Košice zdolali Nitru, natiahli tak víťaznú sériu už na deväť zápasov

V predohrávke 30. kola sa východniarom opäť darilo.

Na snímke radosť hráčov Košíc po druhom góle v 30. kole hokejovej Tipsport Ligy HC Košice - HK Nitra v Košiciach 8. decembra 2015. Foto: TASR/František Iván

Košice 8. decembra (TASR) - V predohrávanom šlágri 30. kola mohol skóre otvoriť Laliberté už v prvej minúte, po prihrávke Slováka však nenamieril presne. V podobnej pozícii sa o dve minúty neskôr ocitol na opačnej strane Cebák, no ani on neuspel. Presilovka domácich v 5. minúte priniesla najskôr neúspešný nájazd hosťujúceho Slováka a potom aj zmarenú príležitosť Košičana Biceka. V 12. minúte mohol dobrú prácu Jenčíka využiť Hričina, tvrdú strelu však namieril len do brankára Valenta. Aktívna prvá formácia hostí si v 15. minúte vytvorila tlak, brankár Halász si však s dorážajúcim Slovákom poradil.

Skóre neotvoril ani Marek Bartánus v 28. minúte. Kapitán domácich sa v presilovej hre dostal k strele bez prípravy, no brankár Nitry Valent sa stihol presunúť. Hostia v 32. minúte nevyužili presilovku, no krátko po jej konci prihral Blackwater z rohu klziska voľnému Bajtekovi a ten pred Halászom nezaváhal - 0:1. Pri ďalšej presilovej hre hostí sa brankár Košíc Halász vyznamenal, keď pred odkrytou bránkou vzal Blackwaterovi efektným zákrokom lapačkou takmer istý gól. Známe nedáš-dostaneš potvrdil o pár sekúnd domáci veterán Bartoš. Košický útočník sa po návrate z trestnej lavice dostal až pred Valenta, ktorého pokoril svojím 200. gólom v drese HC Košice. Už o 44. sekúnd Košice viedli, keď presilovú hru v 37. minúte využil Suja, ktorý spomedzi kruhov prekvapil Valenta.

Domáci v tretej tretine kontrolovali vývoj zápasu a hostí do výhodných streleckých pozícií púšťali len sporadicky. V 48. minúte vyšiel Košičanom rýchly protiútok, keď Bartoš vysunul Jenčíka, ktorý ušiel nitrianskej obrane a upravil na 3:1. V 54. minúte nepridal štvrtý gól domácich Suja, ktorého dorážka skončila len na brvne Valentovej bránky a rovnako dopadol aj pokus Lelkeša o minútu neskôr. Hostia v záverečných minútach skúsili hru so šiestimi korčuliarmi, čo využil Bartánus, ktorý do prázdnej bránky pridal štvrtý gól Košíc. Sedem sekúnd pred koncom uzavrel skóre zápasu Lelkeš, ktorý dorazil pokus Jenčíka. Východniari tak natiahli víťaznú sériu už na deväť zápasov.

HC Košice - HK Nitra 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)

Góly: 36. Bartoš (Jenčík, Češík), 37. Suja (Bartánus, Šedivý), 48. Jenčík (Bartoš, Deyl), 59. Bartánus (Bicek), 60. Lelkeš (Jenčík) - 32. Bajtek (Blackwater, Slovák). Rozhodovali: Novák, Štefik - Korba, Rovenský, vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3872 divákov.

Povedali po zápase:

Rostislav Čada, tréner HC Košice: "Som presvedčený, že sme dnes videli veľmi dobré stretnutie. Bolo to rýchle, bojovné a organizované z oboch strán. Výsledok je trochu zavádzajúci. V rozhodujúcich momentoch nás podržal brankár Tomáš Halász. Počas celého zápasu sme mali o niečo viac dôrazu v osobných súbojoch, z ktorých sme si vypracovali niekoľko príležitostí, ktoré sme, na rozdiel od súpera, dokázali využiť."

Antonín Stavjaňa, tréner HK Nitra: "Ťahali sme dlhšiu víťaznú šnúru a nedeľňajší zápas s Banskou Bystricou bol pre našich hráčov asi akýmsi emočným vrcholom. Keby dnes dokázali zopakovať najmä emočné nasadenie, výsledok by bol určite iný. Ešte za stavu 1:0 mal Judd Blackwater jedinečnú šancu zvýšiť skóre na 2:0. Neskôr sme už išli do rizika a z toho vyplynulo mnoho chýb, ktoré napokon priniesli domácim víťazstvo."