Dobré noviny
Ceny pohonných látok by mohli v najbližších dňoch klesnúť
TASR
TASR

Ceny pohonných látok by mohli v najbližších dňoch klesnúť

Ako uviedli analytici, pohonné látky na Slovensku zlacňujú kvôli poklesu cien ropy na svetových trhoch.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
 

Bratislava 11. januára (TASR) - Slovenskí motoristi by mohli v najbližších dňoch tankovať na čerpacích staniciach opäť lacnejší benzín aj naftu. Priemerné ceny pohonných látok by totiž mali naďalej klesať, zlacnieť by mohli o 0,5 centu. Očakávajú to analytici spoločnosti Finlord.

Ceny pohonných látok na Slovensku sa znižovali aj v uplynulom týždni. Ako vyplýva z aktuálnych údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, benzín zlacnel o 0,002 eura na 1,177 eura za liter. Cena nafty sa znížila o 0,004 EUR na 0,99 eura za liter.

Menili sa aj viaceré faktory ovplyvňujúce ceny týchto komodít. "Cena benzínu na burze v Rotterdame sa znížila o 2,1 % a nafta zlacnela o 5,7 %. Euro oproti americkému doláru oslabilo o jedno percento," doplnil analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Ako uviedli analytici, pohonné látky na Slovensku zlacňujú kvôli poklesu cien ropy na svetových trhoch. "Cena ropy naďalej padá a už je najnižšie od roku 2004. Ropa Brent sa obchoduje na úrovni 32,5 USD za barel (159 litrov). Zmena trendu na trhu je zatiaľ v nedohľadne. Hlavnou príčinou poklesu ceny je naďalej vysoký prebytok na trhu. OPEC, Rusko i USA ťažia blízko svojich maxím a nechcú ustúpiť," vysvetlil Tomčiak.

Analytici Morgan Stanley predpokladajú, že pravdepodobnosť poklesu cien až pod 20 USD za barel je pomerne vysoká. "Taktiež sa domnievajú, že ani v roku 2016 sa trh nemusí stabilizovať a prebytok by podľa nich mohol pretrvať až do roku 2017. Irán plánuje v prvom štvrťroku 2016 zvýšiť dodávky na trhy až o niekoľko sto tisíc barelov ropy denne. Na druhej strane, produkcia USA neklesá tak rýchlo, ako sa očakávalo. Tamojší zásoby ropy sú rekordne vysoké," priblížil Tomčiak.

Veľký rozruch podľa neho spôsobila tiež správa, že Saudská Arábia plánuje odpredať podiel v štátnej spoločnosti Saudi Aramco, ktorá je najväčším producentom ropy sa na svete a kontroluje 15 % globálnych rezerv tejto komodity. "Jej hodnota sa pohybuje nad úrovňou jedného bilióna dolárov. Avšak potom vláda spresnila svoj zámer, keď povedal, že odpredaj by sa mal týkať len rafinérií," doplnil Tomčiak.

Už ste čítali?