Dobré noviny
Zajakávate sa? Môžete trpieť smrteľnou chorobou
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Zajakávate sa? Môžete trpieť smrteľnou chorobou

— Foto: Wild Thyme Productions

Zajakávanie môže signalizovať zdanlivo nesúviciace, ale zato veľmi vážne zdravotné problémy.

PRAHA 23. novembra – Poruchy reči ako zajakávanie, respektíve koktanie, vznikajú z mnohých príčin. Niekedy však môžu aj signalizovať zdanlivo nesúvisiace zdravotné problémy, a to oveľa vážnejšie, akoby sa mohlo zdať.

Koktanie by ste rozhodne nemali ignorovať, pretože často môže byť predzvesťou aj Parkinsonovej choroby, ako to najnovšie zistili vedci Neurologickej kliniky 1. lekárskej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe. Práve analýza reči môže byť podľa nich základnom pri včasnej diagnóze nie len tohto ochorenia, ale aj ďalších neurodegenerativných chorôb. Jej rýchle odhalenie je totiž rozhodujúcim faktorom pre ďalší vývoj zdravotného stavu pacienta a taktiež pre nasadenie potrebnej liečby.

Parkinsonova choroba sa prejavuje trasením rúk, zlou koordináciou pohybov, stuhnutosťou a psychickými poruchami. „Hlavné pohybové príznaky tohto ochorenia sa prejavujú až pri postihnutí značnej časti mozgových buniek, zatiaľčo zmeny v reči im môžu dlho predchádzať,“ vysvetlil Evžen Růžička, prednosta kliniky. Práve Parkinsonova choroba je pritom po Alzheimerovej chorobe najčastejším neurodegeneratívnym ochorením u ľudí v staršom veku, ale objaviť sa môže aj pred štyridsiatym vekom života.

Súvislosť medzi poruchami reči a neurodegenerativnými chorobami odhalili vedci počas sledovania a skúmania pacientov s rečovými vadami v spánku. Odborníci si všimli, že títo pacienti majú vo fáze snívania značené poruchy správania. Majú zvláštne sny, ktoré veľmi prežívajú, vydávajú počas nich hlasné zvuky a robia prudké pohyby. Dokázalo sa, že pokiaľ takýmito snami človek trpí, vzniká uňho vysoké riziko neskoršieho výskytu Parkinsonovej choroby alebo iného ochorenia nervového systému.

Odhady pre rozvoj Parkinsonovej choroby sú 33 percent pri poruchách spánku tohto typu po dobu 5 rokov. Za 10 rokov stúpa riziko na 76 percent a na 91 percent vtedy, ak poruchy spánku trvajú asi 14 rokov. Pomocou analýzy reči sme však schopní vytipovať pacientov, u ktorých sa táto choroba už zrejme rozvíja,“ prezradil profesor Růžička.

Na základe najnovších výsledkov štúdie teraz začali vedci pod vedením Jana Rusza vytvárať nové metódy na analýzu porúch reči. Do budúcnosti tím plánuje výskum podporiť aj novými technológiami, ktoré by im mali prácu značne uľahčiť. Dlhodobým cieľom však je vyvinúť aplikáciu pre smartfóny, ktorej funkcie by dokázali rozoznať ohrozených pacientov.

Už ste čítali?