Verdiho tvorba vychádza z dvestoročnej tradície talianskej opery
TASR
TASR

Verdiho tvorba vychádza z dvestoročnej tradície talianskej opery

Verdiho slávne diela ako Nabucco, Aida, Rigoletto, La Traviata či Othello dodnes patria medzi najhranejšie opery na svete.

Giuseppe Verdi, hudobný skladateľ Foto: TASR/AP
 

Miláno/Bratislava 27. januára (TASR) – V stredu 27. januára si hudobný svet pripomína 115. výročie úmrtia jedného z najslávnejších a najobdivovanejších talianskych hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Za svojho života napísal "Il Maestro" okolo 30 opier s charakteristických sugestívnymi melódiami s veľkou výrazovou silou, ktoré majstrovsky vystihujú hlbokú lásku, žiarlivosť, pomstu, žiaľ, hrôzu, nenávisť i zúfalstvo. Verdiho slávne diela ako Nabucco, Aida, Rigoletto, La Traviata či Othello dodnes patria medzi najhranejšie opery na svete.

Giuseppe Verdi sa narodil 10. októbra 1813 v talianskom mestečku Le Roncole v rodine nemajetného krčmára. Napriek tomu, že poznal len pesničky z krčmárskeho prostredia, už v detskom veku prejavil nevídané hudobné nadanie. To postrehol i miestny kostolný organista, ktorému vtedy sedemročné chlapča pomáhalo. Za krátky čas si mladého Verdiho zobral pod ochranné krídla bohatý obchodník Antonio Barezzi z neďalekého Busseta. Stal sa jeho mecenášom a v roku 1832 ho priviedol na prijímacie skúšky na konzervatórium v talianskom Miláne. Aj keď ho pre vyšší vek a údajne aj nedostatok talentu neprijali, Miláno neopustil a súkromne študoval u koncertného majstra Vincenza Lavignu. V roku 1836 sa Verdi oženil s dcérou svojho mecenáša Margheritou Barezziovou a pôsobil ako učiteľ hudby v Bussete. V roku 1839 zaznamenal prvý veľký úspech s operou Oberto v chýrnej milánskej La Scale. Krátko potom postihol skladateľa ťažký úder osudu, najprv sa s manželkou ťažko spamätávali z bolestivej straty spoločnej dcéry i syna a v roku 1840 podľahla encefalitíde jeho milovaná 26-ročná Margherita. V tragických chvíľach práve písal objednanú komickú operu, ktorá prepadla.

Po dvoch rokoch tvorivej odmlky skomponoval Verdi operu Nabucco a stal sa slávnym. Sladkú príchuť úspechu pocítil po jej premiére v marci 1842. La Scala sa poklonila pred veľkým skladateľom a jeho púť sa začala. V období rokov 1842-1850 vzniká ďalších 12 opier, medzi inými Panna Orleánska, Attila, Macbeth, Korzár, Luisa Miller a iné. Medzi tie najslávnejšie patria Rigoletto (1851), Trubadúr (1853) a veľkolepá La Traviata (1853). Verdiho opery obdivoval celý svet pre vzrušujúce situácie, psychologickú kresbu postáv, pôsobivú komunikáciu sól a zborov v dramaticky silných scénach. 

Od roku 1849 žil skladateľ prevažne vo francúzskom Paríži so speváčkou Giuseppinou Strepponiovou. V roku 1870 presídlil do talianskeho Janova, kde začal pracovať na slávnej Aide. Po prvý raz ju uviedli v opere v Káhire v Egypte pri príležitosti slávnostného otvorenia Suezského prieplavu. V živote umelca nastalo obdobie tvorivej krízy (1867-1870) po tom, ako bol v Paríži "vlažne" prijatý Don Carlos (1867) a zomrel jeho otec i svokor Barezzi. V Európe sa začala šíriť myšlienka "wagnerizmu" a Verdi sa cítil opustený. Napísal ešte operu Otello (1887), ktorú možno označiť za jeho najtragickejšie dielo. Uvedením poslednej opery Falstaff v roku 1893, skomponovanej podľa predlohy Shakespearovej divadelnej hry Veselé panie z Windsoru, zavŕšila sa kariéra talianskeho operného majstra, ktorý zažil v živote sklamanie, ale aj úspech ako málokto iný

Posledné roky svojho života prežil Giuseppe Verdi v Miláne, kde 27. januára 1901 vo veku 87 rokov zomrel. Istý čas sa skladateľ venoval aj politike. Svojich spoluobčanov v Bussete reprezentoval v mestskej rade, neskôr sa dostal do talianskeho parlamentu a v roku 1874 sa ujal postu senátora. Pútavé spracovanie životných osudov slávneho Verdiho priniesol televízny seriál Verdi (Život Verdiho, 1982).

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…