Dobré noviny
Astronauti na ISS testovali, ako horí sviečka v stave beztiaže
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Astronauti na ISS testovali, ako horí sviečka v stave beztiaže

— Foto: Pixabay

Zaujímavý experiment ukázal, ako sa správa oheň v stave mikrogravitácie.

WASHINGTON 27. novembra – Oheň je fascinujúci živel, ktorý sa už roky opakovane stáva predmetom záujmu vedcov z viacerých odborov. V roku 2009 ho skúmala dokonca aj posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS v rámci projektu Flame Extinguishment Experiment.

Astronauti chceli zistiť, ako sa oheň správa v stave mikrogravitácie. To sa rozhodli zistiť pomocou experimentu so sviečkou, ktorý ukázal, že oheň reaguje úplne inak vo vesmíre ako na Zemi.

Všetci určite viete, že plameň sviečky má tvar akejsi slzy. Ale vedeli ste, že za to v skutočnosti môže naša zemská gravitácia? Práve to odhalil pokus posádky ISS. Ako je to ale možné?

Vysvetlenie je pomerne jednoduché. Tým, ako oheň spaľuje kyslík, stúpa horúci vzduch nahor a chladný sa zhromažďuje nižšie. Lenže v prostredí bez gravitácie toto rozdelenie medzi ľahším a ťažším vzduchom nefunguje, a tak oheň horí všetkými smermi rovnako.

To znamená, že namiesto typického tvaru kvapky má vo vesmíre plameň tvar gule. V stave beztiaže dokonca málokedy dochádza k uvoľňovaniu rôznych zložiek plynov, a to spôsobuje, že oheň môže byť pokojne bezfarebný, čiže neviditeľný. Zaujímavé zistenie, čo poviete?

Už ste čítali?