Dobré noviny
V Helsinkách bude mať premiéru slovenský dokumentárny film KARIBU Kenya
SlovakAid
SlovakAid

V Helsinkách bude mať premiéru slovenský dokumentárny film KARIBU Kenya

Dokument predstavuje viaceré rozvojové projekty oficiálnej rozvojovej spolupráce - SlovakAid z oblasti podpory vzdelávania, budovania sociálnej infraštruktúry a ochrany životného prostredia.

KARIBU Kenya (2014) je dokumentárny film slovenského režiséra Braňa Gotthardta, ktorý je výpoveďou o pôsobení slovenských rozvojových pracovníkov v Keni. Prostredníctvom hlavnej postavy, spravodajského kameramana, Petra Javora, mapuje viaceré rozvojové projekty, ktoré priniesli mnohým ľudom v Keni nádej a motiváciu participovať na skvalitnení ich životných podmienok. Film bude mať slávnostnú premiéru v Helsinkách, 22. októbra, v kultúrnom centre Eurooppasali počas otvorenia výstavy „Ako Stredná Európa pomáha svetu“.

Foto: Diana Huľová

Dokument predstavuje viaceré rozvojové projekty oficiálnej rozvojovej spolupráce - SlovakAid z oblasti podpory vzdelávania, budovania sociálnej infraštruktúry a ochrany životného prostredia.

Pri pohľade na všetky tie usmiate tváre ale aj utrápené oči som si uvedomil ako málo stačí človeku ku šťastiu a ako veľa mu k nemu paradoxne môže chýbať. To čo sa pre nás stáva všednosťou, napríklad voda, potraviny, vzdelanie či zdravotná starostlivosť, môže byť pre niekoho, len pár hodín letu vzdialeného od nás, otázkou prežitia. Videl som aká úprimná môže byť detská radosť pri otvorenom vodovodnom kohútiku, ale aj aká úmorná je niekoľko kilometrov dlhá cesta pešo do vedľajšej dediny po vodu. Cítil som vďačnosť ľudí za každú maličkosť, a zároveň štedrosť domácich aj na úkor vlastného živobytia. Stretol som aj rodákov, ktorý chápu univerzálnu hodnotu života a s nasadením toho vlastného sa rozhodli pomáhať ľuďom, ktorý to naozaj potrebujú. Dokázali mi, že pravá hodnota peňazí nespočíva v ich nazhromažďovaní, ako to veľakrát vidíme u nás, ale najmä v tom, na čo sú tie peniaze využívané a čo všetko za ne možno zmeniť k lepšiemu. Keňa mi jednoducho ukázala ako málo by sme si mohli aj my odoprieť, aby sa mali všetci ľudia aspoň o trošku lepšie.“, hovorí spravodajský kameraman, Peter Javor.

Keňa je programovou krajinou SlovakAid od roku 2003. Krajina neustále bojuje s mnohými problémami. Pod hranicou chudoby žije v Keni takmer 46% ľudí, občania dennodenne pociťujú slabiny kenského zdravotného a sociálneho systému, ktorý situáciu v krajine nezlepšuje. V Keni tiež žije takmer 2 milióny ľudí s vírusom HIV/AIDS, čo má okrem zdravotník rizík, ďalekosiahle sociálne dopady. Ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť finančne náročnú liečbu zomierajú a siroty po smrti svojich rodičov žijú na uliciach alebo sa túlajú v slumoch.

Dokumentárny film KARIBU Kenya nie je len výpoveďou o tom ako tejto krajine pomáhame, divák má možnosť vidieť, čo táto krajina dáva nám. „Som veľmi rada, že som mohla participovať na tomto projekte, dokument je prvým filmom, ktorý vznikol v réžii našej agentúry a som presvedčená, že divákom umožní hlbšie nazrieť do problémov rozvojového sveta a uvedomiť si, že naša pomoc je potrebná a má zmysel.“, dodáva Eva Klanduchová, manažérka pre PR a verejnú informovanosť zo Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Slovenskí diváci budú mať možnosť vidieť dokument koncom novembra, počas filmového festivalu Jeden Svet.

Slovensko od roku 2003 v Keni implementovalo 39 bilaterálnych rozvojových projektov v hodnote približne 6,9 milióna EUR. Slovenská rozvojová spolupráca sa zameriava na najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva a na odstraňovanie príčin ich chudoby a nielen jej následkov.

Foto: Peter Javor
Foto: Peter Javor
Foto: Peter Javor
Foto: Peter Javor
Foto: Peter Javor
Foto: Peter Javor
Foto: Peter Javor
Foto: Peter Javor

KARIBU Kenya – Alebo ako Slováci menia Keňu (2014)

Kamera: Peter Javor / Námet: Eva Klanduchová / Scenár a réžia: Branislav Gotthardt / Strih: Branislav Gotthardt / Hudba: Igor Baar / Produkcia: Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu / Minutáž: 26 min. / Znenie: slovenský a anglický jazyk (s titulkami)

(PR) 

Už ste čítali?