Jubilejný Super Bowl ovládol Denver, Manning ukončil kariéru víťazstvom

O triumfe Broncos rozhodli dva faktory - nekompromisná defenzíva a spoľahlivý výkon quarterbacka Peytona Manninga.

Na snímke Peyton Manning s trofejou po zápase. Foto: TASR/AP

Santa Clara 8. februára (TASR) - Hráči Denveru Broncos sa stali víťazmi Národnej ligy amerického futbalu (NFL) v sezóne 2015/16. Tím z Colorada ovládol jubilejný 50. ročník Super Bowlu, keď vo finále v kalifornskej Santa Clare zdolal favorizovanú Carolinu Panthers 24:10 a získal tretiu trofej Vincea Lombardiho v klubovej histórii.

O triumfe Broncos rozhodli dva faktory - nekompromisná defenzíva a spoľahlivý výkon quarterbacka Peytona Manninga. Denver dovolil súperovi, ktorý bol suverénnom základnej i vyraďovacej časti a mal štatisticky najlepší útok v súťaži, zaznamenať len desať bodov. Mladý tvorca hry Panthers Cam Newton bol neustále pod tlakom a defenzívna lajna na čele s linebackermi Vonom Millerom a DeMarcusom Wareom ho nepustila k jeho klasickej hre.

Broncos využili skúsenosti a základ prekvapujúceho triumfu položili v úvode duelu. Na trojbodový kop Brandona McManusa nadviazal Malik Jackson, ktorý skóroval touchdown po tom, ako Miller vyrazil Newtonovi loptu a získal kľúčovú pozíciu. Rezultovalo z toho vedenie 10:0 po prvej štvrtine. Carolina sa snažila zvrátiť priebeh súboja v druhom polčase, ale proti kompaktne hrajúcemu súperovi nemala šancu.

Lídrom ofenzívy Broncos bol Manning. Hrajúca legenda sa rozlúčila s bohatou a úspešnou kariérou tým najlepším spôsobom. Vo veku 39 rokov sa Manning stal najstarším quarterbackom, ktorý doviedol svoj tím k výhre v Super Bowlu.

Trofej pre najužitočnejšieho hráča (MVP) si po zápase prevzal Miller a stal sa len desiatym defenzívnym hráčom, ktorého vybrali za najlepšieho aktéra finále NFL.