Dobré noviny
Slovenskí športovci si na brazílsku sambu trúfajú. Aj bez učiteľa tanca
TASR
TASR

Slovenskí športovci si na brazílsku sambu trúfajú. Aj bez učiteľa tanca

Elita slovenských športovcov sa opäť stretla po roku na dvojdňovom seminári pred olympiádou v brazílskom Riu.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann
 

Sielnica 24. novembra (TASR) - Do roka a takmer aj do dňa sa znovu stretla elita slovenských športovcov v hoteli Kaskády v Sielnici neďaleko Banskej Bystrice. Na dvojdňovom seminári sa témy viacmenej opakovali, čo však bolo počas dvoch dní iné, tak pribudla výraznejšia vôňa a chuť olympijského Ria. Olympionici a ďalší, ktorí na miestenku kandidujú, sa zhodli v jednom, brazílsku sambu si vraj trúfajú zvládnuť aj bez učiteľa tanca.

"Počkáme si na jarný karneval v Riu, či sa neobjavia v sambe nové moderné prvky, ktoré budeme môcť zaradiť do choreografie," s úsmevom zareagoval Jozef Liba, generálny sekretár SOV. "Nepochybujem, že táto činnosť by asi na seminári každého potešila a keďže je príťažlivá, radi sa k sambe neskôr vrátime, najbližšie na jar."

Jozef Liba popísal rozdiely, aké seminár sprevádzali s ročným odstupom. "Už sme sa priblížili k olympiáde, trochu viac sa skonkretizovali účastníci, nenarábame len s imaginárnou kopou športovcov. Ďalšie stretnutie plánujeme na jar budúci rok, a potom nás už len čaká maximálna účasť olympionikov na olympijskom sľube. Aj z hľadiska logistiky sa ľahšie pracuje a máme aj viac informácii z Ria, ktoré posúvame k športovcom. Týkali sa najmä práce s médiami, využívania sociálnych sietí, reklamného prostredia, ako budú vyzerať dedina a športoviská."

Sociálne siete

Téma sociálnych sietí a práca s médiami viacerých najviac upútala. Jozef Liba: "Športovci sa vďaka nim prezentujú, no aj novinky z oblasti psychologickej a mentálnej prípravy zarezonovali. Snažili sme sa priblížiť prácu reklamných partnerov, aby športovci mohli viac získavať prostriedky vo svoj prospech na tréningovú prípravu. Zaujímavo odznela téma o postkariérnom vývoji športovca, na to sa treba systematicky pripravovať, aby každý vedel ako ďalej v živote. Máme spoluprácu s personálnou firmou, jednou z manažérok je Zuzana Moravčíková, naša bývalá úspešná hokejistka, ktorá prednášala a prakticky vykreslila uplatnenie športovcov po skončení kariéry."

Terorizmus zatiaľ olympionici pociťujú len zďaleka a obavy z neho na seminári nezazneli. "Ešte je skoro a vývoj môže byť všelijaký," myslí si Jozef Liba. "Iná situácia je v Južnej Amerke a iná v Európe. Nepodceňujeme to, koncom mesiaca sa uskutoční špeciálny míting pre bezpečnostné zložky v Riu, uvidíme, aké budú výstupy."

Tóth a medaila

Majster sveta chodec Matej Tóth bude v Riu patriť medzi vážnych uchádzačov na jednu z medailí. "Mňa už naplno pohlcujú olympijské hry, pri prednáške o nich som najviac spozornel. Ako vyštudovaného žurnalistu ma inšpiroval marketing, prístup k médiám, pravidlá počas olympiády, keď si športovci musia dávať veľký pozor čo povedia, komu a ako."

Program kopíroval vlaňajší a Matej Tóth hľadal rozdielnosti. "O rok sme bližšie k olympiáde, takže seminár bol adresnejší, pokryl oveľa viac konkrétnych príkladov ako sa správať počas olympiády. Vlani ma najviac zaujal antidopingový program a ukázalo sa, že oprávnene. Keď sa chce šport očistiť, treba mať veľmi dobrý antidopingový kódex, aby aj športovcov vyčerpávajúco informoval. Tí nevinní svojím konaním prispejú na to, aby sa šport očistil. Nehovorím, že majú upozorňovať, ukazovať prstom na druhých, ale keď si budú robiť svoje povinnosti, uľahčí sa práca komisárov a oveľa ľahšie prídu na nejaké podvody."

