Dobré noviny
Na Plute objavili vznášajúce sa hory a ďalšie šokujúce úkazy
Dobré noviny
Dobré noviny

Na Plute objavili vznášajúce sa hory a ďalšie šokujúce úkazy

— Foto: TASR

Neuveriteľné, čo všetko vedci o Plute doteraz nevedeli.

WASHINGTON 17. novembra – Miniplanétka Pluto šokuje vedcov čím ďalej, tým viac. Odborníci z NASA na nej totiž najnovšie objavili množstvo nevídaných úkazov a dozvedeli sa o nej to, čo doteraz ani len netušili.

Napríklad na južnom póle Pluta našli pravdepodobne akési sopečné hory, ktoré však zo svojich kráterov chrlia namiesto lávy ľad. Vrchy Wright Mons a Piccard Mons sa svojou výškou a rozlohou rovnajú zhruba zemskému Mount Everestu, no vzhľadom sa podobajú skôr sopkám na Havaji. To, že ide práve o ľadové sopky ešte síce nie je stopercentne isté, no ak by sa táto hypotéza potvrdila, šlo by o prvé sopky nachádzajúce sa na vonkajších planétach Slnečnej sústavy.

Tieto ľadové sopky však nie sú jedinou zvláštnosťou, ktorú vedci na Plute spozorovali. Viac ako zaujímavé sú aj tamojšie hory, ktoré sú údajne taktiež z ľadu a doslova sa vznášajú na mori dusíka. „Áno, je možné, že aj tie najväčšie hory Pluta sa proste vznášajú vo vzduchu,“ vysvetľuje Jeff Moore z NASA. Spôsobuje to totiž nadmerne hustý vzduch, ktorý ich nadnáša.

Pozoruhodná je aj oblasť okolo západnej časti ľadového poľa nazvaného Sputnik Planum. Toto miesto je tvorené reťazcom obrovských ľadovcov, často aj desiatky metrov veľkých. Kvádre pritom z času na čas menia svoju polohu. „Táto mladá oblasť vznikla asi pred 10 miliónmi rokov, čo znamená, že sa zrodila prakticky včera. Vďaka takýmto významným objavom zisťujeme, že aj mladé planéty môžu byť aktívne,“ prezrádza Moore.

Vďaka sonde New Horizons, ktorá nedávno Pluto obletela, sa vedci konečne dozvedeli niečo viac aj o jej štyroch mesiacoch. Nix, Styx, Kerberos a Hydra sú oveľa bizarnejšie, než pozemská veda predpokladala. Podľa najnovších zistení sú totiž mesiace Kerberos a Hydra zložené z dvoch menších objektov, ktoré sa kedysi pri ich pomalej zrážke spojili do jedného celku.

V minulosti však mala táto planétka pravdepodobne šesť mesiacov, nie štyri. Vedci to usúdili z rýchlosti rotácie zostávajúcich mesiacov, ktoré sa okolo vlastnej osi otáčajú priam šialene rýchlo. Jasným rekordmanom je pritom Hydra, ktorá sa okolo svojej osi otočí už za 10 hodín.

Všetky tieto ohromujúce informácie sa sa odborníkom z NASA podarilo zistiť najmä vďaka snímkam sondy New Horizons, ktoré získali len nedávno. Otázkou však ostáva, čo všetko ešte Pluto pred nami skrýva.

Už ste čítali?