Velez-Zuzulová líderkou po 1. kole slalomu vo Flachau
TASR
TASR

Velez-Zuzulová líderkou po 1. kole slalomu vo Flachau

Velez-Zuzulová využila v 1. kole nízke štartové číslo (3), od prvej bránky našla správny rytmus a predviedla dynamickú jazdu bez chýb.

Na snímke slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Veronika Velez - Zuzulová počas 1. kola nočného slalomu žien Svetového pohára v rakúskom Flachau v utorok 12. januára 2016. Veronika Velez-Zuzulová jasne ovládla 1. kolo vo Flachau. Foto: TASR/Pavel Neubauer
 

Flachau 12. januára (TASR) - Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová jasne ovládla 1. kolo utorňajšieho nočného slalomu Svetového pohára vo Flachau. V rakúskom stredisku viedla o 54 stotín sekundy pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou, tretiu pozíciu si držala Češka Šárka Strachová (+0,84 s).

Súťaž poznačilo husté sneženie, Petra Vlhová sa so štartovým číslom 14 musela vyrovnať so sťaženými podmienkami a po odjazdení prvej tridsiatky figurovala na priebežnej jedenástej priečke s mankom 2,04. Na štart 1. kola sa s číslom 59 vybrala aj tretia slovenská reprezentantka Barbara Kantorová, ale súťaž nedokončila.

Skúsená Velez-Zuzulová využila v 1. kole nízke štartové číslo (3), od prvej bránky našla správny rytmus a predviedla čistú jazdu bez chýb. Tie síce na plynulom profile a dynamickej trati príliš nerobili ani súperky, ale väčšina s nich zaostala v dravosti a najmä v ťažiskovej práci nohami, ktorá je jednou z veľkých technických predností 31-ročnej Slovenky. Napríklad vedúca slalomárka priebežného poradia, Švédka Frida Hansdotterová stratila na 6. mieste až 1,32 s, lebo jej chýbali agresívne línie v otvorenejších bránkach.

"Pred pretekmi som sa naozaj cítila veľmi dobre a na prehliadke som povedala manželovi i ocinovi, že idem atakovať. A celá tá pohoda vyvrcholila v to, že som zatiaľ prvá," referovala pre TASR Velez-Zuzulová. Podľa vlastných slov jej vyšli všetky okolnosti dňa, ale štartovým číslam nepripisovala prílišnú váhu: "Myslím si, že moje štartové číslo mohlo byť výhodne, ale tá trať sa po tých predjazdcoch až tak rýchlo nerozbíjala, a keď som išla, tiež už boli ryhy. V každom prípade bolo treba atakovať a nemyslieť na to, čo je pod nohami."

Veronika si spomenula, že pocit z vedenia v slalome SP mala doteraz iba v jednom prípade: "Bolo to v Aare pred štyrmi rokmi a napokon som skončila druhá o jedinú stotinu." Vo Flachau však mala v pláne svoju pozíciu udržať a sláviť tretie víťazstvo v SP a druhé v klasických hustých bránkach. Pomôcť jej v tom mala aj architektúra trate druhého kola, ktorej autorom bol jej manžel Romain Velez. A tiež povzbudenie bývalej superslalomárky Marlies Schildovej, ktorá je teraz čerstvá mamička a s Veronikou si dohodli na stredu stretnutie v dejisku dvoch slalomov SP, toho druhého v piatok.

To Petra Vlhová nemala v cieľových priestoroch príliš dobrú náladu, jej ambície sú vždy najvyššie. Cítila, že číslo 14 nebolo v utorok príliš šťastné, ale na nič sa nevyhovárala: "Trať bola úplne inakšia ako predchádzajúce sveťáky, ale nevidím v tom nejaké negatívum. Dalo sa ísť, ale mne to kolo vôbec nevyšlo. Chybu som neurobila, ale išla som veľmi opatrne a nešla som na sto percent. V druhom kole sa to budem snažiť zmeniť."

Už ste čítali?

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…