Dobré noviny
Tatranský ľadový dóm stavali sochári dva týždne
TASR
TASR

Tatranský ľadový dóm stavali sochári dva týždne

Predpokladá, že počas zimy sa tu uskutoční niekoľko svadieb, možno zásnub a hostia sa môžu tešiť aj na tradičné hudobné vystúpenia a koncerty, ktoré tu budú každú nedeľu.

Na snímke nápis Tatranský dóm vytesaný do ľadu pri vstupe do Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách 26. novembra 2015. Foto: TASR - Oliver Ondráš
 

Vysoké Tatry 27. novembra (TASR) – Najväčšiu atrakciu zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách, Tatranský ľadový dóm, po roku opäť otvorili. Pod kupolou na Hrebienku sa ukrýva 70 ton ľadu z poľského mesta Vroclav, ktoré na chrám pretvorilo sedem sochárov za dva týždne. „Ľadový dóm je podstatne väčší, použili sme o 30 ton ľadu viacej ako minulý rok, máme zamrznuté kvety v ľade a je v úplne inom štýle ako po minulé roky, je v baroku a tiež ho staval nový sochár, Slovák Adam Bakoš,“ uviedla počas štvrtkového (26.11.) otvorenia výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

Predpokladá, že počas zimy sa tu uskutoční niekoľko svadieb, možno zásnub a hostia sa môžu tešiť aj na tradičné hudobné vystúpenia a koncerty, ktoré tu budú každú nedeľu. Vlani túto atrakciu navštívilo 165.000 ľudí, Tatranci veria, že tento rok prekonajú hranicu 200.000. „Vieme, že sú to smelé plány, ale my sme smelí. Keď sa nám vlani podarilo prekonať plány o 65.000, tak prečo by to teraz nešlo tiež prekonať? Časť ľudí tu vlani prišlo naozaj len za tým účelom, aby si pozreli ľadový chrám, niektorí to spojili so svojou zimnou dovolenkou,“ konštatovala Maťašovská. Tatrancov veľmi teší, že o tejto atrakcii sa písalo aj v zahraničí, čo je pre Slovensko i Vysoké Tatry veľmi dobrá propagácia.

Na začiatku výstavby mali sochári naozaj bojové podmienky, keďže vonku bolo 17 stupňov, pršalo a niekedy už ani chladenie nezaberalo. Pracovali 12 hodín denne, niekedy aj dlhšie. Neskôr sa však počasie umúdrilo a umelcov potešili najmä mínusové teploty. „Najťažšia bola určite výstavba hlavného portálu, ktorý je postavený na stĺpoch vo výške 6,5 metra. Všetky rezy sme museli robiť presne, aby to nespadlo, občas nám to kvôli vysokým teplotám dobre nezamŕzalo,“ dodal hlavný architekt dómu Adam Bakoš. Patrónom chrámu je sv. Ján apoštol a evanjelista, ktorý je aj ochrancom sochárov, a jeho socha je umiestnená v strede hlavného portálu. V ruke drží orla, ktorý je symbolom Vysokých Tatier, nachádzajú sa tu aj viaceré barokové sochy a niekoľko anjelov.

„Tatranský ľadový dóm bude otvorený denne od 9. do 16.30 hodiny, počas hlavnej zimnej sezóny to bude dlhšie, vstup do vnútra je bezplatný. Ľudí budeme púšťať podľa toho, aké bude počasie, ak bude mrznúť, tak ich môže ísť do vnútra viacej, ak bude teplo, tak to budú menšie skupinky, aby sa nám ľad netopil a sochy vydržali čo najdlhšie,“ zdôraznila Maťašovská. Tatranci veria, že ľadový chrám budú môcť turisti obdivovať až do Veľkej noci, všetko však závisí od počasia a teplôt. „Verím tomu, že príde viac ľudí ako vlani. Tento rok je zatiaľ návštevnosťou veľmi dobrý, prekonal aj rekordný rok 2008 a verím tomu, že bude stúpať počet turistov aj vďaka tejto atrakcii,“ uzavrel primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš, ktorému sa nový ľadový dóm páči a čoraz väčšmi sa podľa neho podobá na ozajstný chrám.

 

Už ste čítali?