NHL: Brankár Halák bol prvou hviezdou pri výhre Islanders

Halák sa vo Philadelphii zaskvel 43 úspešnými zákrokmi a zlikvidoval aj všetky tri nájazdy.

Slovenský brankár klubu NHL New York Islanders Jaroslav Halák oslavuje úspešné zlikvidovanie strely Jevgenija Medvedeva z Philadelphie Flyers v samostatných nájazdoch stretnutia Philadelhpia - New York Islanders, NHL 8. decembra 2015 na ľade Philadelpie. Foto: TASR/AP

New York 9. decembra (TASR) - Slovenský brankár Jaroslav Halák sa stal prvou hviezdou zápasu pri triumfe New Yorku Islanders v zámorskej NHL na ľade Philadelphie 4:3 po nájazdoch. Jeho krajan Tomáš Jurčo sa tešil z premiérového gólu v tejto sezóne, Detroit však podľahol vo Washingtone 2:3 po nájazdoch.

Halák sa vo Philadelphii zaskvel 43 úspešnými zákrokmi a zlikvidoval aj všetky tri nájazdy súpera. Dosiahol tak 93,5-percentnú úspešnosť zákrokov a priviedol svoj tím k víťazstvu, hoci domáci boli strelecky výrazne aktívnejší. Islanders neprehrali v riadnom čase už osem zápasov (6-0-2). Na ľade "letcov" viedli po druhom góle Fransa Nielsena z úvodu druhej tretiny 3:1, ale Philadelphia bola v tlaku a dostala zápas do predĺženia. Halák v tretej časti udržal remízu výbornými zákrokmi pri šanciach Michaela Del Zotta a Chrisa VandeVeldeho.

Tréner Jack Capuano nebol aj napriek víťazstvu po zápase spokojný. "Očakávame, že hráči budú v každom zápase podávať maximálne výkony. Dnes to 50 percent hráčov nesplnilo, ešteže máme Haláka," povedal kouč Islanders. V rozstrele bol jediným úspešným exekútorom Kyle Okposo a spečatil triumf "ostrovanov" 4:3.

"Viedli sme 3:1 a som si istý, že keby sme dali ďalší gól, tak by to bol iný zápas. Domáci však rýchlo znížili na rozdiel jedného gólu a potom sme mali šťastie, že im jeden rozhodcovia neuznali. Všetci vieme, že musíme hrať lepšie ako sme predviedli dnes najmä v druhej tretine," povedal Halák pre nhl.com. Jeho 43 zásahov je najviac v kariére. Po zápase hľadal na Slováka slová chvály aj kanonier Nielsen. "Bolo to dnes všetko o Jarovi. Za dva body vďačíme jemu," povedal dánsky útočník pre newsday.com. Halák odčinil "hororový" moment z minulej sezóny vo philadelphskom Fargo Centre, keď 7. apríla inkasoval 2,1 sekundy pred koncom lacný gól z hokejky Braydena Schenna a jeho tím vtedy prehral 4:5.

Na snímke vľavo slovenský krídelník Detroitu Tomáš Jurčo oslavuje gól Foto: TASR/AP

Jurčo sa dočkal prvého gólu v prebiehajúcom ročníku. Vo Washingtone poslal Detroit na začiatku tretej tretiny do náskoku 2:1, keď dostal spoza bránky prihrávku od Joakima Anderssona a blafákom si vychutnal Bradena Holtbyho. Dvadsaťdvaročný hokejista dal v 106. zápase svoj 12. gól v NHL. V tretej časti utrpel podľa freep.com menšie zranenie v oblasti úst, ktoré si vyžiadalo aj stehy, ale podľa trénera Jeffa Blashilla je v poriadku. Domáci Capitals v tretej časti vyrovnali zásluhou kapitána Alexa Ovečkina a v nájazdoch strhli triumf na svoju stranu. Tomáš Tatar mal za "červené krídla" jednu strelu. Detroit neprehral v riadnom čase už 11 zápasov za sebou, čo je najdlhšia séria od roku 2010. V zápase bolo viacero míľnikov. Ruský útočník Red Wings Pavel Dacjuk odohral svoj 900. zápas v NHL, útočník Capitals Nicklas Bäckström nastúpil na svoj 600. duel a brankár Braden Holtby stál medzi žrďami Capitals v 200. zápase. Okrem toho útočník Washingtonu Justin Williams dosiahol 600. bod v kariére.

