Dobré noviny
V horskej chate s najkrajším výhľadom sa vyspíte zadarmo. Pod jednou podmienkou
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

V horskej chate s najkrajším výhľadom sa vyspíte zadarmo. Pod jednou podmienkou

— Foto: Arch Daily

Chata má svoje dvere vždy otvorené pre všetkých milovníkov hôr, ktorí sa tu môžu ubytovať úplne zadarmo.

RÍM 4. januára – Kdesi vysoko v talianskej časti Júlskych Álp, na hore Foronon del Buinz, sa nachádza nenápadná, no nádherná horská chata, o ktorej sa hovorí, že ponúka jeden z najkrajších výhľadov na svete. To ale nie je zďaleka všetko, čím sa táto chata môže pýšiť. Výnimočná je tiež tým, že svoje dvere má vždy otvorené pre všetkých milovníkov hôr, ktorí sa tu môžu ubytovať úplne zadarmo. Avšak pod jednou podmienkou.

Nenájdete tu žiadnu horskú električku ani lanovku, takže ak chcete na chate stráviť noc, musíte sa k nej dostať pešo po náročnom skalnatom teréne, a to až do výšky, ktorá presahuje 2 500 metrov nad morom. A to veru skutočne nie je jednoduché. Avšak pre odvážlivcov, ktorí sa hôr ani jej výšok neboja a náročnú cestu prekonajú, čaká po príchode na vytúžené miesto ohromná odmena. Strecha nad hlavou, teplo, pokoj, no najmä unikátny výhľad.

Príbytok s hneď niekoľkými lôžkami však uprostred Júlskych Álp nestojí len tak náhodou. S nápadom vybudovať ho práve na tomto mieste prišla rodina horolezca Luca Vuericha, ktorý tu v roku 2010 zahynul pod lavínou.

Jeho príbuzní si práve takýmto spôsobom chceli uctiť jeho pamiatku, a preto požiadali architekta Giovanniho Pesamoscu, aby navrhol príbytok pre všetkých odvážnych horolezcov, ktorí sa taktiež rozhodli vydať na túru do talianskej hory Foronon del Buinz.

Chata pomenovaná Bivacco Luca Vuerich má iba 16 metrov štvorcových, no je veľmi šikovne riešená, a preto sa do nej vošlo až 9 postelí. V prvom rade má slúžiť ako bezpečný úkryt pre turistov a horolezcov v prípade núdze, no zároveň im má poskytnúť aj priestor pre odpočinok.

Vzhľadom k tomu, že chatka sa nachádza vo veľmi neobvyklom teréne, pri jej stavbe sa museli využiť aj netradičné stavebné postupy. Materiál na miesto dopravila helikoptéra, ktorá preň musela letieť až osemnásťkrát. Dvanásťčlenný tím pozostávajúci z profesionálnych stavbárov, ale aj dobrovoľníkov a Lucových priateľov však dokázal chatku postaviť za jediný deň.

Prístrešok je skutočne bezpečný. Podopiera ho šesť pevných betónových stĺpov a jeho strecha je výrazne zošikmená, takže sa na nej sneh nedrží. Turisti, ktorí už mali možnosť chatu navštíviť, tento nápad veľmi oceňujú a spomínaný výhľad si nevedia vynachváliť.

Foto: Arch Daily
Foto: Arch Daily
Foto: Arch Daily
Foto: Arch Daily
Foto: Arch Daily
Foto: Arch Daily
Foto: Arch Daily

Už ste čítali?