 

Matej Tóth by si trúfol aj niečo zo svojich poznatkov odprednášať. "Aj čo sa týka Ria, pretože sme ho navštívili a nejaké skúsenosti som nadobudol. Poradiť by som vedel, na čo sa pripraviť, pretože ošiaľ bude určite výnimočný a znásobený. No a samba, tá nie je v mojich nohách, nie som až taký dobrý tanečník. Aj keď my chodci máme dobre uvoľnené bedrové kĺby, so sambou v krvi nežijeme. Ak však nastane vhodná príčina, a ja verím, že počas olympijských hier príde, tak si zadkom zavrtíme. Učiteľ tanca mi na seminári nechýbal, stačí len naplno prežiť emócie a hneď ju dostanete do krvi."

Lomnický s briadkou

Kladivár Marcel Lomnický zaujal na seminári výraznou briadkou. "Stávka, ktorú som prehral s kamarátom, spôsobila, že som sa od 1. septembra neoholil. Mal som tak zostať do Mikuláša, zistil som však, že 20. decembra letím do Južnej Afriky a keďže som potreboval víza s aktuálnou briadkovou fotkou, tak budem musieť ešte pár týždňov, až do vianoc, vydržať."

Uplynulú sezónu už Marcel Lomnický vypustil z hlavy. "Oddýchol som si mesiac a pol, predchádzajúce tri týždne som už nabehol na kondičnú prípravu a zhadzujem trochu váhu. Čaká na mňa dvojmesačné sústredenie v Afrike, kde naplno roztočím prípravu. Na mesačnom v Maďarsku sa potom sústredím na techniku a poletím aj do USA s Liborom Charfreitagom," popísal ťažiskový plán prípravy.

 

Na tréningy v mieste bydliska vo vlastnom kladivárskom sektore Marcel Lomnický neustále myslí. "Mám kruh, no stále čakám na vyporiadanie jedného pozemku. Akonáhle ho budem mať, potrvá možno dva dni a už si na svojom zahádžem. Budúci rok bude v znamení veľkej výzvy, najmä olympijského limitu 78 metrov, alebo aspoň dlhých hodov. Na olympiádu sa kvalifikuje 32 kladivárov a ja som momentálne dvanásty. Verím, že hodím pred OH aj 80, a ak nie, bude to bez stresu o limit, pretože na 99,9 percenta mám Rio isté."

Marcel Lomnický si zo seminára vybral podobné hrozienka ako ostatní. "Vlani som tu bol, seminár bol iný možno s väčším dôrazom na mentálnu prípravu a na reklamné a sociálne média. Vo finále som na rôznych podujatiach psychiku nie vždy zvládol, potrebujem byť neustále namotivovaný, veriť sám sebe a mať pozitívne myšlienky, čo sa mi nie vždy podarilo."

Zlatý štvorkajak

V exkluzívnom vydaní úradujúceho majstra sveta si užil seminár aj Erik Vlček, člen zlatého slovenského štvorkajaku. "Každý si mohol nájsť svoju tému, pre mňa bola asi v sociálnych sieťach, aby ste ich vedeli využiť, no aby vás nikto nezneužil," ocenil náplň seminára. "Aj Rio bolo cítiť oveľa viac v ovzduší, a aj nás pohltilo. Prípravu sme už začali, vrátili sme sa práve z Abú Dabí, kde sme opäť využívali overenú destináciu, s kvalitnou stravou, ubytovaním a s kajakmi, na akých jazdíme aj doma, čiže komfort v teplom počasí. Minulý rok sme tam boli prvýkrát a v olympijskom roku neradi skúšame iné miesta."

Na snímke slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike spredu Danis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka sa tešia z víťazstva po finálovej jazde v kategórii K4 na 1000 m muži na MS v talianskom Miláne 23.augusta 2015. Foto: TASR/Martin Baumann
 

Mentálna oblasť štvorkajak podľa Erika Vlčeka výsostne zaujíma. "Ja s Ďurom Tarrom máme už toľko skúseností, že by sme sami mohli prednášať o mentálnych veciach. Išli sme na olympiádu dvakrát aj ako favoriti, aj ako nováčikovia, sprevádzalo nás množstvo variácií, s úspechmi i neúspechmi. Pre nás bude dôležité usmerniť dvoch mladých chlapcov, Tibora Linku a Denisa Myšáka, zatiaľ sa mi javia v pohode, bez problému. Majstrovstvá sveta zvládli veľmi dobre, skrotili tlak a zvíťazili sme. Treba ich len trochu usmerniť a problém by v mentálnej oblasti nemal nastať. Práve psychika je na olympiáde prioritná, prežívate veľký tlak a keď si uvedomíte, akú šancu máte, rozhodujú detaily, či už pri chvíľkovej strate koncentrácie. Natrénovať vie každý, mentálne sa pripraviť už nie. Pre mňa to už bude piata olympiáda, mám predstavy, očakávania, poznám Ďura a keď sa pridajú mladí, mali by sme Rio zvládnuť."

 

Už ste čítali?