Hráč Chicaga Blackhawks Patrick Kane Foto: TASR

Patrick Kane natiahol skvelú sériu s minimálne jedným kanadským bodom už na 23 zápasov, keď si jeho Chicago poradilo doma s Nashvillom 4:1. Kane uzavrel účet duelu gólom do prázdnej bránky 96 sekúnd pred treťou sirénou a dosiahol svoj 600. bod v kariére. "Nerozmýšľal som veľmi nad sériou, ale v závere bolo počuť ako ľudia kričia a dotlačili ma ku gólu. Som rád, že som potešil ich aj seba. Je to príjemný pocit," povedal 27-ročný útočník zámorským médiám a pochválil brankára Coreyho Crawforda, ktorý z 37 striel inkasoval len raz. "Mal skvelé zákroky a veľmi nás podržal," dodal Kane. Slovenský útočník Marián Hossa si pripísal štyri strely bez bodového zápisu, na zápasovej súpiske Blackhawks druhýkrát za sebou chýbal Marko Daňo. Skóre zápasu otvoril 25-ročný švédsky center Blackhawks Dennis Rasmussen a skóroval pri svojom debute v NHL.

Obranca Los Angeles Kings Alec Martinez (vľavo) Foto: TASR/AP

Los Angeles s Mariánom Gáboríkom uspelo na ľade Columbusu 3:2 po predĺžení. Kings prehrávali 0:2, ale 87 sekúnd pred treťou sirénou vyrovnal pri hre bez brankára Jeff Carter. V nadstavenom čase potom rozhodol obranca Alec Martinez a zariadil piate víťazstvo "kráľov" za sebou. Blue Jackets okrem prehry mrzí aj strata brankárskej jednotky Sergeja Bobrovského, ktorý pre nešpecifikované zranenie musel striedať 5:35 pred koncom tretej tretiny. Išlo o nezavinené zranenie, ruský brankár si v prerušení hry zavolal fyzioterapeuta a po krátkej konverzácii prekvapujúco opustil ľadovú plochu. V bránke ho nahradil Curtis McElhinney, ktorý nastúpil prvýkrát od 19. novembra. "Dúfam, že bude v poriadku. Bolo to veľmi prekvapujúce, do konca chýbalo pár minút," povedal obranca Jack Johnson. Tréner Joe Tortorella po zápase neuviedol čo sa Bobrovskému stalo, prezradil len to, že sa v stredu podrobí lekárskym testom.

Na snímke vľavo slovenský obranca Toronta Martin Marinčin, vpravo rakúsky hráč Minnesoty Thomas Vanek v zápase hokejovej NHL Minnesota Wild - Toronto Maple Leafs v noci na 4. decembra 2015. Foto: TASR/AP

Slovenský obranca Martin Marinčin zaznamenal plusový bod a jednu strelu pri triumfe Toronta nad New Jersey 3:2 po nájazdoch. Rozstrel rozhodol až v piatej sérii krásnym blafákom Nazem Kadri. Nováčik v bránke Maple Leafs Garret Sparks zaznamenal 25 zásahov a tešil sa z tretieho víťazstva v kariére. Zápas bol špeciálny aj pre generálneho manažéra Toronta Lou Lamoriella, ktorý predtým pôsobil v tejto funkcii 28 rokov práve v organizácii Devils. "Lou pre nás spravil veľa. Je preto pekné, že sme vyhrali," povedal tréner "javorových listov" Mike Babcock.

Nerozhodný stav medzi Floridou a Ottawou zlomil v 55. minúte útočník Senators Mike Hoffman a tešil sa z 11. gólu z posledných 11 zápasov. Víťazstvo Ottawy potom poistil do prázdnej bránky gólom na 4:2 Jean-Gabriel Pageau. V drese Floridy sa tešil sa z prvého gólu v NHL Logan Shaw. Brankár Panthers Roberto Luongo nastúpil na 887. zápas v kariére a v počte štartov sa posunul na siedme miesto v historickom rebríčku, keď prekonal Tonyho Esposita.

Hokejisti St. Louis si poradili s Arizonou 4:1 a zastavili sériu troch prehier. Brankár Jake Allen zaznamenal 22 zásahov a v kariére proti Coyotes dosiahol piate víťazstvo v piatich zápasoch. "Mali sme dobrý začiatok, aj keď sme dostali gól. Odohrali sme zápas v dobrom tempe, bránili sme presilovky a myslím, že sme si zaslúžili vyhrať," povedal Alexander Steen, ktorý 9 sekúnd pred koncom druhej tretiny strelil v oslabení rozdielový gól na 2:1.

Divoký zápas videli v Dallase, kde domáci zdolali Carolinu 6:5. Stars viedli po prvej tretine 4:0, po druhej 5:1, ale napokon vydreli víťazstvo až v posledných sekundách zápasu. Carolina totiž v priebehu necelých 11 minút zmazala v tretej tretine štvorgólové manko a Jeff Skinner vyrovnal v 54. minúte na 5:5. Duel smeroval do predĺženia, ale napokon Dallas strhol víťazstvo na svoju stranu, keď 18,5 sekundy pred koncom rozhodol Patrick Sharp. "V poslednom čase sme mali vtipné zápasy. S Minnesotou sme prehrávali 0:3, no vyhrali, s Calgary sme naopak viedli 3:0, ale prehrali, s Edmontonom sme prehrali aj keď sme jasne dominovali a teraz toto. Som rád, že máme dva body," povedal kapitán Stars Jamie Benn, ktorý mal bilanciu 1+3. Gólové účty v kariére NHL si otvorili dvaja hráči Caroliny Jaccob Slavin a Phillip Di Giuseppe.

