Dobré noviny
Rodičia robia vo výchove detí túto častú chybu. Týka sa to aj vás?
TASR
TASR

Rodičia robia vo výchove detí túto častú chybu. Týka sa to aj vás?

Duševné zdravie môže rodič dieťaťu pestovať otvorenými rozhovormi už od útleho veku.

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász
 

Bratislava 12. septembra (TASR) – Rodičia by sa mali viac zaujímať o duševné zdravie svojich detí, myslí si spolupracovníčka Ligy za duševné zdravie (LDZ) Alexandra Bražinová. Hoci sú veľmi vnímavé a veci okolo registrujú, dospelí majú podľa nej tendenciu ich problémy zľahčovať a vyčleňovať ich z diania v rodine. Robia tak chybu.

"Nie je to správne, deti dokážu mnohé veci prijať a pochopiť. Realitu im netreba prikrášľovať, len interpretovať vhodnou formou," povedala pre TASR. Ak v rodine napríklad došlo k úmrtiu, dieťaťu je podľa jej slov lepšie vysvetliť, že je to prirodzená súčasť života. "Určite ho netreba klamať, že rodinný príslušník odišiel niekam preč na dlhú cestu. Dieťa sa aj tak nakoniec dozvie pravdu," podotkla.

Duševné zdravie môže rodič dieťaťu pestovať otvorenými rozhovormi už od útleho veku. Treba sa ho často pýtať na pocity, názor a raz za čas si vyčleniť priestor na hlbšiu debatu. "Môže prebiehať na partnerskej úrovni aj hravou formou, je to individuálne, závisí to od povahy dieťaťa aj rodiča," podotýka.

Otvorene hovoriť o pocitoch je podľa Bražinovej vecou zvyku, človek sa to musí naučiť. Ak dieťa dostane "takýto základ", ľahšie bude zvládať aj stres alebo konflikty medzi rovesníkmi. "Do života je to určite istý druh benefitu. Byť duševne v poriadku je dôležité pre celkové zdravie človeka," uviedla Bražinová. Slováci duševnému zdraviu zatiaľ neprikladajú taký dôraz, myslí si.

Na jeho dôležitosť bude liga poukazovať najbližšie dni. Pripravila destigmatizačnú a celoslovenskú zbierku na podporu duševného zdravia Dni nezábudiek. Verejnosť už môže vidieť spoty so známymi osobnosťami v televízii, zbierka v uliciach potrvá od 16. do 20. septembra. Zapojí sa do nej 65 miest, asi sto koordinátorov (ľudia z regionálnych občianskych združení) a takmer 3000 dobrovoľníkov - zväčša študentov.

Do zbierky Dni nezábudiek sa vie verejnosť zapojiť aj inak. Možno prispieť SMS správou v hodnote dvoch eur na číslo 833 alebo trvalým príkazom a zaslaním jednorazovej sumy na číslo účtu LDZ, a to do konca tohto roka. Vlani sa lige podarilo dokopy vyzbierať takmer 38.000 eur.

Vyzbierané peniaze pôjdu do regionálnych združení na financovanie podporných projektov, ako sú denné stacionáre, chránené dielne či rehabilitačné centrá. Časť financií využijú stredné školy na vzdelávanie a materské centrá na poradenstvo a rozvoj sociálnych zručností. Ostatné financie slúžia na udržanie kontinuity dlhoročných a overených programov.

Už ste čítali?