Dobré noviny
8 zvláštnych povolaní, ktoré existujú len vo svojej krajine
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

8 zvláštnych povolaní, ktoré existujú len vo svojej krajine

— Foto: Business Insider

Niektoré sú naozaj vtipné, iné zasa čudné, ba dokonca až bizarné.

BRATISLAVA 23. septembra - Rôzne okolnosti alebo kultúrne tradície môžu niekedy viesť k vzniku zaujímavých, ale najmä netradičných povolaní. Aj týchto osem profesií bolo vytvorených za zvláštnych okolností a keďže sa vykonávajú len v krajinách či mestách, v ktorých vznikli, sú jedinečnými svetovými unikátmi. Niektoré sú pritom naozaj vtipné, iné zasa čudné, ba dokonca až bizarné.

Rátači labutí

V niektorých grófstvach Veľkej Británie existujú takzvaní rátači labutí. Toto povolanie vychádza viac-menej z tradície a jeho podstatou je spočítavanie labutí, ktoré sa usídlili na tamojších jazerách. Rátači labutí si všímajú aj ich zdravotný stav a spolu s narátaným množstvom ho pravidelne zaznamenávajú.

Dopravné zebry

Pre priechody pre chodcov sa niekedy zvykne používať aj pomenovanie zebra. V Bolívii však toto označenie predstavuje viac ako len zľudovený názov. Tu sa môžu ľudia ako zebry zamestnať. Majú na sebe nápadité kostýmy a ich úlohou je pútať pozornosť áut a pomáhať chodcom prejsť cez cestu. V prípade potreby tiež riadia premávku. Vďaka svojmu vzhľadu navyše nejednému účastníkovi premávky zlepšujú deň.

Vyťahovači bicyklov

V Holandsku sú bicykle veľmi obľúbeným dopravným prostriedkov. Často sa však nešťastnou náhodou stratia v riekach, kde sa ich po čase nazbiera nemalé množstvo. V Amsterdame preto zamestnávajú ľudí, ktorí obsluhujú špeciálne bagre, ktoré pomocou hydraulickej ruky vytiahnu z vody každoročne až 15 tisíc bicyklov.

Zakrývači poznávacích značiek

V hlavnom meste Iránu, v Teheráne, prijali opatrenie, ktoré obmedzuje počet áut, ktoré sa nachádzajú na ceste počas dňa. Na základe bizarného nariadenia tak vzniklo ešte bizarnejšie povolanie – zakrývači poznávacích značiek. Najímajú si ich niektorí vodiči, ktorí nariadenie porušujú. Aby ich neodhalili a nedostali pokutu, za ich autami chodia títo ľudia tak, aby zakryli ŠPZ vozidla.

Zatláčači ľudí

Japonské hlavné mesto Tokio je známe svojou početnou populáciou, ktorá pre tamojšiu dopravu predstavuje obrovský nápor. Metrom sa prepravuje také množstvo ľudí, že časť z nich sa obvykle ani nezmestí do vozňov. Z tohto dôvodu začali prevádzkovatelia metra zamestnávať ľudí, ktorí majú naozaj zaujímavú úlohu. V rannej a večernej dopravnej špičke zatláčajú do preplnených vozňov čo najviac cestujúcich. Potom sa ešte uistia, že vo dverách neostal nikto zachytení a pošlú metro na ďalšiu zastávku.

Príslušníci švajčiarskej gardy

Možno ste to ani netušili, ale hlavu katolíckej cirkvi nemôže ochraňovať len tak ktokoľvek. Jedinou plnohodnotnou strážou Apoštolského paláca vo Vatikáne môže byť iba príslušník takzvanej pápežskej švajčiarskej gardy, ktorý však musí spĺňať náročné kritériá. Musí ísť o muža s katolíckou vierou, ktorý je aspoň 175 centimetrov vysoký a musí mať odslúžené aspoň dva roky vo švajčiarskej vojenskej službe. Len ten, kto splní všetky tieto podmienky je oprávnený nosiť unikátnu modro-červeno-zlatú pruhovanú uniformu, ktorou sa pýšia príslušníci jedinečnej švajčiarskej gardy.

Pštrosie opatrovateľky

V Južnej Afrike majú taktiež jedno nevšedné povolanie. Úlohou takzvaných opatrovateliek pštrosov je kontrolovať výhradne pštrosie mláďatá a zabezpečiť, aby do seba príliš často neďobali.

Ochrancovia vrán

Na známej londýnskej veži menom Tower of London sa už pred stovkami rokov usadili vrany. Obyvatelia Londýna veria, že tieto vtáky vežu spolu s korunovačnými klenotmi ochraňujú, a preto sa treba postarať o to, aby odtiaľ neodleteli. To majú na starosti takzvaní ochrancovia vrán, ktorí ich kŕmia a poskytujú im nepretržitú starostlivosť.

Nuž, niektoré z týchto povolaní musia byť naozaj náročné, no na niektorých pozíciách musí byť zasa radosť pracovať.

Už ste čítali?