Dobré noviny
Realita verzus virtuálny svet. Dokážu ich tínedžeri rozlišovať?
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Realita verzus virtuálny svet. Dokážu ich tínedžeri rozlišovať?

— Foto: reprofoto The Huffington Post

Ako vnímajú realitu deti vychovávané v dobe internetu?

LONDÝN 25. novembra – O tom, aké pozitívne či negatívny vplyvy ma ná vývoj detí internet sa vo svete vedie čoraz viac diskusií. Britská spoločnosť Ofcom teraz uskutočnila prieskum, na základe ktorého zisťovala, aké dopady má internet na ich racionálne zmýšľanie.

Firma zistila, že jedno z piatich detí a tínedžrov narodených po roku 1999 verí všetkému, čo na internete vidí a číta. Len 50 percent mladých užívateľov internetu vo veku 12 až 15 rokov pritom dokáže používať kritický úsudok a nájdené online informácie filtrovať. 20 percent detí z tej istej skupiny absolútne dôveruje výsledkom ich internetového bádania.

Odborníci tvrdia, že rodičia by si mali tento aspekt u svojich detí všímať a v prípade potreby im vysvetliť, ako internet funguje a že nie všetko, čo na ňom nájdu musí byť pravdivé. Inak by to mohlo ohroziť ich správanie a zdravý úsudok aj v bežnom živote.

Našťastie, nie všetci mladí ľudia sú takí naivní. Prieskum totiž ukázal, že so stúpajúcim vekom sa deti pomaly učia rozoznávať realitu od fikcie. Takmer polovica starších detí napríklad vedela, že niektoré blogy môžu byť platenou reklamou. Zdá sa, že väčšina z nich tiež pochopila, že aj ľudia na sociálnych sieťach, ako sú Facebook či Twitter, sa na nich môžu prejavovať úplne inak. S výrokom „Myslím si, že väčšina ľudí sa správa inak, keď je online, ako keď sa s nimi rozprávam tvárou v tvár,“ súhlasilo až 7 z 10 mladých ľudí.

Napriek tomu by mali byť rodičia stále opatrní. Ak už svojim deťom internet dovolíte používať, mali by ste ich pri tom občas skontrolovať a porozprávať sa s nimi o tom, čo na ňom našli a ako tam trávia čas. Najdôležitejšie však je naučiť deti s internetom pracovať a oboznámiť ich so všetkými jeho nástrahami.

Už ste čítali?