Dobré noviny
Test mliečnych nápojov. Sú naozaj také zdravé, ako tvrdia výrobcovia?
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Test mliečnych nápojov. Sú naozaj také zdravé, ako tvrdia výrobcovia?

— Foto: Pixabay

Mlieko a mliečne nápoje dodávajú telu množstvo prospešných látok. Sú ale naozaj také zdravé?

PRAHA 29. novembra – Už ako malým deťom nám naše mamy stále hovorili, že mlieko je zdravé a aspoň jeden pohár by sme si mali dopriať každý deň. Niečo pravdy na tom je, no nie každé dieťa (a vlastne aj dospelí) má mlieko v láske. Na to, samozrejme, reagujú výrobcovia atraktívnejšími mliečnymi nápojmi, ktoré podľa ich slov dodávajú telu potrebnú dávku vitamínov a iných prospešných látok. Je to ale skutočne tak?

Nie je mlieko ako mlieko

Sladká chuť je pre človeka veľmi príťažlivá, čo výrobcovia potravín dobre vedia. A tak pridávajú cukor aj do výrobkov, o ktorých si myslíte, že sú zdravé a škodlivé cukry by ste v nich najskôr vôbec nečakali. Podobne je to aj s mliekom a mliečnymi nápojmi.

Iniciatíva „Vím, co jím a piju“ nechala otestovať 20 rôznych druhov mliečnych výrobkov na českom trhu (ktorý je podobný tomu slovenskému) a zamerala sa pritom práve na ich obsah cukru. Iba päť výrobkov splnilo kritériá loga Viem, čo jem, ktoré vychádza z odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Vysoký obsah cukru

Podľa testov obsahovali niektoré nevyhovujúce výrobky nadmerné množstvo cukru, ktoré pre nie je pre zdravie dieťaťa ani dospelého človeka, vhodné. „Najvyššia nameraná hodnota medzi testovanými výrobkami bola 10,9 gramu cukru na 100 gramov výrobku. Celý výrobok teda obsahoval takmer 35 g pridaného cukru, čo zodpovedá asi siedmim kockám cukru. Z tohto množstva, bohužiaľ, len minimum pripadá na cukor z jahôd obsiahnutých v ovocnej zložke. Ak si teda chce zákazník vybrať naozaj zdravší variant, musí siahnuť po výrobku, do ktorého bolo pridané len ovocie, alebo si kúpiť výrobok neochutený a ovocie si do neho sám pridať,“ prezradil obezitológ Petr Hlavatý, odborný garant iniciatívy Viem, čo jem a pijem.

Ochutené mliečne nápoje – áno či nie?

Laboratórne testovanie mliečnych nápojov prebehlo v nezávislom laboratóriu ALS Czech Republic. Z 20 testovaných výrobkov, či už ochutených alebo neochutených, by sa o udelenie loga Viem, čo jem mohlo uchádzať len 5 výrobkov – 3 neochutené a 2 ochutené (šiesty testovaný výrobok, ktorý obsahoval málo cukru, mal bohužiaľ vyšší obsah nasýtených mastných kyselín). Výrobok označený logom totiž musí obsahovať do 5 gramov pridaných cukrov na 100 gramov výrobku. Kritériá pre udelenie loga vychádzajú z prísnych odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

„Výsledky testu dokazujú, že medzi mliečnymi nápojmi sú výrazné rozdiely. Preto by každý z nás mal pri nákupe potravín sledovať ich výživové hodnoty,“ hovorí výživový poradca Petr Havlíček. Mliečne nápoje s prijateľným obsahom cukru ale nemusia byť len neochutené. „Výsledky ukázali, že výrobcovia do mliečnych výrobkov nemusia zbytočne pridávať cukor. Štvrtina testovaných výrobkov sa predáva s prijateľným množstvom pridaných cukrov. Pre výrobcu je to signál, že by mali revidovať receptúry a prispôsobiť svoje výrobky trendom zdravého životného štýlu a vyváženého stravovania,“ upozornila Lucie Gonzalezová, riaditeľka iniciatívy Viem, čo jem a pijem.

Dobrou správou je, že takmer všetky testované výrobky, teda ochutené aj neochutené mliečne nápoje, obsahovali relatívne nízke množstvo tuku. U tučnejších výrobkov je ale treba počítať s vyšším obsahom práve škodlivých nasýtených mastných kyselín. „Nasýtené mastné kyseliny by mali tvoriť maximálne 10% celkového denného energetického príjmu. Referenčná hodnota príjmu je 20 g nasýtených tukov za deň. Všeobecne je teda vhodné preferovať menej tučné výrobky (do cca 2 gramov na 100 gramov) tak, aby odporúčané maximálne množstvo bolo splnené,“ skonštatoval výsledky analýzy doktor Petr Hlavatý.

Pokiaľ si teda chcete kúpiť nejaký mliečny výrobok, siahnite radšej po tých neochutených. Máte tak istotu, že obsah cukru popísaný na obale je iba laktóza (teda mliečny cukor) a nie sú tu žiadne pridané cukry. „U ochutených výrobkov môže byť uvedený obsah cukru zavádzajúci, pretože pod názvom 'cukry' sa skrývajú ako cukry pridané, tak aj laktóza – nie je ale možné určiť, v akom pomere,“ dodáva Petr Havlíček.

Už ste čítali?