Dobré noviny
Až 60 percent známych vám klame. Ako ich lži spoľahlivo odhalíte?
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Až 60 percent známych vám klame. Ako ich lži spoľahlivo odhalíte?

— Foto: reprofot DeviantArt

Počas klamania sa správanie človeka mení a signály, ktoré jeho telo vysiela, nám umožňujú klamstvo odhaliť.

BOSTON 26. januára – Ste dôverčiví a predpokladáte, že ľudia sú k vám väčšinou úprimní, alebo ste skôr podozrievaví a máte pocit, že vám ľudia vo väčšine prípadov klamú? Ak patríte k tej prvej skupine, možno by ste sa mali na veci pozrieť trochu triezvejším pohľadom.

Psychológ Robert Feldman z univerzity v Massachusetts sa klamaním a zavádzaním ľudí zaoberá už viac ako 10 rokov a zo záverov jeho výskumov vyplýva, že ľuďom by sme príliš veriť nemali. Až 60 percent našich známych totiž klame aj počas obyčajnej desaťminútovej konverzácie, a to v priemere dokonca až trikrát.

Feldmanova štúdia však ukázala, že väčšina účastníkov jeho testu si svoje klamstvo ani neuvedomila, až do chvíle, kým si nevypočula záznam rozhovoru. To znamená, že často hovoríme nepravdivé veci akoby automaticky a nepripisujeme tomu žiadnu váhu.

Podľa Feldmana je to najmä preto, že pri rozhovoroch sa chceme vykresliť v čo najlepšom svetle, nechceme prezradiť príliš osobné alebo nelichotivé informácie, prípadne nechceme druhého človeka zneistiť a uviesť do rozpakov. A hoci ženy aj muži klamú zhruba rovnako často, obvykle je to z iného dôvodu. Zatiaľ čo ženy sa pri rozhovore zaujímavú práve o pohodlie druhej osoby a klamú preto, aby ju napríklad neurazili, muži majú tendenciu klamať skôr preto, aby v očiach druhej osoby vyzerali čo najlepšie.

Odporúčame:

Dokážete odhaliť, keď vám niekto klame? Otestuje sa

 

Ďalšie štúdie doktorky Leanne ten Brinke z Haas School of Business v Berkeley sa zasa zameriavali na schopnosti ľudí lož odhaliť. Výsledky jej výskumov ukázali, že hoci vo väčšine prípadov máme dobré inštinkty na rozoznanie klamstva, obvykle im neveríme, pretože sa skrátka cítime previnilo, keď chceme niekoho označiť za klamára.

Počas klamania sa však správanie človeka mení a signály, ktoré jeho telo vysiela, nám umožňujú klamstvo odhaliť. Ak ide o malichernú lož, obvykle nás to ani nemusí zaujímať, no niekedy nám môžu nepravdivé informácie skutočne prekážať. Čo teda treba na človeku sledovať, aby ste sa nestali obeťou jeho klamstiev?

Nepokoj a nervozita

Ľudia sú pri klamaní nervózni, najmä ak klamú vedome. Obávajú, sa že ich lož bude odhalená, a preto sa pri rozhovore nedokážu celkom uvoľniť. Sedia nepokojne, ustavične niečo robia s rukami, hrajú sa s vecami, ktoré majú po ruke, príliš gestikulujú a je na nich poznať celková neistota.

Zakrývanie úst a škrabanie nosa

Robia to podvedome, ale predsa. Klamári si z času na čas priložia nenápadne ruku k ústam alebo do ich blízkosti, väčšinou pri tom aj sklonia hlavu a taktiež sa často škrabú na nose. Tým akoby sa svoje klamstvo snažili zakryť.

Reč tela

Zavádzať slovami je pomerne jednoduché, no to, čo hovoríme, často nemusí korešpondovať s pohybmi a postojom nášho tela. Napríklad keď človek hovorí o nejakej nepríjemnej udalosti a má pri tom ležérny postoj, prípadne sa usmieva, je jasné, že nehovorí pravdu.

Opakovanie slov a viet

Pri klamstve sa človek taktiež ľahko zakokce. Buď často opakuje slová, alebo sa stratí vo svojom fiktívnom príbehu a hovorí jednu myšlienku niekoľkokrát. Keďže klamári chcú zaplniť ticho a získať čas, opisujú aj veľa detailov, ktoré ani nie sú podstatné.

Pohyby očí

Ak sa vám človek nepozerá pri rozhovore do očí, nemusí to byť vždy náznak klamstva. Niektorí ľudia sa takto skrátka cítia nervózne a lepšie sa im komunikuje pri pohľade na niečo iné. No ak človek často mení smer pohľadu a očami „preskakuje“ z veci na vec, alebo sa jeho pohľad uberá ku dverám, je oveľa pravdepodobnejšie, že si v daný okamih vymýšľa. Avšak niektorí prefíkanejší klamári to robia práve naopak. Sú schopní dlho sa vám bez žmurknutia pozerať do očí v domnienke, že takto vás o svojej „pravde“ presvedčia.

Zrýchlený dych

Počas klamania sa ľuďom zrýchľuje tep, a to následne ovplyvňuje aj ich dýchanie. Ak spozorujete, že vášmu komunikačnému partnerovi sa dýcha o čosi ťažšie, alebo sa jeho dych zrýchlil, máte dôvod na podozrenie.

Príprava na únik

Keď si myslíte, že vám niekto klame, môžete si tiež preveriť jeho postoj voči dverám. Klamári sa totiž podvedome stavajú a sadajú si bližšie k východu, natáčajú sa naň a často naň hľadia, aby boli v prípade potreby pripravení na rýchli únik. Navyše ak vám nedovolia rozoberať určitú tému do hĺbky a sú ochotní kvôli tomu vymyslieť si výhovorku a odísť, je jasné, že ich slová neboli celkom pravdivé.

Nepriateľský postoj

V prípade, že sa klamstvom človeka začnete viac zaoberať a pýtať sa ho na neočakávané otázky, ľahko sa môže stať, že vás okríkne slovami, prečo vás to tak zaujíma, alebo že to vôbec nie je podstatné. Z priateľa sa odrazu stáva nepriateľ, pretože vie, že ste ho odhalili.

Už ste čítali?