Nitra doma zdolala Bystricu, Žilina vyhrala v Košiciach

Hokejová liga dnes pokračovala zápasmi 46. kola.

Na snímke vpravo Henrich Ručkay (Nitra) a vľavo brankár Jason Bacashihua (Banská Bystrica) v zápase 46. kola hokejovej Tipsport Ligy HK Nitra - HC'05 iClinic Banská Bystrica 7. februára 2016 v Nitre. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 7. februára (TASR) - Víťazná séria hokejistov HC Košice sa v Tipsport Lige skončila na čísle štrnásť. Úradujúci majster mal pritom nedeľňajší duel 46. kola proti MsHK DOXXbet Žilina výborne rozohraný, keď viedol už 2:0, no hostia tromi gólmi zvrátili priebeh stretnutia a tešili sa z troch bodov. "Oceliari" okúsili trpkosť prehry prvýkrát od 11. decembra, vtedy podľahli domácej Banskej Bystrici 0:3.

HK Nitra - HC'05 Banská Bystrica 4:3

Domáci sa dostali do vedenia v 7. minúte, keď sa hostia snažili vyhodiť puk, König ho od modrej čiary nahodil pred bránku a po Štefankovej asistencii zblízka skóroval Macík. V závere prvej časti zápasu dala Nitra druhý gól, Kutálek využil pravidlo hybridného icingu, za bránkou sa dostal k puku, ponúkol ho Henrichovi Ručkayovi a ten zakončil presne.

V polovici stretnutia Banská Bystrica dosiahla kontaktný gól, po závare pre nitrianskou bránkou preletel tečovaný puk po Kytnarovej strele z medzikružia ponad Valenta do siete. V 36. minúte sa však Nitrania opäť dostali do dvojgólového vedenia, keď využili presilovú hru a po sérii striel presne namieril Kanaďan Beca. V závere druhej tretiny Nitra využila ďalšiu presilovú hru, Ručkay prihral puk na modrú čiaru Podhradskému a po jeho strele tečoval puk za chrbát Bacashihuu.

V 58. a 60. minúte sa hosťom podarilo zdramatizovať zápas Gründlingom a Bastom, no po výsledku 4:3 napokon zaknihovala Nitra siedmu výhru za sebou.

HK Nitra - HC'05 Banská Bystrica 4:3 (2:0, 2:1, 0:2)

Góly: 7. Macík (Štefanka, König), 20. H. Ručkay (Kutálek), 36. Beca (H. Ručkay) 39. Mezei (Podhradský, H. Ručkay) - 31. Kytnár (Lucenius), 58. Gründling (Lamper), 60. Bast (Roussell). Rozhodovali: Čech, Polák - Junek, Šefčík, vylúčení na 2 min: 8:9, presilovky 3:0, oslabenia: 0:0, 2904 divákov

Povedali po zápase

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Do zápasu sme vstúpili výborne, dali sme dva góly. V druhej tretine mali opticky viac z hry hostia, no v tretej sme ich držali na dištanc. Hoci sme záver nezvládli, čo by sa nám nemalo stávať, myslím, že sme vyhrali zaslúžene."

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Mal sme slabú prvú tretinu, domácich sme dostali na koňa. V druhej tretine to už malo fazónu, ale dnes o zápase rozhodli presilovky. Domáci využili tri a keďže my ani jednu, nemôžeme vyhrať."

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 2:3

Domáci boli v pozícii favorita zápasu a potvrdili to už na začiatku zápasu. V 3. minúte si ešte brankár hostí Tomek poradil s dorážkou Dudáša, no o dve minúty neskôr už inkasoval. Po nedorozumení žilinských hráčov sa do samostatného úniku dostal Hrnka a blafákom otvoril skóre. Aj ďalšie minúty patrili domácim a aj vďaka štyrom presilovkám Košičanov sa v úvodnej tretine hralo najmä pred Tomekom. Ten viackrát podržal svoj tím a v 18. minúte mal aj šťastie pri nepresnej strele Suju. O pár sekúnd neskôr hrali domáci presilovku o dvoch hráčov, v ktorej zvýšili svoj náskok. Strelu obrancu Deyla nešťastne tečoval jeden zo Žilinčanov a Tomek bol bezmocný - 2:0.

