Kovalík nevyužil so Šátralom päť mečbalov: Veľmi to mrzí

Na snímke slovenský tenista Jozef Kovalík odvracia loptičku Čechovi Janovi Šátralovi v zápase 1. kola dvojhry na tenisovom turnaji ATP Challenger Slovak Open 11. novembra 2015 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 11. novembra (TASR) - Slovenský tenista Jozef Kovalík vypadol už v 1. kole dvojhry na bratislavskom challengeri Peugeot Slovak Open. V súboji s Čechom Janom Šatralom nevyužil v tajbrejku druhého setu päť mečbalov a za 2:17 h prehral po veľkom boji 7:6 (3), 6:7 (8) a 4:6. V dueli o postup do štvrťfinále nastúpi Šátral proti druhému nasadenému Ukrajincovi Iľjovi Marčenkovi.

Kovalík nenašiel na Šátrala recept ani vo štvrtom vzájomnom súboji, bilanciu si zhoršil na 0:4. V prvom sete si obaja tenisti držali podanie až do tajbrejkového rozuzlenia. V ňom sa 23-ročný slovenský reprezentant ujal vedenia 3:0, neskôr zvýšil na 5:1 a náskok už z rúk nepustil. Vyrovnaný súboj pokračoval na centri NTC v Aegon aréne aj v druhom dejstve, v tajbrejku Kovalík za stavu 6:1 nevyužil päť mečbalov a prehral ho 8:10. Zverenec Karola Kučeru potom nezvládol koncovku rozhodujúceho setu, keď stratil podanie za stavu 4:4 a na zvrat už sily nenašiel.

"Ešte asi nikdy som neprehral zápas z piatich mečbalov," smútil po zápase Kovalík. "Ťažko teraz hodnotiť čo sa tam stalo, pravdupovediac si to už ani presne nepemätám. Ale spravil som tam nejaké chyby, zrazu zo 6:1 bolo 6:5 a súper išiel na servis. Takže sa to celé behom pár minút otočilo. Dobre som ho poznal, predtým som s ním trikrát prehral na antuke, ale dnes to bol iný zápas ako tie predtým. Škoda, bol som najbližšie k výhre, ale ušlo mi to. Veľmi ma to mrzí, pretože to bolo pred domácim publikom."

Blaškova prehra s veteránom Južným

Mladý slovenský tenista Martin Blaško skončil na bratislavskom challengeri Peugeot Slovak Open v 1. kole dvojhry. Nad jeho sily bol ruský veterán Michail Južnyj, ktorý v stredu potvrdil úlohu favorita a za 61 minút vyhral v dvoch setoch 6:4 a 6:0.

Iba 19-ročný Blaško je vo svetovom rebríčku o takmer 500 miest nižšie ako Južnyj (momentálne na 129. mieste), no v úvode nebol priepastný rozdiel badateľný. Až za stavu 5:4 zo svojho pohľadu niekdajší hráč najlepšej svetovej desiatky Južnyj súpera premiérovo brejkol a prvý set sa stal jeho korisťou. Druhé dejstvo už bolo jasne v réžii držiteľa desiatich turnajových titulov na okruhu ATP. Tridsaťtriročný Južnyj sa rýchlo ujal vedenia 3:0 a napokon uštedril domácemu držiteľovi voľnej karty "kanára".

Ruský tenista Michail Južnyj Foto: TASR/AP

"Škoda, že som v druhom sete neuhral ani gem, ale zápas som si užil," hodnotil po stretnutí Blaško. "Prestížnejší zápas som ešte nehral a tak som mal trochu trému. Tá ale rýchlo opadla a v prvom sete som s ním ešte dokázal držať krok, pretože ma podržal servis. Hral som dobre, mal som tam šance a bolo to o jednom brejku. Ten sa podaril súperovi a už to potom malo jasný priebeh. Ukázal, že je lepší tenista. Skúsenosti rozhodli."

Druhý nasadený ukrajinský tenista Iľja Marčenko sa prebojoval do 2. kola dvojhry na bratislavskom challengeri Peugeot Slovak Open. V úvodnom kole si poradil s Chorvátom Antem Pavičom v dvoch setoch 7:6 (6) a 6:4.

Ďalej ide aj obhajca titulu Nemec Peter Gojowczyk. V prvom kole si poradil s držiteľom voľnej karty Turkom Altugom Celikbilekom 7:5, 6:1 a v boji o štvrťfinále nastúpi proti šiestemu nasadenému Slovákovi Norbertovi Gombosovi.

Ďalej aj Štěpánek

Postup do 2. kola si zabezpečil aj skúsený 36-ročný Čech Radek Štěpánek. Dvojnásobný daviscupový šampión a držiteľ piatich singlových titulov z okruhu ATP si poradil so siedmym nasadeným Švédom Eliasom Ymerom za 1:46 h v dvoch setoch 6:4 a 7:6 (5).

Český tenist Radek Štěpánek Foto: TASR/AP

Prvým štvrťfinalistom dvojhry je Rumun Marius Copil, ktorý v zápase 2. kola zdolal turnajovú trojku Nemca Jana-Lenarda Struffa po setoch 6:4 a 6:3.

O veľké prekvapenie sa postaral bieloruský kvalifikant Jegor Gerasimov, ktorý v stredu neskoro večer vyradil v 2. kole najvyššie nasadeného Čecha Lukáša Rosola - za 82 minút ho zdolal 6:3 a 7:6 (4).

Postup do 2. kola si zo Slovákov v Bratislave vybojoval okrem Gombosa aj dvojnásobný šampión z rokov 2011 a 2013 Lukáš Lacko.

dvojhra- 2. kolo

Marius Copil (Rum.) - Jan-Lennard Struff (3-Nem.) 6:4, 6:3

dvojhra - 1. kolo:

Jan Šátral (ČR) - Jozef KOVALÍK (SR) 6:7 (3), 7:6 (8), 6:4

Iľja Marčenko (2-Ukr.) - Ante Pavič (Chorv.) 7:6 (6), 6:4

Artem Smirnov (Ukr.) - Aleksandr Nedovjesov (Kaz.) 6:1, 7:6 (7)

Peter Gojowczyk (Nem.) - Altug Celikbilek (Tur.) 7:5, 6:1

Radek Štěpánek (ČR) - Elias Ymer (7-Švéd.) 6:4, 7:6 (5)

štvorhra - 1. kolo:

Mateusz Kowalczyk, Dino Marcan (Poľ./Chorv.) - Vitalij Ščerba, Vadym Ursu (Ukr.) 3:6, 6:0, 10:2