Dobré noviny
Vedci objavili zmrznuté telá levov, ktoré vyhynuli pred 10 000 rokmi
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Vedci objavili zmrznuté telá levov, ktoré vyhynuli pred 10 000 rokmi

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Photobucket

U levíčat sa dokonale zachovali všetky časti tela vrátane srsti, uší, mäkkého tkaniva a dokonca aj fúzov.

MOSKVA 19. novembra – Ruskí vedci sa v týchto dňoch môžu tešiť z naozaj unikátneho objavu. V ľadovej jaskyni na Sibíri sa im podarilo nájsť neuveriteľne zachovalé telá dvoch prehistorických levíčat, ktoré tam boli zamrazené na vyše 12 000 rokov.

Mláďatá z neskoršieho obdobia štvrtohôr sú naozaj jedinečným nálezom, pretože vedcom sa ešte nikdy predtým nepodarilo objaviť také staré zvieratá v takom zachovalom stave.

Tento objav je bezpochyby absolútne senzačný. U levíčat sa totiž zachovali všetky časti tela vrátane srsti, uší, mäkkého tkaniva a dokonca aj fúzov,“ prezradil doktor Albert Protopopov z Jakutskej akadémie vied.

Vedci teraz plánujú mláďatá, samozrejme, skúmať. „Našou primárnou úlohou je rozlúštiť genóm týchto prehistorických levov a pracovať s ním,“ uviedol doktor Protopopov. Odhaliť by chceli zároveň aj príčinu ich smrti a tiež toho, že ich telá sa zachovali až do dnešnej doby.

Možno mláďatá uhynuli v jaskyni pod lavínou a ako zázrakom v tejto oblasti nedošlo za tú dobu k žiadnej prudkej zmene klímy,“ vysvetľuje doktor Protopopov. Zatiaľ však ide iba o dohady.

Odporúčame:

Video: Desiatky dinosaurích vajec objavili v Číne počas stavby cesty

 

Jaskynné levy, alebo aj Panthera leo spelaea, boli nájdené asi 1 050 kilometrov na severovýchod od mesta Jakutsk, v sibírskej oblasti veľkej asi ako India. Objaviť sa ich podarilo iba vďaka tomu, že nedávny prudký vzostup a pokles rieky Uyandina vytvoril v jaskyni, kde levy zamrzli veľké praskliny.

Predpokladáme, že tieto levy boli oproti tým dnešným väčšie a vzhľadom na veľkosť nájdených mláďat odhadujeme, že mohli mať tak týždeň alebo dva. Oči ešte nemali úplne otvorené, no už sa u nich objavili prvé mliečne zuby. Pohlavie zatiaľ nepoznáme, no napriek tomu dostali mená Uyan a Dina podľa rieky, neďaleko ktorej boli nájdené,“ priblížil doktor Protopopov.

Vedci teraz hľadajú ďalších expertov, ktorí by im pomohli odhaliť a pochopiť rozdiely medzi terajšími a prehistorickými levmi. Taktiež chcú zistiť čo najviac o spôsobe ich života a o ich ochrane pred tuhou sibírskou zimou. V ďalšej fáze výskumu by chceli prísť aj na to, prečo vlastne tento druh zhruba pred 10 000 rokmi vyhynul.

Výskumníci sa na miesto nálezu zamrznutých levíčat plánujú vrátiť opäť o rok a dúfajú, že sa im tam snáď ešte podarí nájsť nejaké ďalšie mláďa a možno že aj dospelú levicu.

Foto: Daily Mail
Foto: Daily Mail
Foto: Daily Mail
Foto: Daily Mail
Foto: Daily Mail
Foto: Daily Mail
Foto: Daily Mail

Už ste čítali?