Vychádza nová kniha rozhovorov s pápežom Františkom
TASR
TASR

Vychádza nová kniha rozhovorov s pápežom Františkom

Pápež sa svojou knihou vôbec prvýkrát obracia ku každému mužovi a žene planéty prostým, dôverným a osobným dialógom.

Pápež František. Foto: TASR/AP
 

Vatikán 12. januára (TASR) - V 86 krajinách sveta dnes vychádza najnovšia kniha rozhovorov pápeža Františka. Kniha s názvom Božie meno je milosrdenstvo (Il nome di Dio e misericordia) súvisí s Jubilejným rokom milosrdenstva, ktorý si katolícka cirkev začala pripomínať 8. decembra.

Kniha je súborom rozhovorov, ktoré pápež viedol s talianskym novinárom Andreom Torniellim, koordinátorom internetového portálu Vatican Insider, napísal na svojej stránke Vatikánsky rozhlas.

Pápež František sa svojou knihou vôbec prvýkrát "obracia ku každému mužovi a žene planéty prostým, dôverným a osobným dialógom". V 150-stranovej knihe pápež veľmi často opakuje otázku "kto som, aby som súdil?".

V knihe vysvetľuje aj dôvody vyhlásenia mimoriadneho Jubilejného roku a prihovára sa prostredníctvom knihy "nielen ľuďom vnútri katolíckej cirkvi, ale aj mimo nej - tým, ktorí hľadajú zmysel života, cestu pokoja a uzdravenia fyzických i duchovných zranení". "Kniha je syntézou jeho magistéria a jeho pontifikátu," vysvetľovalo nakladateľstvo Piemme svoj počin ešte pred vydaním knihy.

Podľa výňatkov z knihy, ktoré počas víkendu zverejnila talianska tlač, pápež píše, že cirkev odsudzuje hriech, lebo musí hovoriť pravdu, "že hriech je hriech". Zároveň sa však otvára hriešnikovi, ktorý sa za hriešneho označuje, a ubezpečuje ho o nekonečnom Božom milosrdenstve.

Pápež sa v knihe venuje aj stavu morálnej skazenosti, ktorú nepovažuje za bežný hriech, ale za postoj, ktorý nevedie k vyznaniu a pokore, ale mení sa na systém, zvyk a štýl života. Človek potom nepociťuje potrebu odpustenia a milosrdenstva, ale nachádza ospravedlnenie pre seba aj svoje činy. Človek vnútorne skorumpovaný hreší, a neľutuje to, predstiera, že je kresťan a vedie dvojaký život". Táto "skorumpovanosť" nie je podľa pápeža len ďalším hriechom, ale aj stavom, ku ktorému vedú ďalšie hriechy.

V knižnom rozhovore pápež apeluje, aby cirkev preukázala viac milosrdenstva ľuďom na okraji spoločnosti, trpiacim a chorým i obetiam nespravodlivosti. Osobitne vyzýva prejaviť viac účasti homosexuálom a katolíkom, ktorí po rozvode uzavreli mimo cirkvi ďalšie manželstvo, a nemôžu prijímať eucharistiu.

"Musíme vstúpiť do temnoty, do tmy, v ktorej žije tak mnoho našich bratov. Musíme byť schopní nadviazať s nimi kontakt, aby pocítili našu blízkosti, ale nesmieme sa nechať pohltiť touto temnotou alebo sa ňou nechať ovplyvniť," upozornil pápež.

František v knihe varuje pred pýchou, pokrytectvom a samoľúbosťou v cirkvi: "Musíme sa vyvarovať, aby sme boli tými, ktorí súdia a odsudzujú z výšky svojej vlastnej istoty". Predstavitelia cirkvi by sa podľa neho "mali mať na pozore, aby nepodľahli pokušeniu cítiť sa dokonalí".

Slovenská sekcia Vatikánskeho rozhlasu v pondelok informovala, že pápežovu knihu dnes vo Vatikáne oficiálne predstavia štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin, riaditeľ Vatikánskeho knižného vydavateľstva Giuseppe Costa a taliansky herec a režisér Roberto Benigni.

Už ste čítali?

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…