Dobré noviny
Slovenský priemysel rastie podľa analytikov najrýchlejšie od roku 2013
TASR
TASR

Slovenský priemysel rastie podľa analytikov najrýchlejšie od roku 2013

Štatistiky však mohli ovplyvniť aj dovolenky v najväčších priemyselných firmách.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Bratislava 10. septembra (TASR) - Júlové údaje o vývoji priemyslu a stavebníctva naznačujú, že slovenská ekonomika začala tretí kvartál tohto roka úspešne. "Júlové údaje priemyselnej produkcie príjemne prekvapili," konštatuje analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Ako dnes informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, po júnovom medziročnom raste o 6,9 % sa priemyselná produkcia na Slovensku v júli zvýšila o 11,9 %. "Priemysel tak vykázal najrýchlejší medziročný rast od konca roka 2013," zhodnotil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Júlový rast ťahala hlavne výroba áut (vyššia o 27,5 %) a výroba kovov (rast o 14,3 %).

Štatistiky však mohli ovplyvniť aj dovolenky v najväčších priemyselných firmách. "Na prvý pohľad júlové čísla naznačujú, že slovenský priemysel pokračuje v relatívne masívnom oživení, avšak vzhľadom na nepravidelné rozloženie celozávodných dovoleniek bude možné vyvodzovať závery až po zverejnení čísel za celé leto," upozorňuje Koršňák.

V stavebníctve v júli pokračoval dynamický rast, keď sa produkcia tohto odvetvia medziročne zvýšila o 24,3 %. Už v júni sa tempo rastu stavebnej produkcie zrýchlilo na 26 % z májových 15,2 %. "K výraznému rastu prispieva najmä medziročný rast v novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií," priblížila Muchová. Pozitívny vplyv na produkciu stavebníctva má podľa nej čerpanie eurofondov, ale čiastočne aj bázický efekt z minulého roka.

"V auguste očakávame korekciu silného júlového rastu priemyslu, a to najmä v dôsledku presunu časti celozávodných letných dovoleniek až na august," avizuje Koršňák. Oživenie európskych ekonomík by však malo podľa neho stále podporovať slovenský priemysel. Stavebníctvo majú v nasledujúcich mesiacoch ťahať oživujúce sa investície v ekonomike, ale najmä vyššie verejné výdavky do výstavby infraštruktúry.

Už ste čítali?