Dobré noviny
Informácie o spolupráci farmafiriem a lekárov budú na webe
TASR
TASR

Informácie o spolupráci farmafiriem a lekárov budú na webe

Po novom tak má byť jasné, kto koho financuje a s akým cieľom.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Bratislava 24. septembra (TASR) – Vzťahy medzi zdravotníkmi a farmaceutickými spoločnosťami majú byť transparentnejšie. Ministerstvo zdravotníctva si to sľubuje od novely zákona o liekoch, ktorú dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Právna norma má od januára budúceho roka zaviesť nové pravidlá zverejňovania údajov o spolupráci lekárov s výrobcami liekov.

Ako podľa ministerstva ukázala prax, súčasné pravidlá nefungovali a spoluprácu s farmafirmami priznávalo len minimum lekárov. Po novom ju majú preto oznamovať firmy. Dáta by sa mali zverejňovať aj na webe.

O spolupráci s lekármi majú povinne informovať každého polroka. Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) budú posielať správu o výdavkoch na propagáciu, marketing a na peňažné i nepeňažné plnenia poskytnuté zdravotníckym pracovníkom priamo alebo nepriamo prostredníctvom tretej osoby. Dáta následne zverejní NCZI na svojom webe, pacienti si tak budú môcť pozrieť, s akými výrobcami liekov ich lekár spolupracoval.

Po novom tak má byť jasné, kto koho financuje a s akým cieľom. Súčasné nastavenie legislatívy sa tak podľa šéfa sekcie liekovej politiky ministerstva Adama Hlôška priblížilo americkému modelu. USA je známe svojou prísnou politikou v oblasti spolupráce lekárov a farmafiriem. Povinnosť zverejňovať všetky platby medzi nimi a zdravotníckymi odborníkmi tam platí od roku 2013.

Na príprave novely spolupracovalo ministerstvo s organizáciou Transparency International Slovensko (TIS). Nové pravidlá podľa Zuzany Dančíkovej z TIS obmedzia priestor pre nekalé konanie, zlepšia porozumenie a posilnia dôveru pacientov a verejnosti v spoluprácu firiem a zdravotníkov. To si od novely sľubuje aj minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD).

Do druhého čítania sa dnes dostal aj návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Podstatou právnej normy je prebratie európske smernice, ktorou sa stanovujú požiadavky na ochranu zdravia obyvateľstva vzhľadom na rádioaktívne látky obsiahnuté vo vode určenej na ľudskú spotrebu.

V ďalšom legislatívnom procese je aj novela zákona o zdravotnom poistení, ktorá má spresniť postup pri výpočte ročného nároku na uplatnenie odpočítateľnej položky u poistencov, ktorí z rôznych dôvodov mali nárok na odpočítateľnú položku iba časť kalendárneho roka. Podľa rezortu zdravotníctva je navrhovaná zmena v prospech občanov a nedotýka sa zamestnávateľov.

Novela po novom upravuje aj otázky platenia poistného z likvidačného zostatku. "Súčasná právna úprava sa javí ako nespravodlivá, pretože ide iba o časť majetku spoločníka, ktorý bol na začiatku podnikania vložený do majetku spoločnosti. Preto sa navrhuje vypustiť povinnosť platiť odvody na poistné na verejné zdravotné poistenie z tohto príjmu, pokiaľ tento príjem nie je predmetom dane z príjmov," vysvetľuje ministerstvo.

Už ste čítali?