"Plamene" z Calgary potvrdili "horúcu" formu a prvýkrát v sezóne vyhrali tri zápasy za sebou, keď zdolali San Jose 4:2. Na domácom ľade v Scotiabank Saddledome vyhrali Flames už siedmy zápas za sebou, čo je najdlhšia séria od februára 2013, keď ich vyhrali osem.

NHL - sumáre:

PHILADELPHIA FLYERS - NEW YORK ISLANDERS 3:4 pp a sn (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 10. Bellemare (Giroux), 25. White (Umberger, Laughton), 43. Giroux (B. Schenn, Manning) – 1. Nielsen (Lee, Boychuk), 11. Nelson (Leddy, Okposo), 22. Nielsen (Bailey, Leddy), rozh. náj. Okposo. Brankári: Mason (44. Neuvirth) - HALÁK, strely na bránku: 46:26, 18.108 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - LOS ANGELES KINGS 2:3 pp (0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)

Góly: 23. Hartnell (Foligno, Johansen), 35. Calvert (Saad, Murray) – 38. Ehrhoff, 59. Carter (Lucic, Martinez), 65. Martinez (Lucic, Brown). Brankári: Bobrovskij (55. McElhinney) - Quick, strely na bránku: 23:41, 15.633 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - DETROIT RED WINGS 3:2 pp a sn (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 1. Williams (Kuznecov, Johansson), 52. Ovečkin (Johansson, Bäckström), rozh. náj. Oshie – 16. Zetterberg (Larkin), 24. JURČO (Andersson, Glendening). Brankári: Holtby - Howard, strely na bránku: 40:23, 18.506 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - NEW JERSEY DEVILS 3:2 pp a sn (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 15. Parenteau (Polák), 23. van Riemsdyk (Phaneuf, Bozak), rozh. náj. Kadri – 2. Stempniak (Moore, Eliáš), 34. Palmieri (Schlemko, Josefson). Brankári: Sparks - Schneider, strely na bránku: 37:27, 19.043 divákov.

FLORIDA PANTHERS - OTTAWA SENATORS 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)

Góly: 8. Shaw (MacKenzie, Jokinen), 34. R. Smith (Trocheck, Pirri) – 21. Z. Smith (Stone, Turris), 41. Turris (Stone, Ryan), 55. Hoffman, 58. Pageau (Stone). Brankári: Luongo - Anderson, strely na bránku: 27:23, 11.571 divákov.

ST. LOUIS BLUES - ARIZONA COYOTES 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Góly: 26. Tarasenko (Pääjärvi, Bouwmeester), 40. Steen (Shattenkirk), 47. Shattenkirk (Lehterä, Fabbri), 59. Backes (Parayko, Steen) – 13. Downie (Richardson, Martinook). Brankári: Allen - Smith, strely na bránku: 22:23, 16.301 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - NASHVILLE PREDATORS 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Góly: 11. Rasmussen (Shaw), 35. Shaw (Teräväinen, Rundblad), 41. Teräväinen (Hjalmarsson), 59. Kane (Panarin, Hjalmarsson) – 40. Nystrom (Josi). Brankári: Crawford - Rinne, strely na bránku: 24:37, 21.432 divákov.

DALLAS STARS - CAROLINA HURRICANES 6:5 (4:0, 1:1, 1:4)

Góly: 7. Eaves (Seguin, Klingberg), 8. Ja. Benn (Ničuškin, Oduya), 15. Oduya (Ja. Benn, Ničuškin), 19. Seguin (Klingberg, Ja. Benn), 40. Ničuškin (Ja. Benn, Seguin), 60. Sharp (Klingberg, Seguin) – 24. Slavin (Nash, E. Staal), 43. Faulk (Rask, Lindholm), 44. Di Giuseppe (Hanifin, Rask), 49. Faulk (Hanifin, Rask), 54. Skinner (Nestrašil, Hainsey). Brankári: Lehtonen (54. Niemi) - Ward (40. Läck), strely na bránku: 20:30, 18.287 divákov.

CALGARY FLAMES - SAN JOSE SHARKS 4:2 (2:2, 2:0, 0:0)

Góly: 2. Granlund (Hudler, Wideman), 9. Monahan (Giordano, Wideman), 23. Frolík (Backlund, Hamilton), 29. Backlund (Giordano, Brodie) – 5. Tierney (Donskoi, Zubrus), 12. Thornton (Marleau, Couture). Brankári: Rämö - Jones (24. Stalock), strely na bránku: 33:33, 19.289 divákov.

Jaroslav Halák (NY Islanders) 63:00 3/46 93,5

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/