Dobré noviny
3 jednoduché kroky, ako si zapamätať všetky svoje heslá navždy
Dobré noviny
Dobré noviny

3 jednoduché kroky, ako si zapamätať všetky svoje heslá navždy

Súťažná televízna šou Password (Heslo) bola populárna v rokoch 1961-1967 a 1971-1975.
Súťažná televízna šou Password (Heslo) bola populárna v rokoch 1961-1967 a 1971-1975. — Foto: CBS & ABC

Prinášame vám jednoduchý trik v troch krokoch, vďaka ktorému si nielen vytvoríte bezpečné heslo, ale si ho aj navždy zapamätáte!

Určite to poznáte aj vy: Registrujeme sa na rôznych webových stránkach, máme desiatky účtov v rôznych internetových službách a heslá k týmto účtom nám postupne začínajú prerastať cez hlavu.

V týchto situáciách je pomerne ťažké zapamätať si všetky svoje heslá a tak mnohí ľudia robia nebezpečné chyby. Volia veľmi ľahko uhádnuteľné heslá (napr. mená svojich manželiek či detí alebo dátumy narodenia) alebo používajú na všetkých stránkach rovnaké heslo a to nikdy nemenia. 

To je veľmi nebezpečné, pretože tak ľahko môžeme stratiť kontrolu nad svojím účtom. Je preto dôležité držať sa zásady, že heslo na prvý pohľad nesmie dávať žiaden zmysel, malo by sa skladať z veľkých a malých písmen, malo by obsahovať číslice a ideálne aj špeciálne znaky (napr. #, §, !, a podobne). 

Ako si však vytvoriť bezpečné heslá a pritom si ich zapamätať? Prinášame vám jednoduchý trik v troch krokoch, vďaka ktorému si nielen vytvoríte bezpečné heslo, ale si ho aj navždy zapamätáte!

1. Vyberte si frázu

Vyberte si ľahko zapamätateľnú frázu, ktorá vás vystihuje. Napríklad "som hladný, ako vlk". Použite prvé písmená každého slova, striedajte veľké a malé písmená a pridajte nejaké číslo. V tomto prípade bude základom nášho hesla "ShaV2".

2. Pomôžte si názvom webu

Ak sa registrujete na nejakej známej web stránke, pomôžte si pri tvorbe hesla jej názvom. Môžete z neho vytvoriť skratku. Napríklad: Dobré noviny = DN, Amazon = AMZ, Gmail = GM.

3. Kombinujte

Skombinujte základ hesla vytvorený v prvom kroku ("ShaV2") so skratkou, ktorú ste vytvorili v druhom kroku ("DN"). Výsledné heslo môže by v našom prípade bolo "ShaV2DN".

Už ste čítali?