Dobré noviny
O výstavu Veľká Morava a počiatky kresťanstva je veľký záujem
TASR
TASR

O výstavu Veľká Morava a počiatky kresťanstva je veľký záujem

Expozícia predstavuje najvýznamnejšie archeologické nálezy z obdobia Veľkej Moravy.

Z výstavy Veľká Morava a počiatky kresťanstva na Bratislavskom hrade. Na snímke ozdobné šperky. Foto: TASR/Michal Svítok
 

Bratislava 27. októbra (TASR) – Na Bratislavskom hrade je medzinárodná výstava Veľká Morava a počiatky kresťanstva, ktorá potrvá do nedele 1. novembra. Po Brne a Prahe končí svoje putovanie aj v Bratislave, kde je o ňu veľký záujem.

"O obrovskom návštevníckom úspechu svedčí i fakt, že výstavu si za prvé dva mesiace (7.8.–30.9.) jej trvania prišlo pozrieť takmer 32.000 ľudí. V nedeľu si návštevníci môžu poslednýkrát prezrieť veľkomoravské skvosty v priestoroch Slovenského národného múzea – Historického múzea na Bratislavskom hrade," uviedla dnes pre TASR vedúca oddelenia prezentácie Historického múzea Andrea Litváková.

Expozícia predstavuje najvýznamnejšie archeologické nálezy z obdobia Veľkej Moravy. Tento štátny útvar existoval v 9. storočí na území dnešnej strednej Európy. Mnohé predmety zo starších i nových archeologických výskumov sú národnými kultúrnymi pamiatkami a väčšia časť z nich nebola vystavená. Možno spoznať rozsiahle súbory honosných veľkomoravských šperkov – náušníc, gombíkov, náhrdelníkov a prsteňov, súbory vojenského výstroja i vojenskej výzbroje (meče, ostrohy, sekery), umelecky a remeselne spracované predmety z kostí a parohu (napr. hracie žetóny).

Z výstavy Veľká Morava a počiatky kresťanstva na Bratislavskom hrade. Na snímke kolekcia krížov. Foto: TASR/Michal Svítok
 
Z výstavy Veľká Morava a počiatky kresťanstva na Bratislavskom hrade. Na snímke ozdobné šperky. Foto: TASR/Michal Svítok
 

Návštevníkom je prezentovaných takmer 1400 vzácnych archeologických nálezov zapožičaných z 30 inštitúcií z Čiech, Moravy, Slovenska, Rakúska a Poľska. Nechýbajú modely vybraných veľkomoravských kostolov a objektov (napr. Uherské Hradiště – Sady, Břeclav – Pohansko, Mikulčice), ktoré vychádzajú z najnovších vedeckých poznatkov a sú zhotovené unikátnou technológiou živicových odliatkov.

Sú tam aj atraktívne 3D vizualizácie predmetov z drahých kovov, ale i kostených a železných predmetov. Súčasťou expozície je veľkoformátová projekcia idealizovaných rekonštrukcií sakrálnych stavieb, ktorých pozostatky sú predstavené i zábermi z leteckej perspektívy. V inštalovanej interaktívnej miestnosti sú repliky predmetov, komiks približujúci archeológiu a život na Veľkej Morave či dotykové obrazovky s tematickým programom. Súčasťou výstavy je obsiahly katalóg, predaj replík veľkomoravských šperkov a možnosť razby vlastnej mince.

Už ste čítali?