Slováci pred vypredaným hľadiskom v Žiline remizovali s Ukrajinou 0:0

Na vytúžený postup z posledných dvoch zápasov potrebujú získať už len jedno víťazstvo.

Na snímke vľavo Juraj Kucka (Slovensko) a vpravo Ruslan Rotaň (Ukrajina) v kvalifikačnom zápase C-skupiny o postup na EURO 2016 Slovensko - Ukrajina v Žiline 8. septembra 2015. Foto: TASR - Martin Baumann

Žilina 8. septembra (TASR) - Slovenskí futbaloví reprezentanti remizovali v ich ôsmom zápase kvalifikácie EURO 2016 v utorok v Žiline s Ukrajinou 0:0. V tabuľke C-skupiny tak nielenže potvrdili druhé miesto za majstrami kontinentu Španielmi, ale udržali si dôležitý trojbodový náskok pred Ukrajincami. Na vytúžený postup z posledných dvoch zápasov potrebujú získať už len jedno víťazstvo.

Zverenci trénera Jána Kozáka sa v októbrovom záverečnom dvojzápase bojov o finálový turnaj vo Francúzsku stretnú opäť v Žiline s Bieloruskom (piatok 9. októbra) a o tri dni absolvujú posledné vystúpenie v Luxembursku.

Zápas na vypredanom žilinskom štadióne si osobne na VIP tribúne pozrel aj prezident SR Andrej Kiska.

Na snímke tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák v kvalifikačnom zápase C-skupiny o postup na EURO 2016 Slovensko - Ukrajina v Žiline 8. septembra 2015. Foto: TASR - Martin Baumann

kvalifikácia EURO 2016, C-skupina:

Žilina

Slovensko - Ukrajina 0:0

ŽK: Hamšík, Gyömbér - Rybalka, Konopľanka, Stepanenko.

Rozhodovali: Atkinson - Child, Burt (všetci Ang.), 10.648 divákov (vypredané).

zostavy a striedania:

Slovensko: Kozáčik - Pekarík (51. Saláta), Škrtel, Hubočan, Gyömbér - Kucka, Pečovský - Mak (84. Stoch), Hamšík, Ďuriš - Vittek (66. Jakubko)

Ukrajina: Pjatov - Fedeckij, Chačeridi, Rakickij, Ševčuk - Stepanenko, Rybalka - Jarmolenko, Rotaň, Konopľanka - Kravec (90.+1 Gladkij)

Slováci pred vypredaným hľadiskom začali aktívne a od úvodných sekúnd sa hral výborný futbal. Ako prvý to skúsil z priameho kopu Kucka, ale pálil nad. V 10. minúte individuálne vnikal cez stred slovenskej obrany Konopľanka, no jeho technická zakrútená strela tesne minula ľavú žrď Kozáčikovej brány. V 17. minúte Slováci rýchlo zakombinovali na jeden dotyk a po Makovom priklepnutí Hamšíkovu exportný tiahly volej skvele vyrazil Pjatov na roh. Po ňom hlavičkoval Ďuriš, no nepresne. Hral sa výborný futbal a v rýchlom slede mohli skórovať hostia, keď po šikovnej narážačke strieľal nad brvno Jarmolenko. Potom sa pod Dubňom rozpútal boj o stred poľa, hostia boli síce častejšie na polovici Slovákov, ale tí hrali v defenzíve pozorne a hrozili z brejkov. Čisté šance sa nerodili, hoci Ukrajina mala opticky viac z hry, ale Pekaríkovi sa darilo výborne eliminovať tvorcu hry hostí Konopľanku.

Na snímke vpravo Martin Škrtel (Slovensko) a vľavo Ruslan Rotaň (Ukrajina) v kvalifikačnom zápase C-skupiny o postup na EURO 2016 Slovensko - Ukrajina v Žiline 8. septembra 2015. Foto: TASR - Martin Baumann

Domáci na začiatku druhého dejstva stratili zraneného obrancu Pekaríka, ktorého musel vystriedať Saláta. Ten sa zaradil na stopéra ku kapitánovi Škrtelovi a Hubočan sa posunul na kraj. V 53. minúte napriahol zo strednej vzdialenosti Kucka, ale Pjatov jeho projektil skrotil. Na druhej strane sa nepresnými strelami prezentovali Rotaň a Kravec, a gólovo nezapršalo ani po hodine hry, keď po Makovej prihrávke pálil nad Hamšík. Na žilinskom trávniku horel boj o každý centimeter hracej plochy. V 83. minúte po priamom kope a odraze sa lopta dostala k Makovi, ale jeho strela išla nad. V 86. minúte Rakickij z priameho kopu vyzval k dobrému zákroku Kozáčika a dráma vrcholila. Slováci sa napokon tešili zo zisku kľúčového bodu.

Na snímke vľavo tréner slovenských futbalistov Ján Kozák a vpravo slovenský reprezentant Róbert Mak počas striedania v kvalifikačnom zápase C-skupiny o postup na EURO 2016 Slovensko - Ukrajina v Žiline 8. septembra 2015. Foto: TASR - Martin Baumann

hlas po zápase /zdroj: RTVS/

Ján Kozák, tréner SR: "Chceli sme vyhrať. Aj v závere sme sa ešte snažili zatlačiť súpera a myslím si, že sme mali sme navrch. Remíza je spravodlivá, Ukrajina je kvalitný tím. Musím povedať, že sme urobili obrovský krok pred ME. Tri kolá pred koncom bojovať o postup, neveril by som pred kvalifikáciou. Podali sme oduševnený výkon, chlapci išli na dno síl. Remíza rovná sa víťazstvo."

Róbert Mak, krídelník SR: "Určite vládne spokojnosť, nechceli sme prehrať. Súpera sme chceli udržať čo najďalej od nás, a to sa podarilo. Bol to náročný zápas, iný ako na Ukrajine. Remíza je určite lepšia, ako keby sme mali prehrať. Vedeli sme od začiatku, že to bude bojovný zápas, šance boli na oboch stranách. Čo je podstatné, do ďalších zápasov máme výhodu my."

Michaljo Fomenko, tréner Ukrajiny: "Neodohrali sme zlý zápas. Chceli sme ale hrať ešte o trošku lepšie. V prvom polčase sme hrali vo veľkom tempe, v druhom polčase nám už odchádzali sily a hráči neboli takí dobrí, ako na začiatku. Slováci si bod zaslúžili. V zápasoch proti Macedónsku a Španielsku sa pokúsime o maximálne možné výsledky."