Nórka Johaugová vyhrala 5km voľne, Procházková je na 57. mieste

V rámci podujatia Ruka Triple sú ešte v nedeľu na programe stíhacie preteky.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková počas kvalifikácie šprintu klasickou technikou na 1,4 km trati na úvodnom podujatí sezóny Svetového pohára 2015/2016 vo fínskom stredisku Ruka 27. novembra 2015. Foto: TASR/AP

Kuusamo 28. novembra (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová suverénne triumfovala v sobotňajších pretekoch Svetového pohára na 5 km voľnou technikou vo fínskom rezorte Ruka. Trať zvládla za 11:23,8 min a za seba odsunula dve Švédky - druhú Charlotte Kallovú (+17,6) a tretiu Idu Ingemarsdotterovú (+25,4). Slovenská reprezentantka Alena Procházková nebodovala, so stratou 1:22,4 min obsadila 57. miesto.

Rovnako ako piatkový šprint, aj sobota patrila bežkyniam zo severu Európy. Ich hegemóniu narušila iba desiata Alenka Čebašeková zo Slovinska. Medzi najlepších jedenásť sa zmestilo až šesť reprezentantiek Nórska, z nich najviac vyčnievala Johaugová. Dvadsaťsedemročná držiteľka veľkého glóbusu z predminulej sezóny deklasovala konkurenciu, keď suverénne viedla na všetkých medzičasoch.

Procházková odštartovala sľubne, na prvom kolometri ešte atakovala bodovanú tridsiatku. Postupne sa ale vo výsledkovej listine posúvala nižšie a napokon skončila na 57. priečke v konkurencii 85 štartujúcich.

V rámci podujatia Ruka Triple sú ešte v nedeľu na programe stíhacie preteky. Seriál SP potom pokračuje na budúci víkend v nórskom Lillehammeri, kde Slováci nepocestujú. Procházková by sa mala opäť zapojiť až na decembrových podujatiach v Davose a talianskom Dobbiacu.

Triumf Nórov

Nóri Sondre Turvoll Fossli a Maiken Caspersen Fallová triumfovali v piatkových úvodných pretekoch Svetového pohára v behu na lyžiach. V rezorte Ruka vo fínskom Kuusame dominovali v šprinte klasickou technikou. Slovenskí reprezentanti Alena Procházková a Peter Mlynár výrazne zaostali už v kvalifikácii.

Nóri v sezónnej ouvertúre neďaleko severného polárneho kruhu jasne dominovali, keď brali cekovo päť zo šiestich pódiových umiestnení. Mužskú časť na 1,4 km dlhej trati ovládli suverénne, za víťazným Fosslim (2:33,07) skončili s odstupom vyše sekundy jeho krajania Eirik Brandsdal a Petter Northug. Pre 22-ročného Fossliho to bol premiérový triumf na podujatí SP, hoci do nórskeho výberu sa dostal na poslednú chvíľu z pozície náhradníka. "Už na záverečnom kopci som vedel, že vyhrám. Je to pre mňa skvelý vstup do sezóny," povedal po suverénnej finálovej jazde.

Ženské finále bolo čisto škandinávskou záležitosťou. Medzi najlepšiu šesticu sa dostali štyri Nórky a dve Švédky a finiš patril Fallovej. Olympijská víťazka zo Soči dosiahla čas 2:58,23 min a o 26 stotín predstihla Švédku Stinu Nilssonovú. Tretia skončila ďalšia Nórka Ragnhild Hagová (+1,08). Pre Fallovú to bol pri jej 83. štarte šieste víťazstvo v rámci prestížneho seriálu. "Cítila som, že mám sľubnú formu a dnes išlo všetko podľa plánu. Podržali ma lyže, takýto štart vo Svetovom pohári som si predstavovala. Som šťastná," uviedla Fallová. Na štarte chýbala obhajkyňa veľkého i šprintérskeho glóbusu v SP Marit Björgenová, skúsená Nórka očakáva v decembri prírastok do rodiny.

Rovnako ako vlani sa v Kuusame nedarilo dvojici slovenských reprezentantov, ani jeden z nich neprešiel sitom kvalifikácie. Medzi ženami nepotvrdila Procházková ambície dostať sa medzi elitnú tridsiatku a v eliminácii obsadila až 62. priečku. Za víťaznou Nórkou Fallovou zaostala o 20,42 sekundy. Od postupu ju delilo 9,43 s. Mlynár v kvalifikácii skončil na 71. mieste. Na lídra Paala Golberga z Nórska stratil 14,49 s, k postupu mu chýbalo 5,5 s.