Dobré noviny
Vedec odhalil jednoduchý spôsob, ako si zapamätať všetky svoje sny
Dobré noviny
Dobré noviny

Vedec odhalil jednoduchý spôsob, ako si zapamätať všetky svoje sny

— Foto: Wikipedia

Mladý vedec prednedávnom publikoval výskumnú štúdiu, ktorá preukázala, že dlho hľadaným kľúčom k snívaniu môžu byť obyčajné vitamíny.

ADELAIDE 30. septembra - Každý z nás sníva. Hoci máme množstvo poznatkov o snoch a procese snívanie, dosiaľ nebolo známe ako, a či je vôbec možné naše sny ovplyvňovať.

Nie je sen ako sen

Počuli ste už o lucidných snoch? V jednoduchosti povedané ide o sny, ktoré si snívajúci uvedomuje. Sú reálne, fantastické, plné farieb a snívajúci do nich môže vstupovať a ovplyvňovať tak dianie v nich. Ten, kto lucidný sen niekedy prežil, ho popisuje ako úžasný zážitok, ktorý si na rozdiel od bežných snov väčšina ľudí zapamätá.

Hoci existuje viacero postupov, ako si lúcidne – teda vedomé – snívanie privodiť, žiaden z nich nie je zárukou, že takýto typ snov sa skutočne objaví.

Vstupenkou do snov je písmeno "B"

Výskumná práca postgraduálneho študenta na Univerzite v Adelaide Denholma Aspyho preukázala, že užívanie konkrétnych vitamínov zo skupiny B, vedie k živším, emocionálnejším a farbenejším snom, ktoré si snívajúci nielen pamätá, ale môže ich aj voľne ovplyvňovať.

Štúdie za zúčastnilo takmer 200 dospelých participantov. Jedna skupina participantov dostávala pred spaním vitamíny B a B6, zatiaľ čo druhej skupine bolo podávané placebo. Po prebudení boli partipantom kladené konkrétne otázky a mapovaný ich spánkový proces. V skupine, ktorá dostávala vitamíny bol zaznamenaný nielen významne vyšší výskyt lucidných snov, ale aj u participantov, ktorí lucídne snívanie nevykazovali, sa objavilo vyššie percento zapamätaných snov, ako v prípade skupiny s placebom.

Aspy je presvedčený, že práve vitamíny skupiny B sú priamo spojené s lucidným snívaním a umožňujú snívajúcemu kontrolovať svoje sny.

Lucidné sny môžu liečiť

Podľa Aspyho výskumu majú lucidné sny obrovský terapeutický potenciál. Nakoniec, už dnes sa používajú pri liečení fóbie, traumy, desivých snov a dokonca aj fyziologických problémov.

„Priemerný človek strávi počas svojho života snívaním až 5 rokov. Ak dokážeme tento čas zužitkovať a vyťažiť z neho čo najviac, môže to mať ohromný zdravotný potenciál“, uviedol mladý vedec.

Okrem vplyvu na naše snívanie majú však vitamíny skupiny B aj množstvo iných zdravotných výhod. Napríklad umožňujú nášmu telu využívať a efektívne ukladať energiu z bielkovín a pomáhajú pri tvorbe hemoglobínu. Vitamíny tejto skupiny sa nachádzajú v bravčovom mäse, hydine, rybách, vajciach, sójových bôboch, orechoch mlieku či zemiakoch.

zdroj: Australian Geographic

Už ste čítali?