Velez-Zuzulová líderkou po 1. kole slalomu vo Flachau
TASR
TASR

Velez-Zuzulová líderkou po 1. kole slalomu vo Flachau

Velez-Zuzulová využila v 1. kole nízke štartové číslo (3), od prvej bránky našla správny rytmus a predviedla dynamickú jazdu bez chýb.

Na snímke slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Veronika Velez - Zuzulová počas 1. kola nočného slalomu žien Svetového pohára v rakúskom Flachau v utorok 12. januára 2016. Veronika Velez-Zuzulová jasne ovládla 1. kolo vo Flachau. Foto: TASR/Pavel Neubauer
 

Flachau 12. januára (TASR) - Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová jasne ovládla 1. kolo utorňajšieho nočného slalomu Svetového pohára vo Flachau. V rakúskom stredisku viedla o 54 stotín sekundy pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou, tretiu pozíciu si držala Češka Šárka Strachová (+0,84 s).

Súťaž poznačilo husté sneženie, Petra Vlhová sa so štartovým číslom 14 musela vyrovnať so sťaženými podmienkami a po odjazdení prvej tridsiatky figurovala na priebežnej jedenástej priečke s mankom 2,04. Na štart 1. kola sa s číslom 59 vybrala aj tretia slovenská reprezentantka Barbara Kantorová, ale súťaž nedokončila.

Skúsená Velez-Zuzulová využila v 1. kole nízke štartové číslo (3), od prvej bránky našla správny rytmus a predviedla čistú jazdu bez chýb. Tie síce na plynulom profile a dynamickej trati príliš nerobili ani súperky, ale väčšina s nich zaostala v dravosti a najmä v ťažiskovej práci nohami, ktorá je jednou z veľkých technických predností 31-ročnej Slovenky. Napríklad vedúca slalomárka priebežného poradia, Švédka Frida Hansdotterová stratila na 6. mieste až 1,32 s, lebo jej chýbali agresívne línie v otvorenejších bránkach.

"Pred pretekmi som sa naozaj cítila veľmi dobre a na prehliadke som povedala manželovi i ocinovi, že idem atakovať. A celá tá pohoda vyvrcholila v to, že som zatiaľ prvá," referovala pre TASR Velez-Zuzulová. Podľa vlastných slov jej vyšli všetky okolnosti dňa, ale štartovým číslam nepripisovala prílišnú váhu: "Myslím si, že moje štartové číslo mohlo byť výhodne, ale tá trať sa po tých predjazdcoch až tak rýchlo nerozbíjala, a keď som išla, tiež už boli ryhy. V každom prípade bolo treba atakovať a nemyslieť na to, čo je pod nohami."

Veronika si spomenula, že pocit z vedenia v slalome SP mala doteraz iba v jednom prípade: "Bolo to v Aare pred štyrmi rokmi a napokon som skončila druhá o jedinú stotinu." Vo Flachau však mala v pláne svoju pozíciu udržať a sláviť tretie víťazstvo v SP a druhé v klasických hustých bránkach. Pomôcť jej v tom mala aj architektúra trate druhého kola, ktorej autorom bol jej manžel Romain Velez. A tiež povzbudenie bývalej superslalomárky Marlies Schildovej, ktorá je teraz čerstvá mamička a s Veronikou si dohodli na stredu stretnutie v dejisku dvoch slalomov SP, toho druhého v piatok.

To Petra Vlhová nemala v cieľových priestoroch príliš dobrú náladu, jej ambície sú vždy najvyššie. Cítila, že číslo 14 nebolo v utorok príliš šťastné, ale na nič sa nevyhovárala: "Trať bola úplne inakšia ako predchádzajúce sveťáky, ale nevidím v tom nejaké negatívum. Dalo sa ísť, ale mne to kolo vôbec nevyšlo. Chybu som neurobila, ale išla som veľmi opatrne a nešla som na sto percent. V druhom kole sa to budem snažiť zmeniť."

Už ste čítali?

Bráva si domov umierajúce deti, ktoré nik nechce. Celé noci…

Tento muž má veľké srdce. Vo svojom príbytku totiž vždy na istý…

Kováč z Handlovej dobyl Ameriku. Za jeho unikátnymi posteľami…

Za oceánom letia výrobky umeleckého kováčstva zo Slovenska. Boháči…

Na Donovaloch vyrástlo dlhoočakávané detské mestečko Donovalkovo.…

Donovaly na strednom Slovensku patria k vyhľadávaným miestam na oddych či športovanie…

Obrovský rešpekt: Fotka vyčerpaných hasičov, ktorí 12 hodín…

Zo všetkých síl sa snažili uhasiť hrozivý požiar, ktorý…