Dobré noviny
Vedci zistili, prečo vtáky nešedivejú. Vytvoria podľa nich oblečenie, ktoré nevybledne?
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Vedci zistili, prečo vtáky nešedivejú. Vytvoria podľa nich oblečenie, ktoré nevybledne?

— Foto: Flickr

Tajomstvo toho, prečo vtáky nešedivejú, by mohlo byť kľúčom k vytvoreniu oblečenia, ktoré nikdy nevybledne.

LONDÝN 11. januára – Človek no aj mnoho druhov zvierat obvykle s nástupom staroby šedivejú. No možno ste si všimli, že to neplatí o vtákoch. Ich perie má totiž vždy rovnakú farbu, bez ohľadu na ich vek.

Tajomstvo toho, prečo vtáčie perie nikdy nezošedivie sa vedci snažili odhaliť už roky a teraz sa im to konečne podarilo. Ešte lepšou správou ale je, že ich zistenia by mohli mať využitie aj mimo vedy, napríklad v odevnom priemysle. Mohli by byť totiž kľúčom k výrobe oblečenia, ktoré nikdy nevybledne.

K takémuto záveru dospeli odborníci z University of Sheffield, ktorí sa problematikou nešedivenia vtákov zaoberali. Počas svojej rozsiahlej štúdie, pri ktorej skúmali rôzne druhy sojok, odhalili množstvo zaujímavých poznatkov.

Podarilo sa im napríklad zistiť, že perie vtákov, je vlastne tvorené z rovnakých látok ako ľudské vlasy a nechty. No narozdiel od nášho ochlpenia, zafarbenie vtáčích pier nie je dané pigmentáciou. Vtáky totiž dokážu akoby ovplyvňovať štruktúru svojho peria, na základe ktorej sú potom schopné vytvoriť si svoj typický farebný vzor.

No ak by bola farba ich peria určená práve pigmentom, menila by svoju pestrosť v závislosti od stravy vtákov a postupom času by dokonca vybledla, respektíve zošedivela. To vo vedcoch prebudilo nádej, že rovnako ako farba vtáčieho peria, aj farba oblečenia, či akákoľvek iná umelo vytvorená farba, môže byť trvácna.

„Ak dokáže príroda zostaviť takýto materiál, potom by sme mali byť schopní aj my, ľudia, vyrobiť ho synteticky. To znamená, že v budúcnosti, by sme mohli vytvoriť dlhotrvajúce farebné nátery a materiály prakticky na čokoľvek,“ prezradil doktor Andrew Parnell zo Sheffieldskej univerzity.

„Súčasná technológia zatiaľ nie je schopná tvoriť farby na základe štruktúry, stále musíme používať farbivá a pigmenty. No keď už sme pochopili, ako to funguje v prírode, môžeme sa pokúsiť aplikovať tieto procesy do metód výroby napríklad v odevnom priemysle,“ dodal doktor Parnell.

V praxi by to znamenalo, že ak by ste si kúpili červený sveter, mohli by ste ho prať do nekonečna a stále by ostal rovnako červený.

Už ste čítali?