Aj v úvode druhej tretiny boli aktívnejší domáci, no Žilinčanov držal v hre výborný Tomek. Košičanom sa nedarilo streliť tretí gól a tak sa k slovu dostali hostia. V 29. minúte sa puk odrazil k Róbertovi Hunovi, ktorý mal pred sebou odkrytú bránku, no Halász mu pokazil radosť efektným zákrokom. Košický brankár si o pár sekúnd poradil aj so strelou Zaťka, ktorá bola iba piatym streleckým pokusom hostí. Hostia sa snažili o kontaktný gól a dočkali sa ho v 32. minúte. Žilinčan Valášek ušiel po ľavom krídle Macejkovi a strelu útočníka hostí dorazil za Halászov chrbát Handlovský - 2:1. Hostia vycítili šancu na vyrovnanie a tej sa chopili už o 29 sekúnd. Domáci obranca fauloval Konečného vo výbornej príležitosti, no ten si všetko vynahradil v nariadenom trestnom strieľaní - 2:2. Šokovaní Košičania inkasovali v ďalšej minúte aj tretí gól. Handlovský posunul puk Stupkovi a na jeho strelu švihom bol Halász prikrátky - 2:3.

Až v 43. minúte hrali hostia prvú presilovku. O štvrtý gól sa snažil Richard Huna, ale individuálnu akciu nedoviedol do gólového konca. Žilinčania cítili šancu na cenné body a tesný náskok urputne bránili. Vyrovnať mohol v 52. minúte Hrnka, spomedzi kruhov však nenamieril presne. V 57. minúte Češík obišiel bránku a už sa zdalo, že pohodlne zakončí do jej odkrytej časti, no Tomek predviedol výborný zákrok a puk zachytil na bránkovej čiare. Domáci sa v závere pokúsili aj o hru so šiestimi hráčmi, no výborne brániaci Žilinčania si už tesný náskok postrážili.

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 2:3 (2:0, 0:3, 0:0)

Góly: 6. Hrnka (Boltun, Dudáš), 20. Deyl (Šedivý, Bartánus) - 33. Handlovský (Valášek), 34. Konečný (tr. strieľ.), 35. Stupka (Handlovský, Ťavoda). Rozhodovali: Štefik - Gajan, Smrek, vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3342 divákov.

Marcel Šimurda, asistent trénera HC Košice: "V úvodnej tretine sme sa snažili hrať nátlakový hokej. To sa nám aj darilo, dvakrát sme sa presadili. Škoda, že sme nevyužili viac presilových hier. O osude zápasu rozhodla druhá tretina."

Milan Jančuška, tréner MsHK DOXXbet Žilina: "Víťazstvo u lídra poteší. Aj napriek tomu, že sme prehrávali 0:2, dokázali sme to zvládnuť a otočiť. Chýbali nám traja hráči základnej zostavy a v takých prípadoch sa stáva, že mužstvo sa zomkne. To sa aj potvrdilo. Zápas sme dokázali zvrátiť aj napriek tomu, že sme mali najmä v prvej tretine veľa oslabení."

HKM Zvolen - HK Poprad 4:3

"Kamzíci" pricestovali do Zvolena po prehre v Martine, naopak Zvolen mal za sebou víťazný derby zápas v Banskej Bystrici. Hostia sa dostali do vedenia už v 4. minúte, Kasíkova strela od modrej skončila v hornom rohu Bartošovej bránky. Domáci následne využili prvú presilovku, keď Brabenec vyrovnal bekhendovým zakončením. Veľkú šancu na prinavrátenie vedenia Popradu mal v 14. minúte Heizer, ale netrafil odkrytú bránku. Už o niekoľko sekúnd ušiel na druhej strane v oslabení J. Jurík, bol faulovaný a nariadené trestné strieľanie si zvolenský útočník doslova vychutnal - 2:1.

Po zmene strán sa Zvolenčania dostali do dvojgólového vedenia, spomedzi kruhov prekonal Kostúra strelou nad lapačku Klhůfek. Tesne pred uplynutím polovice zápasu sa však Poprad opäť dotiahol, Koyš tečoval do bránky Heizerov pokus. Po znížení boli hostia aktívnejší a v závere tretiny mohli aj vyrovnať, ale proti Suchému sa zaskvel skvelým zákrokom Baroš.

Po veľkej chybe domácej obrany išiel na začiatku tretej tretiny sám na domácu bránku Koyš, jeho puk Baroš vyrazil pred Štraucha, ktorý vyrovnal na 3:3. V samom závere dejstva vystrelil Paločko prudko spomedzi kruhov, Baroš však stačil puk vyraziť. Po šesťdesiatich minútach sa skončil zápas nerozhodne, o víťazstve Zvolena napokon rozhodol v 62. minúte obranca Pokovič.

