Dobré noviny
Koľko času trávia v práci jednotlivé národy a ako je na tom Slovensko?
Dobré noviny
Dobré noviny

Koľko času trávia v práci jednotlivé národy a ako je na tom Slovensko?

— Foto: Pixabay

To, koľko hodín odpracujete, nezávisí vždy iba na podmienkach, ktoré máte dohodnuté v zmluve.

PARÍŽ 3. novembra – Máte aj vy niekedy pocit, že v práci trávite viac času, ako je zdravé, alebo že svojich kolegov vídate častejšie ako vlastnú rodinu? To, koľko hodín odpracujete, nezávisí vždy iba na podmienkach, ktoré máte dohodnuté v zmluve. Ľudia dnes často pracujú aj nad rámec svojej pracovnej doby, a to preto, aby boli schopní uživiť svoje rodiny. V niektorých štátoch je to pritom bežné u väčšiny rodín, v iných je to skôr výnimka.

Organizácia pre hospodársku prácu a rozvoj (OECD) zisťovala, koľko hodín týždenne musia jednotlivé národy pracovať, aby svoju rodinu dokázali uživiť. Výsledky sa vzťahujú na samožitivteľa s minimálnou mzdou a dvoma deťmi.

Ukázalo sa, že najväčšími pracantmi sú Turci, ktorí pri spomínaných podmienkach musia v práci stráviť až 89 hodín týždenne. Možno vás to prekvapí, ale oveľa lepšie na tom nie sú ani naši susedia z Českej republiky. Tí musia oproti Turecku pracovať len o 10 hodín týždenne menej, teda 79 hodín.

„Aby Čech samoživiteľ uživil rodinu, musí týždenne pracovať takmer dvakrát tak dlho, ako je štandardná pracovná doma,“ vysvetlil denník Zeit, ktorý výsledky uverejnil na svojej stránke.

Naopak, obyvateľom Veľkej Británie stačí, aby pracovali priemerne 16 hodín týždenne a Nemcom 28 hodín. Čo sa Slovenska týka, to sa nachádza približne v strede rebríčka s výsledkom 52 hodín týždenne.

Výsledky niektorých ďalších štátov:

 

Estónsko: 60 hodín týždenne

Grécko: 59 hodín týždenne

Španielsko: 58 hodín týždenne

USA: 50 hodín týždenne

Portugalsko: 50 hodín týždenne

Poľsko: 42 hodín týždenne

Nórsko: 34 hodín týždenne

Holandsko: 33 hodín týždenne

Francúzsko: 32 hodín týždenne

Už ste čítali?