Dobré noviny
Z kroja rovno na električku: Výšivka si užíva svoje znovuzrodenie
Veronika Matušková
Veronika Matušková

Z kroja rovno na električku: Výšivka si užíva svoje znovuzrodenie

Kde všade si dokážete predstaviť výšivku? Tieto národy vedia svoju kultúru spropagovať naozaj svojrázne.

Vo Ľvove jazdia vyšívané električky

Ak vás má šťastena rada, v najväčšom západoukrajinskom meste ste stretli električku č. 1169. Čím je zaujímavá? To zistíte na prvý pohľad. „Pred piatimi rokmi sme už jednu električku ‚obliekli‘ do tradičnej ľvovskej výšivky, no tentokrát sme sa rozhodli pre známejší motív,“ oznámila vo svojom facebookovom profile spoločnosť Ľvovelektrotrans. Hromadný dopravný prostriedok začal v ľudovom šate premávať po meste presne na Deň nezávislosti.

Zaobstarať si nezvyčajnú nálepku aj na vlastné vozidlo pritom vôbec nemusí byť ťažko splniteľným snom, teda aspoň pokiaľ žijete v krajine s jednou z najbohatších ľudových kultúr Európy. U nášho východného suseda tak autá nielen prezúvajú, ale už aj vyšívajú. Zatiaľ nie doslovne.

Foto: avtovyshyvanka.com.ua
Foto: avtovyshyvanka.com.ua

Steny si koledujú o nezvyčajnú fasádu

Na Ukrajine ešte chvíľu zostaneme. V Ternopile si to „odniesla“ ďalšia stena, pomysleli by ste si pri slove graffiti. Nejde však o žiaden vandalizmus, reč je o projekte mladého umelca Oleha Prometeja, ktorý ozdobil miestny múr 228-metrovou haličskou výšivkou. Na geometrickú maľbu minul 120 litrov bielej, 25 litrov červenej a 20 litrov čiernej farby. A prečo práve výšivka? Podľa jeho vlastných slov je ochranným symbolom Ukrajiny.

Foto: doba.te.ua

Príťažlivosť folklóru vo východnej Európe si zrejme všimli aj v zámorí a hneď ho využili v interiéri. Španielska reštaurácia v Toronte prišla s nápadom vyšiť svoju stenu z oceľovej mriežky textíliou. Avšak to nebolo všetko, pod ňu ešte nalepili tapetu tanečnice flamenca. Práca na tejto nápaditej inštalácii trvala viac než dva mesiace, a tak si dnes zákazníci môžu pri dobrom jedle vychutnať aj pohľad na vyše 17-tisíc krížikov.

Foto: patriatoronto.com
Foto: patriatoronto.com

Slováci si na svoj folklór zvykajú len pomaly

Návrat k vlastnej kultúre prostredníctvom remesla, umenia a dizajnu sa nemíľovými krokmi odohráva aj na Slovensku. Hoci množstvo podujatí odzrkadľuje úžasnú pestrosť slovenského folklóru, v bežnom živote k nemu pristupujeme s akousi ostýchavosťou. A pritom na ňu vôbec nie je dôvod, práve naopak. To si pred rokmi uvedomili aj Dobronivčania, ktorých námestie zdobí červeno-čierny vzor poskladaný nie z krížikov, ale z dlažobných kociek. Obec len pár kilometrov od Zvolena tak celému Slovensku dokázala, že kroj môže byť záležitosťou dokonca aj tuzemskej architektúry.

Foto: obecdobraniva.sk

Už ste čítali?