér a vládca Dubaja, ktorý bude v roku 2020 hostiť Svetovú výstavu Expo, vyjadril očakávanie, že svoju úlohu rozšíri do širšieho regiónu.

Zloženie novej vlády oznámil premiér dva dni po zverejnení plánov na privatizáciu verejných služieb a spojenie niekoľkých ministerstiev.

Spojeným arabským emirátom sa doteraz vyhli nepokoje, ktoré v uplynulých rokoch zasiahli väčšinu regiónu Blízkeho východu. Krajinu navštevujú každý rok milióny turistov a zahraničných pracovníkov, zameriava sa však aj na rozvoj odvetví ako obchod, energetika a finančné služby.

Volebné právo má iba časť dospelých občanov SAE, ktorí môžu voliť členov prevažne poradnej federálnej rady, ale nie prezidenta, premiéra alebo ďalšie čelné funkcie.

Cudzinci žijúci v SAE, ktorí tvoria takmer 90 percent populácie krajiny, volebné právo nemajú.

Už ste čítali?