Slovenské hádzanárky prehrali na úvod kvalifikácie v Maďarsku

Zverenky trénera Dušana Poloza nastúpia v ďalšom dueli v sobotu o 18.00 h v Šali proti Poľsku.

Na snímke tréner slovenských hádzanárok Dušan Poloz. Foto: TASR - Michal Svítok

Dabaš 8. októbra (TASR) - Slovenské hádzanárky prehrali vo štvrtok vo svojom úvodnom vystúpení v druhej fáze kvalifikácie ME 2016 na palubovke favorizovaného Maďarska vysoko 19:32. Domáce si v súboji s výrazne omladeným slovenským celkom vypracovali dostatočný náskok už v prvom dejstve a podľa očakávania si do tabuľky pripísali prvé body.

Zverenky trénera Dušana Poloza nastúpia v ďalšom dueli v sobotu o 18.00 h v Šali proti Poľsku, zostávajúcim účastníkom 5. skupiny je Fínsko. Na budúcoročný šampionát do Švédska postúpia prvé dva tímy a najlepšie družstvo z tretích miest všetkých kvalifikačných skupín. Slovenky na predchádzajúcich ME v roku 2014 nechýbali a obsadili 12. priečku.

Priebeh zápasu

Slovenky držali krok s favoritom iba do stavu 2:2, potom nasledovala šnúra piatich gólov domácich a tie tak viedli v 9. minúte 7:2. Zdalo sa, že opraty duelu zobrali pevne do rúk, no Polozova družina bojovala a Súkenníková v 19. minúte zo sedemmetrového hodu znížila na 7:9. Záver prvého polčasu už ale vyznel jasne v prospech Maďariek, ktoré ťažili z pevnej defenzívy i rýchleho protiútoku a v prestávke mali sedemgólový náskok 15:8.

Ani po zmene strán sa obraz hry nezmenil. Domáce hneď v úvode druhého polčasu odskočili už na 17:8 a bez väčších problémov si udržiavali pohodlný náskok. Kouč Sloveniek takmer počas celého duelu využíval v útoku hru bez brankárky s extra hráčkou v poli, proti kompaktnému súperovi sa ale výraznejšie strelecky presadzovala iba Szarková. Tá svojim piatym gólom v 41. minúte zo sedmičky znížila na 14:22. Maďarky ale zareagovali štyrmi gólmi v sérii, v závere ešte navýšili náskok a dokráčali k jednoznačnému triumfu.

Kvalifikácia ME 2016 žien - 5. skupina, 1. kolo:

Maďarsko - Slovensko 32:19 (15:8)

Najviac gólov Maďarska: Mayerová 5, Szamoránska, Bognárová-Bódiová a Kovacsiczová po 4, Erdősiová a Triscsuková po 3 - Zostava a góly SR: Tóthová, Medveďová - Rechtorisová 2, Fiľková-Trehubová 3, Školková 1, Horňáková 1, Szarková 5/1, Súkenníková 2/1, Habánková 3, Bíziková, Szücsová, Kostelná 1, Kertészová, Bujnochová, Szőkeová, Veselková 1. Rozhodovali: Maričová, Mašičová (obe Srb.), vylúčenia: 0:4, 7m hody: 3/1 - 3/2, 1200 divákov