Dobré noviny
Skutočný počet osôb v byte netreba zatajovať. Takto vás vedia odhaliť
TASR
TASR

Skutočný počet osôb v byte netreba zatajovať. Takto vás vedia odhaliť

Monitoring s využitím diaľkového odpočtu dát dokáže odkryť všetky výkyvy v spotrebe vody.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok
 

Bratislava 25. októbra (TASR) – Výdavky na bývanie sú druhou najväčšou položkou slovenských domácností. V minulom roku tvorili podľa údajov Štatistického úradu SR približne 17 % hneď po výdavkoch na potraviny (19,5 %). Upozornila na to spoločnosť ista Slovakia s tým, že niektoré náklady na bývanie sa rozpočítavajú na základe počtu osôb v byte, vzniká preto príležitosť zamlčať skutočný počet užívateľov bytu a ušetriť na úkor ostatných obyvateľov bytového domu.

Nepoctivých nájomníkov, ktorí chcú ušetriť na poplatkoch za komunálny a separovaný odpad či iných položkách, na ktorých sa spoločne dohodli, a uvádzajú nesprávny počet nahlásených osôb v byte, môže podľa spoločnosti odhaliť pravidelné sledovanie spotreby vody. Ako uviedla, monitoring s využitím diaľkového odpočtu dát dokáže odkryť všetky výkyvy v spotrebe vody.

„Denný zber údajov z vodomerov pomocou rádiovej technológie a ich pravidelné sledovanie cez internetový portál presne ukážu, ako sa spotreba vody počas roka v jednotlivých bytoch mení, čo pomôže správcovi bytového domu odhaliť prípadné nezrovnalosti vo vyúčtovaní. Problémoví susedia budú odhalení a náklady na bývanie budú spravodlivo rozdelené,“ vysvetlila marketingová manažérka spoločnosti Jana Slobodová.

Pomocou portálového merania spotreby vody sa podľa nej dá tiež včas odhaliť, že v neobývanom byte došlo k technickej poruche, napríklad v dôsledku pretekania vody vo WC. Spoločnosť zároveň poukázala na to, že nájomníci, ktorí sú častejšie informovaní o spotrebách, sú preukázateľne úspornejší ako ich susedia.

Už ste čítali?