Dobré noviny
Predstavujeme vám Li-Fi. Novú verziu Wi-Fi
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Predstavujeme vám Li-Fi. Novú verziu Wi-Fi

— Foto: Wikimedia

Nové internetové pripojenie by už čoskoro mohlo nahradiť doteraz používané Wi-Fi.

TALLIN 24. novembra – Rok 2015 sa pravdepodobne zapíše do histórie internetovej komunikácie. Vedci v estónskom meste Tallin totiž nedávno po prvýkrát otestovali mimo laboratória novú technológiu bezdrôtového pripojenia. Ukázalo sa, že Li-Fi, ako sa pripojenie nazýva, je až o 100 percent rýchlejšie ako doteraz používané Wi-Fi.

Li-Fi prvýkrát objavil Harald Haas ešte v roku 2011 na Univerzite v Edinburghu. Jeho pripojenie využíva viditeľné svetlo komunikácie (VLC) a takzvané „LED flicks“, ktoré sú akousi pokročilou formou Morseovej abecedy.

Počas historicky prvého testovania technológie mimo vedecké laboratóriá vedci zistili, že pomocou Li-Fi dokážu prenášať dáta rýchlosťou 1 GB za sekundu, čo je stokrát rýchlejšie ako u Wi-Fi. To znamená, že nové pripojenie má potenciál úplne zmeniť spôsob, akým dnes používame internet.

Odporúčame:

Máte pomalé WiFi? Vyskúšajte 5 jednoduchých trikov

 

Ďalšou výhodou Li-Fi je okrem rýchlosti aj bezpečnosť. Svetlo, ktoré využíva, totiž nemôže prejsť múrmi, a preto robí sieť bezpečnejšou. Navyše ju tak ani nerušia iné elektronické zariadenia.

Momentálne robíme niekoľko pilotných projektov v rôznych priemyselných odvetviach, pri ktorých využívame VLC technológie,“ prezradil Deepak Solanki, generálny riaditeľ estónskej spoločnosti Velmenni a zároveň dodal: „V súčasnej dobe sme tiež navrhli šikovné riešenia osvetlenia, ktoré fungujú práve na základe dátovej komunikácie prostredníctvom svetla. Spolu s jedným súkromným klientom tiež pripravujeme projekt, kde využijeme sieť Li-Fi na prístup k internetu v kancelárskych priestoroch.“

Samozrejme, existuje ešte niekoľko prekážok, ktoré bránia pripojeniu Li-Fi nahradiť doterajšie metódy prístupu na internet. Jednou z nich je napríklad fakt, že naše budovy, domy a kancelárie naň zatiaľ nie sú prispôsobené. Vynálezca Harald Haas je však optimistický a verí, že už čoskoro bude mať každý na svete možnosť pripojiť sa na internet len pomocou LED žiarovky označenej malým mikročipom.

Už ste čítali?