Dobré noviny
Dobrý trh v Bratislave aj s účasťou úradu vlády
TASR
TASR

Dobrý trh v Bratislave aj s účasťou úradu vlády

Dobrý trh na Panenskej je komunitný projekt, ktorý vznikol v spolupráci so susedmi a susedskými organizáciami.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok
 

Bratislava 11. septembra (TASR) - Úrad vlády SR je Národným kontaktným bodom Programu Švajčiarsko-slovenskej spolupráce, vďaka ktorému sa podporujú rôzne projekty aj v oblasti skvalitnenia sociálnych služieb pre telesne aj mentálne hendikepovaných klientov. V rámci programu sa podarilo zlepšiť služby a zrekonštruovať priestory Domu sv. Anny v Starej Ľubovni, ako aj v domove sociálnych služieb – DOMKO v Košiciach. Realizátormi projektov sú Gréckokatolícka charita Prešov a Košický samosprávny kraj.

Zástupcovia obidvoch zariadení sa v utorok 15. septembra 2015 zúčastnia na tradičnom a veľmi obľúbenom podujatí Dobrý trh, ktoré organizuje bratislavská mestská časť Staré mesto na Panenskej ulici v Bratislave. V jednom z mnohých stánkov budú ponúkať originálne, ručne vyrobené práce svojich klientov.

Dobrý trh na Panenskej je komunitný projekt, ktorý vznikol v spolupráci so susedmi a susedskými organizáciami. Dobrý trh na Panenskej sú otvorené dvory a záhrady, koncerty v Artfóre, burza na nádvorí ZUŠ či prehliadky v evanjelickom kostole.

Informácia o projektoch: Gréckokatolícka charita Prešov – projekt zameraný na komplexné soc. služby pre deti a mladistvých s obdobím realizácie od januára 2012 do decembra 2016 s prostriedkami cca 1.100.000 eur.

Pracovníci denného centra Domu sv. Anny v Starej Ľubovni sa usilujú o vyššiu integráciu zdravotne postihnutých detí a mládeže do bežného života. Využívajú na to nielen liečebnú rehabilitáciu, ale najmä sociálnu terapiu. Práve ňou chce charita podporiť osamostatňovanie sa mladých ľudí pri starostlivosti o seba či domácnosť. Psychologická rehabilitácia odstraňuje ich psychické bariéry a počas pracovnej rehabilitácie si mladí ľudia osvojujú pracovné návyky. V rámci pracovnej rehabilitácie sa klienti aktívne podieľajú na výrobe rôznych výrobkov. Výsledok ich úsilia a teda rôzne druhy výrobkov nájdete nielen tu na Dobrých trhoch v našom stánku, ale samotný katalóg výrobkov, ktorý je dostupný aj na webovej stránke GKCH. Tí, ktorí dosiahnu vyšší stupeň pracovnej nezávislosti, rozvíjajú svoje zručnosti v chránenej dielni a učia sa žiť v simulovanej domácnosti. Klientom je poskytovaná prepravná služba, o ktorú je každým rokom väčší záujem. Okrem iného sa plánuje zriadenie Špeciálnej cirkevnej základnej školy, čím sa prepojí doterajšia sociálna starostlivosť poskytovaná GKCH s výchovou a vzdelávaním detí. GKCH sa prostredníctvom rôznych podujatí tiež snaží o interakciu medzi mladými ľuďmi s postihnutím a ostaným obyvateľstvom.

Vstúpte k nám...Domov sociálnych služieb DOMKO, obdobie realizácie od januára 2012 do júna 2016, prostriedky cca 1.300.000 eur.

Vďaka projektu Košického samosprávneho kraja je DOMKO už kompletne zrekonštruované a umožňuje poskytovať klientom týždennú pobytovú formu. Domov je uspôsobený tak, aby zjednodušil pohyb imobilných klientov a nanovo boli vybavené aj špecializované miestnosti pre terapie a ďalšie miestnosti domova. Vznikol tak priestor pre kvalitnejšie služby rozšírené o nové aktivity a vytvorenie Centra voľného času v popoludňajších hodinách. V rámci Centra voľného času sa majú realizovať vybrané terapie ako napríklad ergoterapia, keramika, arteterapia (enkaustika), fotografovanie a pod. Týmto krokom sa naplní heslo „Domkáčov“: otvárame dvere pre širokú verejnosť, čo klientom umožní výraznejšie sa integrovať do bežného života. Projekt má už za sebou výnimočné podujatie - vo februári 2013 sa uskutočnili celoslovenské zimné zábavno - pohybové hry pre mentálne postihnutých klientov zo slovenských domovov sociálnych služieb. S chuťou si zašportovalo viac ako 120 klientov z 20 zariadení celého Slovenska. V súčasnosti sa o DOMKu a tiež aktivitách realizovaných v rámci projektu pripravuje publikácia.

Už ste čítali?