Meniny má
ŽanetaPošlite kvety
Streda
1
Jún

Vychádza nová kniha rozhovorov s pápežom Františkom

Pápež sa svojou knihou vôbec prvýkrát obracia ku každému mužovi a žene planéty prostým, dôverným a osobným dialógom.

TASR

TASR
12.01.2016 o 11:12

Pápež František. Foto: TASR/AP
 

Vatikán 12. januára (TASR) - V 86 krajinách sveta dnes vychádza najnovšia kniha rozhovorov pápeža Františka. Kniha s názvom Božie meno je milosrdenstvo (Il nome di Dio e misericordia) súvisí s Jubilejným rokom milosrdenstva, ktorý si katolícka cirkev začala pripomínať 8. decembra.

Kniha je súborom rozhovorov, ktoré pápež viedol s talianskym novinárom Andreom Torniellim, koordinátorom internetového portálu Vatican Insider, napísal na svojej stránke Vatikánsky rozhlas.

Pápež František sa svojou knihou vôbec prvýkrát "obracia ku každému mužovi a žene planéty prostým, dôverným a osobným dialógom". V 150-stranovej knihe pápež veľmi často opakuje otázku "kto som, aby som súdil?".

V knihe vysvetľuje aj dôvody vyhlásenia mimoriadneho Jubilejného roku a prihovára sa prostredníctvom knihy "nielen ľuďom vnútri katolíckej cirkvi, ale aj mimo nej - tým, ktorí hľadajú zmysel života, cestu pokoja a uzdravenia fyzických i duchovných zranení". "Kniha je syntézou jeho magistéria a jeho pontifikátu," vysvetľovalo nakladateľstvo Piemme svoj počin ešte pred vydaním knihy.

Podľa výňatkov z knihy, ktoré počas víkendu zverejnila talianska tlač, pápež píše, že cirkev odsudzuje hriech, lebo musí hovoriť pravdu, "že hriech je hriech". Zároveň sa však otvára hriešnikovi, ktorý sa za hriešneho označuje, a ubezpečuje ho o nekonečnom Božom milosrdenstve.

Pápež sa v knihe venuje aj stavu morálnej skazenosti, ktorú nepovažuje za bežný hriech, ale za postoj, ktorý nevedie k vyznaniu a pokore, ale mení sa na systém, zvyk a štýl života. Človek potom nepociťuje potrebu odpustenia a milosrdenstva, ale nachádza ospravedlnenie pre seba aj svoje činy. Človek vnútorne skorumpovaný hreší, a neľutuje to, predstiera, že je kresťan a vedie dvojaký život". Táto "skorumpovanosť" nie je podľa pápeža len ďalším hriechom, ale aj stavom, ku ktorému vedú ďalšie hriechy.

V knižnom rozhovore pápež apeluje, aby cirkev preukázala viac milosrdenstva ľuďom na okraji spoločnosti, trpiacim a chorým i obetiam nespravodlivosti. Osobitne vyzýva prejaviť viac účasti homosexuálom a katolíkom, ktorí po rozvode uzavreli mimo cirkvi ďalšie manželstvo, a nemôžu prijímať eucharistiu.

"Musíme vstúpiť do temnoty, do tmy, v ktorej žije tak mnoho našich bratov. Musíme byť schopní nadviazať s nimi kontakt, aby pocítili našu blízkosti, ale nesmieme sa nechať pohltiť touto temnotou alebo sa ňou nechať ovplyvniť," upozornil pápež.

František v knihe varuje pred pýchou, pokrytectvom a samoľúbosťou v cirkvi: "Musíme sa vyvarovať, aby sme boli tými, ktorí súdia a odsudzujú z výšky svojej vlastnej istoty". Predstavitelia cirkvi by sa podľa neho "mali mať na pozore, aby nepodľahli pokušeniu cítiť sa dokonalí".

Slovenská sekcia Vatikánskeho rozhlasu v pondelok informovala, že pápežovu knihu dnes vo Vatikáne oficiálne predstavia štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin, riaditeľ Vatikánskeho knižného vydavateľstva Giuseppe Costa a taliansky herec a režisér Roberto Benigni.

Vybrali sme pre vás

Vynovili sme diskusie

Zistite, čo je nové!

Diskusia