Dobré noviny
NEZNIČITEĽNÁ ZELEŇ: 10 rastlín, ktoré vyrastú do krásy aj v tmavých izbách
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

NEZNIČITEĽNÁ ZELEŇ: 10 rastlín, ktoré vyrastú do krásy aj v tmavých izbách

Týmito rastlinkami si môžete skrášliť aj ten najtmavší neslnečný byt.

Rastliny a kvety sú dokonalým doplnkom do každého domu či bytu. Nie lenže čistia vzduch, upokojujú a niektoré aj voňajú, ale dokážu zútulniť aj tú najvšednejšiu miestnosť. Čo však robiť, keď bývate v tmavom byte, kde sa rastlinkám bez slnka nedarí?

Izbové kvety do tieňa

Nemajte strach. My sme totiž zistili, ktorých 10 izbových rastlín dokáže žiť aj v tmavých kútoch a skrášliť tak aj neslnečný byt.

1. Kalatea

Kalatea je krásna rastlina, z ktorej existuje viacero druhov. Tie sa líšia vo farebných vzoroch. Niektoré sú biele, iné žlté, ďalšie majú sfarbenie do ružova. Ich listy sú úzke, zelené a trochu zvlnené. Pri pestovaní kalatei je dôležité udržiavať vlhkosť vzduchu a pôdy, preto nezabúdajte rastlinu častejšie rosiť. Čo ale naopak nepotrebuje, je slnečné svetlo. Slnečné lúče jej dokonca môžu uškodiť, pretože ich farba kvôli nim ľahko vybledne.

2. Difenbachia

Táto izbová rastlina sa v slovenských domácnostiach vyskytuje pomerne často. Typická je svojimi širokými listami s bielym, žltým alebo svetlozeleným zafarbením. Najvhodnejšie je pre ňu filtrované svetlo, to znamená, že medzi ňou a slnkom by mala byť nejaká bariéra, a to najmä na jar a v lete, keď rastlina nasadzuje nové listy.

Avšak pozor. Difenbachia sa nehodí do domácnosti s malými deťmi, pretože je jedovatá a po prehltnutí môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

3. Zelenec choholatý

Ak nepatríte práve medzi najskúsenejších a najspoľahlivejších pestovateľ, potom je pre vás zelenec ako stvorený. Táto izbová rastlina je naozaj nenáročná. Ľahko sa množí, znáša takmer akékoľvek zaobchádzanie a prosperuje pri akomkoľvek svetle. V prípade zelenca sa dokonca dokázalo, že znižuje znečistenie vnútorného ovzdušia.

4. Bromélia

Hoci bromélie patria medzi tropické rastliny, ich výhodou je, že v skutočnosti nie sú také náročné na svetlo. Ich celkový vzhľad je veľmi zaujímavý a majú krásne dekoratívne kvety. Priame svetlo im nevyhovuje, no nemajú rady ani tmu. Svetlé miesto z dosahu slnečných lúčov je pre ne ideálne. Okrem toho rastlina potrebuje teplo, a preto by izbová teplota v miestnosti nemala klesnúť pod 18°C. A ešte jedna zaujímavosť k broméliám: patrí medzi ne aj ananás.

5. Dracéna

V jednoduchosti je krása, čo dôkazom je aj dracéna. Táto izbová rastlina z Madagaskaru má dlhé špicaté listy lemované červenou linkou. Taktiež je zvyknutá na svetlo, no priame slnko jej škodí. Tomu by ste mali prispôsobiť aj jej umiestnenie v izbe.

6. Filodendron

Rod Filodendron obsahuje až 220 druhov rastlín a aj v slovenských bytoch sa ich pestuje hneď niekoľko. Ich poznávacím znakom sú vzdušné korene. Tvar listov je veľmi rozmanitý, a to isté platí aj o veľkosti rastlín a ich farbe. Filodendronom prekáža priame slnko, pretože im hrozí úpal, ale nedostatok svetla väčšinou znáša dobre. Pozor však na šťavu týchto rastlín. Je jedovatá a po požití môže poleptať sliznicu.

7. Lopatkovec

Ak zabúdate svoje rastliny zalievať, mali by ste si zaobstarať také, ktoré nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť. A práve takou rastlinou je aj lopatkovec. Tej dokonca svedčí, keď ich pôda z času na čas vyschne. Hoci rastlina pochádza z trópov, priame slnko jej škodí.

8. Svokrin jazyk

Kto by nepoznal túto rastlinu s naozaj originálnym pomenovaním, ktorá zdobila asi všetky triedy každej slovenskej školy. Áno, pre domácnosti je naozaj ideálna, pretože je veľmi odolná. Znáša rovnako dobre tieň ako aj slnko, ale aj suchú či vlhkú pôdu. Zničiť ju môže len trvalá mokrota pri nízkych teplotách v čase vegetačného pokoja. Vtedy dochádza k hnilobe koreňov.

9. Aspidistra

Aspidistra, alebo aj koreňokvetka, pochádza z Číny. Ideálnym miestom je pre ňu tienisté miesto a možno ju pestovať aj vonku. Rastlina potrebuje dostatočnú zálievku, inak jej listy odspodu žltnú alebo sa na nich objavujú škvrny. Najviac sa jej darí pri teplote 23°C.

10. Aglaonéma

Táto rastlina je obľúbená najmä vďaka vzhľadu svojich listov. Hoci je aglaonéme dobre aj na priamom svetle, darí sa jej tiež v polotieni a tieni. Jej listy majú striebristé pruhy alebo škvrny a v lete sa na rastline objavujú drobné biele či žlté kvietky. Pozor však na červené bobule, ktoré z kvetov dozrievajú. Sú veľmi jedovaté!

Už ste čítali?