HKM Zvolen - HK Poprad 4:3 pp (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 6. Brabenec (Bagin, Puliš), 15. J. Jurík (tr. strieľanie), 24. Klhůfek (J. Jurík, Mráz), 62. Pokovič (J. Jurík, Mráz) - 4. Kasík (Kroták), 29. Koyš (Heizer), 44. Štrauch (Koyš). Rozhodovali: J. Konc - Holienka, Kollár, vylúčení: 5:4, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, 1083 divákov

Andrej Podkonický, asistent trénera Zvolena: "My sme dnes začali veľmi vlažne, dostali sme hneď gól. Pomohlo nám vyrovnanie, trošku sme sa prebrali, ale druhú tretinu začal Poprad lepšie. Tretí gól na 3:1 nám mal pomôcť, ale viac nám to uškodilo a od tohto momentu sme prestali hrať. Dnes sme zápas neodohrali dobre, ale dotiahli sme ho do víťazného konca."

Juraj Halaj, asistent trénera Popradu: "Opäť sme nastúpili na tri formácie, čo svedčí o tom, že máme úzky káder. Ďalší dvaja hráči sa nám zranili, napriek tomu chalani podali vynikajúci výkon. V prvej tretine sme mali presilovú hru, počas ktorej sme sa nedokázali presadiť, naopak po našej chybe sme dostali z trestného strieľania gól. O ostatnom vývoji zápasu si myslím, že sme mali stále navrch. To, že sme dostali gól v predĺžení, je trošku naše nešťastie, ale v podstate s bodíkom sme spokojní."

MHC Martin - Dukla Trenčín 2:3

Zápas sa začal vo svižnom tempe a už v 2. min vyskúšal Dzubinu Rehák. Od 7. min hrali Martinčania oslabení o vylúčeného Kabáča. V početnej nevýhode ušiel Lotyš Cipulis, ale Cháberu neprekonal. Nedáš-dostaneš sa potvrdilo aj tento krát, keď sekundu pred návratom domáceho hráča z trestnej lavice Melichárek strelou od modrej poslal Duklu do vedenia. Gól domácich deprimoval a v ďalších minútach sa herne trápili. Z krízy ich mohol vyslobodiť Poliaček, keď po faule Drtinu mal výhodu trestného strieľania, ale mieril len vedľa trenčianskej bránky.

V druhej tretine začali lepšie hostia. V úvode musel zasahovať Dzubina po strelách Šišovského a Hudeca. V 24. min využil Trenčín aj druhú presilovku, keď po chybe domácich bol úspešný po deviatich sekundách Sojčík. Martinským hokejistom pomohol oddychový čas a v 28. min znížil umiestnenou strelou spomedzi kruhov Sprukts. Potom prebrali iniciatívu domáci, mali chvíľami drvivú prevahu, ale streliť gól je pre Martinčanov niekedy veľký problém. Pri streleckých pokusoch Cipulisa, Galamboša a Jassa sa vyznamenal trenčiansky gólman Chábera. Dukla kontrovala len v 33. min, keď sa dostal do dobrej šance Gašparovič, ale Dzubina bol na mieste.

Martin zatlačil hostí do defenzívy aj v tretej tretine, ale nevedel nájsť recept na výborného brankára Cháberu, ktorý si poradil s viacerými pokusmi domácich hráčov. Dukla sa väčšinou len bránila, ale v 49. min po prihrávke Šišovského bol úspešný Ryzák a hokejisti spod hradu Matúša Čáka opäť viedli dvojgólovým rozdielom. Martinčania sa presadili až 34 sekúnd pred koncom tretej tretiny pri hre 6 proti 4. Gól Spruktsa potvrdil až videorozhodca. Z víťazstva sa tak tešili hostia, ktorí v tomto zápase vyťažili z minima maximum.

MHC Martin - Dukla Trenčín 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Góly: 28. Sprukts (Jass, Cipulis), 60. Sprukts - 9. Melichárek (L. Novák, Drgoň), 24. Sojčík (M. Novák, Gašparovič), 49. Ryzák (Šišovský). Rozhodovali: Lauff - Bogdaň, Korba, vylúčení: 2:7, navyše: Sojčík (Trenčín) ma 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 2800 divákov.

Ivan Dornič,tréner MHC Martin: "Vedeli sme, že to bude ťažký zápas. Lámal sa už v prvej tretine, keď sme nepremenili trestné strieľanie. Súper pridal v druhej tretine ďalší gól. Po oddychovom čase sme dali do toho všetko. Výsledkom bol kontaktný gól, ale ďalšie sme nepridali. Hostia hrali obetavo, trpezlivo a čakali na naše chyby. My sme ich spravili a súper nás potrestal. Bol to dobrý zápas s nešťastným koncom pre nás."

Marcel Hanzal, tréner Dukly Trenčín: "Prvú tretinu sme hrali dobre, tak ako sme si predstavovali. Potom sme súperovi odskočili na dva góly. Od polovice druhej tretiny nás domáci zatlačili, ale strelili len jeden gól. V tretej tretine sme ich nepúšťali do vyložených šancí, naopak sme boli úspešní my. Sme radi, že sme získali tri body."