Dobré noviny
Slovenského architekta obdivujú zahraničné médiá. Používa unikátnu technológiu
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Slovenského architekta obdivujú zahraničné médiá. Používa unikátnu technológiu

— Foto: Facebook/Jaro Krobot

O špecifickej stavbe slovenského architekta sa teraz dočítate aj v mnohých zahraničných magazínoch a portáloch.

LUČATÍN 26. januára – Ďalší zo slovenských architektov dokázal svojou prácou osloviť natoľko, že sa o ňu momentálne zaujímajú aj zahraničné médiá. Tentokrát ide o Jara Krobota, ktorý na seba upozornil vďaka domu v obci Lučatín neďaleko Banskej Bystrice, ktorý postavil pre vlastných rodičov.

Na mieste novostavby stál predtým starší, stavebne už nepoužiteľný tehlový dom, ktorý musel byť spolu so stodolou rozobraný. Zvyšný materiál architekt rozdal, ale časť z neho použil aj pre svoju stavbu. Namiesto pôvodného domčeka na dvore v priebehu roka stála krásna drevostavba, ktorá svojim vzhľadom púta pozornosť celého okolia.

Dom je špecifický hlavne technikou a materiálom, ktorý sa pri jeho realizácii využil. Konkrétne ide o švajčiarsky systém STEKO, teda o špeciálne tehly z masívneho smrekového dreva, ktoré je možné plniť rôznou izoláciou. Drevená časť stavby vrátane zakrytého krovu bola zrealizovaná za neuveriteľných 5 dní, čo je veľkou prednosťou tejto techniky.

Odporúčame:

Obrazom: Dom budúcnosti, ktorý obdivuje svet, stojí v Starej Ľubovni

 

Stavba však nezmenila prírodný vzhľad okolitej krajiny, ani nenarušila uličný rytmus. Susedný kamenný múr aj voľne rastúce stromy sa ponechali a s domom teraz veľmi pekne ladia.

Moderný vonkajší vzhľad a vnútorné riešenie príbytku sa snúbi s tradičným ľudovým riešením stavieb. Atypický charakter však nemá iba zvonku, za zmienku rozhodne stojí aj jeho interiér. Dom totiž nemá žiadne chodby a minimum nevyužitého priestoru. Zariadený je skôr minimalistickým, no tradično-moderným štýlom.

Jarovi rodičia sa už v dome zabývali a so synovou prácou sú veľmi spokojní. Netradičný projekt mladého Slováka sa však okrem nich pozdáva aj magazínom a portálom ako inahbitat.com, architizer.com, dolcevita.cz, archdaily.com a mnohým ďalším, ktoré o ňom informovali na svojich webových stránkach.

Už ste čítali?