Slovenskí hádzanári v derniére vyhrali v Kosove 26:22, do baráže nejdú

Už pred zápasom bolo jasné, že zverenci trénera Martina Liptáka nemôžu z 1. skupiny postúpiť.

Ilustračné foto Foto: TASR

Gjakova 17. januára (TASR) - Slovenskí hádzanári vyhrali vo svojom záverečnom vystúpení v prvej fáze kvalifikácie MS 2017 v Gjakove nad domácim Kosovom 26:22. Najlepším strelcom hostí bol Tomáš Urban s ôsmimi gólmi.

Už pred zápasom bolo jasné, že zverenci trénera Martina Liptáka nemôžu z 1. skupiny postúpiť, účasť v júnovej baráži si v predstihu zabezpečila Bosna a Hercegovina. Slováci poskočili v tabuľke na druhú priečku o bod pred Litvu, ktorá ešte mala večerný duel v Bosne k dobru.

Slováci naposledy na vrcholnom podujatí štartovali na ME 2012 v Srbsku (16. miesto), odvtedy vždy stroskotali už v elimináciách. Na MS sa doteraz predstavili dvakrát - v roku 2009 v Chorvátsku (10. miesto) a v roku 2011 vo Švédsku (17. miesto).

Priebeh zápasu

Slováci na pôde outsidera skupiny v úvodných minútach plnili úlohu jasného favorita. Hoci kouč Lipták nasadil aj hráčov s nižšou minutážou v kvalifikácii, hostia po desiatich minútach viedli 8:3 - štyri góly mal už v tomto momente na konte krídelník Tomáš Urban. Po štvrťhodine hry Volentics úspešnou sedmičkou zvýšil už na 11:4. Záver prvého dejstva vyšiel lepšie Kosovu, domáci štyrmi presnými zásahmi znížili zo 6:13 na 10:13 a v prestávke držali prijateľné trojgólové manko.

Stíhacia jazda domácich pokračovala aj po zmene strán a Beshiri v 37. minúte dostal svoj tím na "dostrel" k Slovákom - 16:17. Hostia sa v tejto fáze trápili v útoku, kopili chyby a tak sa Kosovčanom v 43. minúte zásluhou Ramadaniho podarilo prvýkrát v stretnutí vyrovnať (18:18). Až potom išlo všetko podľa scenára - Slováci viac ako desať minút neinkasovali a šnúrou štyroch gólov získali rozhodujúci náskok, keď odskočili na 22:18. V závere si už hostia dva body nedali vziať.

1. skupina prvej fázy kvalifikácie MS 2017

Kosovo - Slovensko 22:26 (12:15)

Najviac gólov Kosova: Krasniqi 5, Ramadani 5/3, Jupa 3, Dedaj 3/2. Zostava a góly SR: Paul, Štochl, Žernovič - T. Urban 8/2, L. Urban 2, Dudáš 1, Petro 2, Straňovský 2, Volentics 2/1, Pekár 2, Briatka 2, Ďuriš 3, Guzy, Adamčík, Krok, Vadkerti 2. Rohodovali: Černavskis, Bogdanovs, vylúčenia: 4:3, 7m hody: 6/5 - 3/3, 1000 divákov