Dobré noviny
Pre zdravé srdce je dôležité aj zdravé životné prostredie
TASR
TASR

Pre zdravé srdce je dôležité aj zdravé životné prostredie

K zdravému prostrediu môže prispieť napríklad zákaz fajčenia vo verejných parkoch, minimalizácia reklamy na tabakové výrobky a rýchle občerstvenie či lepší systém zdravotníctva.

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván
 

Bratislava 29. septembra (TASR) – Pre zdravé srdce je potrebné aj zdravé životné prostredie. Ak sa ľuďom poskytne možnosť vybrať si na bývanie, ich prácu či zábavu také miesto, ktoré bude prospešné pre ich zdravie, prispeje to podľa odborníkov k zníženiu rizika srdcovo-cievnych ochorení vyplývajúcich aj zo škodlivého životného prostredia. Slovenská liga Srdce srdcu pri príležitosti dnešného Dňa srdca preto upozornila, aké dôležité je vytvárať zdravé životné prostredie.

K zdravému prostrediu môže podľa prezidenta ligy Jána Lietavu prispieť napríklad zákaz fajčenia vo verejných parkoch, minimalizácia reklamy na tabakové výrobky a rýchle občerstvenie či lepší systém zdravotníctva. "Zabezpečenie prístupu jednotlivcov k zdravému prostrediu vyžaduje okamžité kroky na národnej a medzinárodnej úrovni... Na Svetový deň srdca vyzývame vedúcich predstaviteľov, aby prijali rozhodnutia prospievajúce srdcu," povedal.

Podľa odborníkov je dôležitá aj informovanosť ľudí. "Venovať pozornosť tomu, koľko prejdeme, by malo byť také ľahké, ako sledovať si jedálny lístok. Počas Svetového dňa srdca nabádame ľudí, aby začali niečo robiť pre zdravie svojho srdca," uviedol Ján Slezák, čestný prezident Slovenskej ligy Srdce Srdcu.

Vo väčšine prípadov sa dá kardiovaskulárnym ochoreniam predchádzať, a to ovplyvňovaním rizikových faktorov, akými sú napríklad fajčenie, nezdravé stravovanie a nedostatok pohybu. "Napriek zlepšujúcej sa kvalite liečby kardiovaskulárnych chorôb sme svedkami ich stúpajúceho výskytu, lebo naša populácia starne, životný štýl sa nezlepšuje a vo zvýšenej miere sa uplatňujú nepriaznivé faktory životného prostredia. Veď až 90 percent obyvateľov Európy žije v znečistenom ovzduší a hlučnom prostredí," uviedla Iveta Šimková, prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

Tradíciu Svetového dňa srdca založila Svetová federácia srdca v roku 2000, s cieľom informovať ľudí na celom svete o tom, že srdcové choroby a cievna mozgová príhoda sú najčastejšou príčinou smrti a každý rok im podľahne 17,3 milióna ľudí. Tohtoročný Svetový deň srdca prebiehal na Slovensku pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku.

Už ste čítali?